http Β΄ ΕΠΣΚ (3ος όμιλος): «Διπλά» για Ορφάνι και Ελαιοχώρι, οκτάρα για το Ακροβούνι
Sunday, 20 January 2019 17:09

Β΄ ΕΠΣΚ (3ος όμιλος): «Διπλά» για Ορφάνι και Ελαιοχώρι, οκτάρα για το Ακροβούνι

Με νίκες συνέχισαν ο Μ.Α. Ορφανίου και ο Αστέρας Φωλιάς στην 13η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οκτάρα για τον Ατρόμητο Ακροβουνίου, «διπλό» για τον ΑΟ Ελαιοχωρίου, αναβολή στην Κάριανη λόγω ακαταλληλότητας του αγωνιστικού χώρου. Ρεπό είχε ο Κεραυνός Ελευθερών. Αναλυτικά:

Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας-Μ.Α. Ορφανίου: 0-3

Ο Μ.Α. Ορφανίου κατέκτησε το «διπλό» με 0-3 στο γήπεδο του Παλαιοχωρίου κόντρα στην τοπική Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας για την 13η  αγωνιστική του 3ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι είχαν μια ευκαιρία με τον Ρούγα στο ξεκίνημα του αγώνα όμως στο 18 ο Φ. Καμτσικλής έκανε το 0-1. Στο 60 ο Φ. Καμτσικλής έκανε το 0-2 και στο 78 ο Ζαχαριάδης διαμόρφωσε το τελικό 0-3. Στο 50 οι φιλοξενούμενοι είχαν και ακυρωθέν γκολ του Κλ. Μαλλουτά.

ΑΕ Πιερέων 2004-Α.Ο.Ελαιοχωρίου   2-3

Δυνατό το παιχνίδι στον βαρύ αγωνιστικό χώρο του Μελισσοκομείου μεταξύ της ΑΕ Πιερέων 2004 και του ΑΟ Ελαιοχωρίου και οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν σπουδαία νίκη με 2-3. Στο 45ο λεπτό ο Ζωϊτόπουλος έκανε το 0-1. Στο 55 ο Άντι, που ήταν από τους κορυφαίους του αγώνα, έκανε το 0-2. Στο 75 ο Τσολάκης μείωσε σε 1-2 και λίγο μετά ο Τσιρίδης είχε εκτέλεση φάουλ σίρριζα άουτ. Στο 82 σουτ του Πελεκανάκη, η μπάλα βρήκε και τον Τσιρίδη για το 2-2. Στο 87 ο Τσιρίδης είχε μια καλή ευκαιρία και στην αντεπίθεση, στο 88, ο Άντι διαμόρφωσε το τελικό 2-3.

**Τραυματίας αποχώρησε από τον αγώνα ο παίκτης του ΑΟ Ελαιοχωρίου, Μιχαηλίδης, διακομίστηκε στο Γ.Ν. Καβάλας όπου διαπιστώθηκε ότι υπέστη διάστρεμμα και του τοποθετήθηκε γύψος. Η διοίκηση του ΑΟΕ αλλά και αυτή της ΑΕ Πιερέων 2004 του εύχονται περαστικά και γρήγορη ανάρρωση.

Ατρόμητος Ακροβουνίου-Α.Σ. Παγγαίο: 8-0

Ούτε ένα, ούτε δύο αλλά συνολικά οκτώ γκολ πέτυχε ο Ατρόμητος Ακροβουνίου κόντρα στον ΑΣ Παγγαίο για την 13η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Στο 2ο μόλις λεπτό ο Γ. Σαουλίδης έκανε το 1-0. Στο 20 με πέναλτι ο Κ. Σαουλίδης σκόραρε για το 2-0. Στο 25 ο Κ. Σαουλίδης είχε οριζόντιο δοκάρι. Στο 50 ο Ε. Λεοντής έκανε το 3-0. Στο 54 και στο 58 πέτυχε άλλα δύο τέρματα ο Κ. Σαουλίδης για το 4-0 και το 5-0. Στο 64 ο Γ. Σαουλίδης έκανε το 6-0 και στο 75, μετά από σέντρα του Λεοντή, ο Γ. Σαουλίδης με ανάποδο ψαλίδι ανέβασε τον δείκτη στο 7-0 φτάνοντας σε χατ-τρικ. Στο 90 με σουτ έξω από την περιοχή του Κ. Σαουλίδη διαμορφώθηκε το τελικό 8-0 και ο ίδιος έφτασε σε καρέ τερμάτων.

Αστέρας Φωλιάς-Βυζάντιο:  3-0

Ο Αστέρας Φωλιάς λύγισε, με 3-0, την αντίσταση του Βυζαντίου για την 13η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Στο 20ο λεπτό ο Αθανασάκης έκανε το 1-0 και αυτό ήταν το σκορ ημιχρόνου. Στο ξεκίνημα της επανάληψης, ο Αστέρας κέρδισε πέναλτι, στην «βούλα» πήγε ο Αθανασάκης όμως αστόχησε. Ο Χατζησάββας πέτυχε άλλα δύο τέρματα για το τελικό 3-0.