http Α΄ ΕΠΣΚ:«Κόλλησε» το Ορφάνι, τρίποντα για Ορφέα και Βύρωνα
Sunday, 12 January 2020 17:04

Α΄ ΕΠΣΚ:«Κόλλησε» το Ορφάνι, τρίποντα για Ορφέα και Βύρωνα

Published in Α’ ΕΠΣΚ

Το Ορφάνι κόλλησε στη Νέα Πέραμο στο 0-0 με τον τοπικό Βρασίδα για την 14η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας και τον πλησίασαν ο Ορφέας και ο Βύρων που συνέχισανμε νίκες τηνπροσπάθεια τους. Στην 4η θέση η Δόξα Αμυγδαλεώνα, πολύτιμες νίκες για ΦρίξοΠλατανοτόπου, Άρη Πηγών, λευκή ισοπαλία στο Χαλκερό. Αναλυτικά:

Βρασίδας Ν. Περάμου-ΜΑ Ορφανίου: 0-0

Ο Βρασίδας Ν. Περάμου είχε καλύτερες στιγμές στο κρίσιμο ματς με τον πρωτοπόρο Μ.Α. Ορφανίου για την 14η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας όμως οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τους βαθμούς χωρίς τέρματα. Το Ορφάνι φάνηκε κουρασμένο από τα τρία συνεχόμενα ματς σε διάστημα μιας εβδομάδας και είχε μια καλή στιγμή, στο 80, με τον Αλεπίδη που έβγαλε ο Αγαθόπουλος. Νωρίτερα, οι γηπεδούχοι είχαν δύο πολύ καλές στιγμές που έβγαλε ο Τοπαλίδης.

Ναζιανζός-Ορφέας Ελευθερούπολης:  0-3

Ο Ορφέας είχε την υπεροχή και κατέκτησε το «διπλό» με 0-3 στο γήπεδο των Φιλίππων στην κόντρα της 14ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας με το Ναζιανζό. Στο 17ο λεπτό ο Κυρ. Βακιρτζής έκανε το 0-1. Στο 45 ο Τζαπέγια κέρδισε πέναλτι, πήγε ο ίδιος στην εκτέλεση για το 0-2. Στο ξεκίνημα της επανάληψης, στο 46, ο Μπ. Προβατίδης με απευθείας εκτέλεση φάουλ διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

Βύρωνας Καβάλας-Αναγέννηση Λιμεναρίων: 3-2

Σπουδαίο παιχνίδι στο Βερούλειο μεταξύ του Βύρωνα και της Αναγέννησης Λιμεναρίων για την 14η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας με τους γηπεδούχους να παίρνουν πολύτιμη νίκη με 3-2. Στο 26ο λεπτό ο Βλάχος με σουτ έκανε το 1-0 και στο 28 ο Καλτσίδης έσπασε την μπάλα για τον Παντελίδη που δεν κατάφερε να σκοράρει. Στο 33 προσπάθεια του Καλτσίδη απέκρουσε ο τερματοφύλακας και στην επαναφορά ο Παντελίδης έκανε το 2-0. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και στο 58  από κόρνερ του Μαμουλάρι, ο Γερογιάννης πλάσαρε στο δεύτερο δοκάρι για το 2-1. Στο 61 φάουλ για τον  Βύρωνα, προβολή του Καλτσίδη έπιασε ο τερματοφύλακας. Στο 75 ο Μαλανδρής με «βολίδα» ισοφάρισε σε 2-2. Στο 86 ωραίος συνδυασμός και σουτ του Παντελίδη στο δοκάρι. Στο 90 εκτέλεση φάουλ του Βλάχου και ο Ελευθεριάδης με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται για ένα χέρι στην περιοχή στο 45ο λεπτό και για ένα ακυρωθέν γκολ του Γερογιάννη στο 55ο λεπτό της αναμέτρησης.

Δόξα Αμυγδαλεώνα-Κεραμωτή: 1-0

Η Δόξα Αμυγδαλεώνα συνέχισε με νίκη και στην 14η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας με 1-0 επί της Κεραμωτής και εδραιώνεται στην 4η θέση της κατάταξης. Η νίκη είναι αφιερωμένη στο Σάκη Παυλίδη, που τραυματίστηκε και έγινε αλλαγή στο 30ο λεπτό της συνάντησης. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε στο 64ο λεπτό με κεφαλιά ο Παπαβασιλείου.

Άρης Πηγών-Αστέρας Φωλιάς: 2-0

Ο Άρης Πηγών πέτυχε δύο γκολ στο τελευταίο μισάωρο της αναμέτρησης της 14ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας με τον Αστέρα Φωλιάς και κατέκτησε πολύτιμη νίκη (2-0). Τα γκολ πέτυχαν ο Αθανασάκης και ο Ντέντε.

Φρίξος Πλατανοτόπου-ΑΕΚ: 1-0

Άλλη μια πολύτιμη νίκη για τον Φρίξο Πλατανοτόπου σε διάστημα λίγων ημερών. Για την 14η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας υποδέχθηκε την ΑΕΚ Καβάλας, το παιχνίδι είχε δυνατές μονομαχίες και ευκαιρίες εκατέρωθεν. Το γκολ που έκρινε τη νίκη πέτυχε στο 40ο λεπτό ο νεοαποκτηθείς Βαγγέλης Ζαφειρίου (φοιτητής, αγωνιζόταν στο Χρυσοχώρι). Στο 80 η ΑΕΚ είχε δοκάρι και στην επαναφορά ο Άγγος έκανε σουτ άουτ.  Άψογη η διαιτησία του αγώνα. Ο Φρίξος μετρά την 5η σερί νίκη του στην διοργάνωση και έφτασε στους 23β. Η ΑΕΚ έχει 9β. στην προσπάθεια της.

Ατρόμητος Χαλκερού-Απόλλων Χρυσοχωρίου: 0-0

Λευκή ισοπαλία στο ντέρμπι ουραγών μεταξύ του Ατρόμητου Χαλκερού και του Απόλλωνα Χρυσοχωρίου για την 14η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας, ένα αποτέλεσμα που δεν βολεύει κανέναν από τους δύο συλλόγους. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο απειλητικοί όμως δεν κατάφεραν να σκοράρουν σε κάποια από τις φάσεις που δημιούργησαν.

**Ο Γενικός Αρχηγός του Απόλλωνα Χρυσοχωρίου, Γιώργος Καριώτης, ζητά ΣΥΓΝΩΜΗ από την διοίκηση του Ατρόμητου Χαλκερού γιατί έσπασε τον πάγκο, γύρω στο 75ο λεπτό, από τα νεύρα του μετά από συνεχόμενες λάθος υποδείξεις του διαιτητή.