http Β΄ ΕΠΣΚ (3ος όμιλος): Τρίποντα για Ορφάνι, Φωλιά και ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα
Sunday, 13 January 2019 17:35

Β΄ ΕΠΣΚ (3ος όμιλος): Τρίποντα για Ορφάνι, Φωλιά και ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα

Τρία από τα πέντε συνολικά παιχνίδια της 12ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας έγιναν την Κυριακή 13/1 και στα τρία αναδείχθηκαν νικητές οι γηπεδούχοι. Πιο συγκεκριμένα, τρίποντα κατέκτησαν τα τρίποντα ο Μ.Α. Ορφανίου, ο Αστέρας Φωλιάς και ο ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα. Αναλυτικά:

ΜΑ Ορφανίου-Κεραυνός Ελευθερών: 4-0

Ο Μ.Α. Ορφανίου συνέχισε το θετικό σερί του στον 3ο όμιλο της Β΄ κατηγορίας και παραμένει μόνος στην κορυφή. Για την 12η αγωνιστική υποδέχθηκε τον Κεραυνό Ελευθερών και πήρε το τρίποντο με 4-0. Το ημίχρονο έληξε με 1-0 με γκολ του Παλληκαρά. Ο Καμτσικλής έκανε το 2-0, ο Παλληκαράς σκόραρε εκ νέου για το 3-0 και ο Μαντέσος διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Αστέρας Φωλιάς-Α.Ο. Κάρυανης: 3-2

Ο Αστέρας Φωλιάς κατέκτησε το τρίποντο στο πρώτο ματς για το 2019. Υποδέχθηκε, για την 12η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας τον ΑΟ Κάρυανης και πήρε τη νίκη με 3-2, παραμένοντας σταθερά στην 2η θέση της κατάταξης.

Στο 2ο μόλις λεπτό οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, στην εκτέλεση πήγε ο Μπαμπατζάνης όμως ο Ευδόκης απέκρουσε σωτήρια και κράτησε το μηδέν. Στο 32 ο Ι. Χρυσανίδης έκανε το 1-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στο πρώτο 45ο ο Αστέρας είχε και ένα δοκάρι αλλά και δύο ακόμη καλές στιγμές που έβγαλε ο Ευδόκης. Στο 55 ο Ι. Χρυσανίδης έκανε το 2-0. Στο 66 ο Ν. Κουτσογιάννης, μετά από φάουλ, με κεφαλιά μείωσε σε 2-1 και οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για κάτι καλύτερο. Αντ΄ αυτού ο Μητριτζόνης σκόραρε για το 3-1. Στις καθυστερήσεις ο Μάρκου με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα-Ατρόμητος Ακροβουνίου: 2-0

Ο ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα λύγισε την αντίσταση του Ατρόμητου Ακροβουνίου, με 2-0, για την 12η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Β΄κατηγορίας και αφιέρωσαν τη νίκη στο Ν. Βαζακίδη που έγινε αλλαγή στο 10ο λεπτό και διακομίστηκε στο Γ.Ν. Καβάλας για ράμματα πάνω από το μάτι. Στο 42ο λεπτό ο Κρομμύδας έκανε το 1-0 και ο Σταμπολίδης στο 65ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Στο 88 οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Ν. Σούζου με 2η κίτρινη κάρτα γιατί έκοψε υποσχόμενη για γκολ φάση.