http Α΄ ΕΠΣΚ: Εντός έδρας νίκες για Βύρωνα και Ορφάνι, «διπλό» για τον Ορφέα
Sunday, 16 February 2020 14:54

Α΄ ΕΠΣΚ: Εντός έδρας νίκες για Βύρωνα και Ορφάνι, «διπλό» για τον Ορφέα

Published in Α’ ΕΠΣΚ

Η 19η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας ΕΠΣ Καβάλας ολοκληρώθηκε με τους πρωτοπόρους να πετυχαίνουν νίκες επί των αντιπάλων τους και να διατηρούν τις θέσεις τους. Πιο συγκεκριμένα, ο Βύρωνας Καβάλας λύγισε την αντίσταση της ΑΕΚ στο ντέρμπι του Βερούλειου με 2-0, ο Μ.Α. Ορφανίου κέρδισε τον Αστέρα Φωλιάς στο γειτονικό ντέρμπι με 2-0 και ο Ορφέας πήρε το «διπλό» στις Πηγές με 0-2.

Σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας νίκη για τον Βρασίδα, με 2-1, κόντρα στην Κεραμωτή. Ο Φρίξος Πλατανοτόπου πήρε το τρίποντο με αντίπαλο το Ναζιανζό (με 3-1). Η Δόξα Αμυγδαλεώνα κατέκτησε τη νίκη με 2-1 επί του Χαλκερού. Ισοπαλία στο Χρυσοχώρι στην κόντρα του Απόλλωνα με την Αναγέννηση Λιμεναρίων.  Αναλυτικά:

Βύρωνας Καβάλας-ΑΕΚ Καβάλας: 2-0

Ο Βύρωνας και η ΑΕΚ διασταύρωσαν τα ξίφη τους στο ντέρμπι του Βερούλειου για την 19η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας και οι τυπικά μόνο γηπεδούχοι πήραν το τρίποντο με 2-0. Στο 18ο λεπτό ο Βλάχος με σουτ έκανε το 1-0. Στο 85 φάουλ του Βλάχου, κεφαλιά του Κυγάη και με γυριστό ο Ελευθεριάδης έκανε το 2-0. Στο 90 γυριστή κεφαλιά του Άγγου δεν βρήκε στόχο. Ο πρωτοπόρος της Α΄ κατηγορίας ήταν καλύτερος στο πρώτο 35λεπτο της αναμέτρησης και εκτός από το γκολ είχε και ευκαιρίες με Παντελίδη, Χατζηκυριάκου και Βλάχου. Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στην επανάληψη, πίεσε όμως δεν κατάφερε να σκοράρει και στα τελευταία λεπτά διαμορφώθηκε το τελικό σκορ.

Μ.Α. Ορφανίου-Αστέρας Φωλιάς: 2-0

Ο Μ.Α. Ορφανίου κατέκτησε το τρίποντο με 2-0 επί του Αστέρα Φωλιάς στο γειτονικό ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο 50 ο Βεζυρόπουλος έκανε το 1-0 και στο 75 ο Παλληκαράς διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Άρης Πηγών-Ορφέας Ελευθερούπολης: 0-2

Ο Ορφέας Ελευθερούπολης κατέκτησε πολύτιμο «διπλό» στο γήπεδο των Πηγών στην κόντρα με τον τοπικό Άρη για την 19η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας με 0-2. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο 55 ο Προβατίδης έκανε το 0-1 και στο 67 ο Μαυρομάτης διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Απόλλων Χρυσοχωρίου-Αναγέννηση Λιμεναρίων: 1-1

Ισόπαλο, με 1-1, έληξε το παιχνίδι στο Χρυσοχώρι μεταξύ του Απόλλωνα και της Αναγέννησης Λιμεναρίων για την 19η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και στο πρώτο ημίχρονο είχαν καλές στιγμές με Κουκουτάρη και Αγγελίδη. Στο 65 ο Κοντογεωργίου με ωραίο γκολ έκανε το 0-1 και λίγο μετά ο Αγγελίδης είχε χαμένο τετ-α-τετ. Στο 80 ο Χαριτίδης ισοφάρισε στο τελικό 1-1.

Βρασίδας Ν. Περάμου-ΠΟ Κεραμωτής: 2-1

Ο Βρασίδας ήθελε περισσότερο τη νίκη με αντίπαλο την Κεραμωτή στο ματς της 19ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας και την κατέκτησε με 2-1, ανεβαίνοντας πάνω από την ζώνη υποβιβασμού. Μπήκε δυνατά, προηγήθηκε νωρίς –νωρίς με 2-0 και οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο τελικό 2-1. Πιο συγκεκριμένα, στο 5ο λεπτό ο Μ. Σιδηρόπουλος έκανε το 1-0 και στο 12 ο Τσέχου σκόραρε για το 2-0. Στο 55 ο Παπαστεφάνου μείωσε στο τελικό 2-1.

Δόξα Αμυγδαλεώνα -Ατρόμητος Χαλκερού: 2-1

Η Δόξα Αμυγδαλεώνα λύγισε δύσκολα την αντίσταση του Ατρόμητου Χαλκερού, με 2-1, στο ματς της 19ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας. Οι δύο ομάδες έπαιξαν χωρίς σκοπιμότητες και όλα κρίθηκαν στο φινάλε. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο 63 ο Τσιτσόπουλος έκανε το 1-0 και λίγα λεπτά μετά ο Καραγιαννούδης είχε φάουλ που έβγαλε σωτήρια στο γάμα ο τερματοφύλακας. Στο 83 ο Καραγιαννούδης με εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε σε 1-1. Στο 90  μετά από εκτέλεση φάουλ και αναμπουμπούλα στην άμυνα ο Ρίζος με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

**Αποβλήθηκε από τον πάγκο του Ατρόμητου Χαλκερού ο Φίλιππος Φιλίππου λόγω διαμαρτυριών.

Φρίξος Πλατανοτόπου-Ναζιανζός Ν. Καρβάλης: 3-1

Ο Φρίξος Πλατανοτόπου είχε την υπεροχή στο ματς με το Ναζιανζό Ν. Καρβάλης για την 19η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας και κατέκτησε το τρίποντο με 3-1. Στο 17ο λεπτό ο Ζαφειρίου έκανε το 1-0. Στο 40 ο Παρασκευάς έκανε το 2-0. Στο 65 ο Στεπανιάν ανέβασε τον δείκτη στο 3-0. Στο 75 ο Φωτόπουλος μείωσε σε 3-1. Οι γηπεδούχοι είχαν και χαμένο πέναλτι με τον Κ.  Ράνο που απέκρουσε ο Μόραλης.