http Α΄ΕΠΣΚ: Έξι άσοι και «διπλό» για την Κεραμωτή
Sunday, 02 February 2020 17:26

Α΄ΕΠΣΚ: Έξι άσοι και «διπλό» για την Κεραμωτή

Published in Α’ ΕΠΣΚ

Ο Βύρωνας Καβάλας κρατά την πρωτοπορία στην Α΄ κατηγορία μετά τη νίκη επί του Φρίξου για την 17η αγωνιστική. Από κοντά και ο Μ.Α. Ορφανίου που λύγισε τον ουραγό Ατρόμητο Χαλκερού. Σπουδαίος «άσος» για την Αναγέννηση Λιμεναρίων με αντίπαλο τον Ορφέα που έμεινε στο -5 από την κορυφή. Κρίσιμα εντός έδρας τρίποντα για Άρη Πηγών, Αστέρα Φωλιάς και Βρασίδα. Η Κεραμωτή κατέκτησε το «διπλό» στο Χρυσοχώρι. Αναλυτικά:

Βύρωνας Καβάλας-Φρίξος Πλατανοτόπου: 2-0

Ο Βύρων Καβάλας υποδέχθηκε τον Φρίξο Πλατανοτόπου για τη 17η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας, πήρε το τρίποντο με 2-0 και παραμένει στην κορυφή της κατάταξης. Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν στο 22ο λεπτό με γκολ του Βλάχου μετά από μπαλιά στην πλάτη της άμυνας. Μέχρι την λήξη του είχαν και ευκαιρίες με Παντελίδη, Κυγάη, Καρίπογλου. Ο Φρίξος μπήκε καλύτερα στο πρώτο 15λεπτο της επανάληψης κάνοντας δύο καλά σουτ. Στη συνέχεια επήλθε ισορροπία και στο 90 με εκτέλεση φάουλ ο Βλάχος διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Μ.Α. Ορφανίου-Ατρόμητος Χαλκερού: 3-1

Ο Μ.Α. Ορφανίου υποδέχθηκε τον μαχητικό-παρά το γεγονός ότι παρατάχθηκε με 12 παίκτες-Ατρόμητο Χαλκερού για την 17η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας και κατέκτησε τη νίκη με 3-1. Το ημίχρονο έληξε με 3-0 για τους  γηπεδούχους. Ο Λόλη με εύστοχο πέναλτι έκανε το 1-0. Ο Βεζυρόπουλος έκανε το 2-0 υπό έντονες διαμαρτυρίες από τους φιλοξενούμενους για χέρι του επιθετικού και αποβολή του προπονητή τους Φίλιππου Φιλίππου.  Ο Τουρασανίδης ανέβασε τον δείκτη στο 3-0. Στο 90 ο Εγκίστ με εύστοχο πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Αναγέννηση Λιμεναρίων-Ορφέας Ελευθερούπολης: 2-1

Η Αναγέννηση Λιμεναρίων κατέκτησε σπουδαία νίκη, με 2-1, επί του Ορφέα Ελευθερούπολης στο παιχνίδι της 17ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας. Στο 12ο εκτέλεση φάουλ του Μπατάκογλου από το κέντρο και ο Παπουτσής πέτυχε αυτογκόλ, 1-0. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν και είχαν  δύο –τρεις καλές ευκαιρίες μέχρι την λήξη του ημιχρόνου χωρίς όμως να τις αξιοποιήσουν. Στο 50 ατομική προσπάθεια και σουτ του Μπ. Προβατίδη για το 1-1. Στο 85, μετά από μπαλιά του Μαλανδρή, ο Ι. Αγγελίδης διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Άρης Πηγών-Δόξα Αμυγδαλεώνα: 3-0

Ο Άρης Πηγών πραγματοποίησε μια από τις καλύτερες εμφανίσεις του στην φετινή Α΄ κατηγορία και πήρε το τρίποντο με 3-0 επί της 4ης στην κατάταξη, Δόξας Αμυγδαλεώνα στο ματς της 17ης αγωνιστικής. Στο 35ο λεπτό ενέργεια του Αθανασάκη, μονοκόμματο σουτ του Σταμάτη για το 1-0. Στο 50 δοκάρι του Ντέντε. Στο 62 ατομική ενέργεια του Μανούσι και ο Αθανασάκης με πλασέ έκανε το 2-0. Στο 65 ατομική ενέργεια του Αθανασάκη, πάσα στο Ντέντε για το 3-0. Στο 80 αποβλήθηκαν για διαπληκτισμό ο Νικολόπουλος (Άρης Πηγών) και ο Γιορμπαλίδης (Δόξα Αμυγδαλεώνα). Οι γηπεδούχοι είχαν χαμένη ευκαιρία με τον Ντέντε στο 15ο λεπτό που έβγαλαν πάνω στη γραμμή αμυντικοί. Στο ξεκίνημα της επανάληψης χαμένη ευκαιρία είχε η Δόξα με τον Μεγγίδη.

Βρασίδας-Ναζιανζός: 1-0

Πολύτιμο τρίποντο, με 1-0, για τον Βρασίδα Ν.Περάμου στο κρίσιμο παιχνίδι με το Ναζιανζό Ν. Καρβάλης για την 17η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Το γκολ που έκρινε το ματς πέτυχε στο 25ο λεπτό ο Χρήστος Σάσσος, μετά από ασίστ του Κ. Παντίδη. Οι γηπεδούχοι είχαν άλλες δύο καλές στιγμές με Τραγαντζόπουλο και Σάσσο μετά από ασίστ του Κ. Παντίδη. Δοκάρι είχε στην επανάληψη, μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Τραγαντζόπουλος. Στο 90 ο Ναζιανζός είχε ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 90 με κεφαλιά του Γκρουνόφ.

**Ο διαιτητής έγραψε στο φύλλο αγώνα ότι τον έβρισε Ν. Χατζηβασιλειάδης, παίκτης που ήταν εκτός αποστολής αναγνωρίζοντας τον από τη φωνή του, όπως και τον Νίκο Καρακεΐσογλου ο οποίος διαμαρτυρόμενος για τις υποδείξεις των βοηθών, τους είπε να ζητήσουν οι ίδιοι εξαίρεση από τους αγώνες του Ναζιανζού.

Αστέρας Φωλιάς-ΑΕΚ: 3-0

Ο Αστέρας Φωλιάς υποδέχθηκε την ΑΕΚ για την 17η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας σε ένα κρίσιμο ματς, ήταν καλύτερος και πήρε δίκαιη νίκη με 3-0. Το ημίχρονο έληξε με 1-0 με γκολ του Καρίκι. Στην επανάληψη, ο Καρίκι έκανε το 2-0 και ο Βρέτο διαμόρφωσε το τελικό 3-0. Πολλοί οι φίλαθλοι του Αστέρα που βρέθηκαν στο γήπεδο και δημιούργησαν όμορφη ατμόσφαιρα.

Απόλλων Χρυσοχωρίου-ΠΟ Κεραμωτής: 1-2

Γειτονικό ντέρμπι στο Χρυσοχώρι μεταξύ του Απόλλωνα και της Κεραμωτής για την 17η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας και οι φιλοξενούμενοι κατέκτησαν πολύτιμο «διπλό» με 1-2. Η Κεραμωτή μπήκε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε στο 6ο λεπτό με τον Αρμάντο Ράμο, μετά από ασίστ του Παπαστεφάνου. Ο Απόλλων ισορρόπησε μετά το 10ο λεπτό, είχε δύο δοκάρια (με Χαλπέτη και Ίγκλις) και στο 42 ο Λεγάτος ισοφάρισε σε 1-1. Στην επανάληψη, η Κεραμωτή είχε κατοχή και στις καθυστερήσεις ο Αϊβάζογλου διαμόρφωσε το τελικό 1-2.