http Α΄ ΕΠΣΚ: Επέστρεψε στην κορυφή το Ορφάνι, ο Βύρων πήρε το ντέρμπι
Sunday, 22 December 2019 17:45

Α΄ ΕΠΣΚ: Επέστρεψε στην κορυφή το Ορφάνι, ο Βύρων πήρε το ντέρμπι

Published in Α’ ΕΠΣΚ

Ο ΜΑ Ορφανίου κέρδισε στο ματς της 12ης αγωνιστικής και στο τέλος του 2019 βρέθηκε στην κορυφή της Α΄ κατηγορίας καθώς ο Βύρων κέρδισε στο ντέρμπι με τον Ορφέα. Πολύτιμες νίκες κατέκτησαν η Αναγέννηση Λιμεναρίων, ο Φρίξος Πλατανοτόπου, ο Άρης Πηγών και η Δόξα Αμυγδαλεώνα, λευκή ισοπαλία στη Νέα Πέραμο. Αναλυτικά:

ΜΑ Ορφανίου -ΠΟ Κεραμωτής: 5-2

Ο ΜΑ Ορφανίου κέρδισε με 5-2 την Κεραμωτή για την 12η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας και σε συνδυασμό με το αποτέλεσμα στο Βερούλειο βρέθηκε και πάλι στην κορυφή της κατάταξης. Στο 10ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Παπαστεφάνου, 0-1. Στο 25 φάουλ του Λόλη, κεφαλιά του Παλληκαρά για το 1-1. Στο 34 ο Μηλιάδης κέρδισε πέναλτι, στην εκτέλεση πήγε ο Λόλη για το 2-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στο 48 ακυρώθηκε γκολ του Λόλη ως οφσάιντ. Ο Βεζυρόπουλος λίγο μετά έκανε το 3-1 για να μειώσει ο Τζεμαλή σε 3-2. Ο Βεζυρόπουλος ανέβασε τον δείκτη στο 4-2 και ο Γιάννα διαμόρφωσε το τελικό 5-2.

**Η διοίκηση της Κεραμωτής ευχαρίστησε την αντίστοιχη του Μ.Α. Ορφανίου για την άψογη φιλοξενία στο ματς.

Βύρων Καβάλας-Ορφέας Ελευθερούπολης: 1-0

Μέτριο, χωρίς πολλές καλές στιγμές, ήταν το ντέρμπι κορυφής στο Βερούλειο μεταξύ του Βύρωνα και του Ορφέα στην 12η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας που έληξε με 1-0 υπέρ των γηπεδούχων. Το πρώτο ημίχρονο ήταν παιχνίδι κέντρου και ισορροπημένο. Στο 45 ο Ορφέας έγινε απειλητικός όμως η μπάλα βρήκε στον Οικονομόπουλο, έγλιψε το δοκάρι και την έπιασε. Στο 80 ο Σεφερίδης έκανε το 1-0 και στο 85 σουτ του Σολακίδη έδιωξε σωτήρια ο Οικονομόπουλος. Στο 90 οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι για σπρώξιμο του Καλτσίδη στον Κ. Βακιρτζή όμως ο διαιτητής έδειξε παίζεται υπό έντονες διαμαρτυρίες. Ιδανικό ντεμπούτο για το δίδυμο Ιγνατιάδη-Αρβανίτη στον πάγκο του Βύρωνα.

Άρης Πηγών-Ατρόμητος Χαλκερού: 4-0

Ο Άρης Πηγών είχε προβάδισμα στο παιχνίδι με τον Ατρόμητο Χαλκερού για την 12η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας και την κατέκτησε με 4-0. Δύο τέρματα πέτυχε ο Αθανασάκης και από ένα γκολ ο Ντέντε και ο Μανούσι.

Δόξα Αμυγδαλεώνα-Ναζιανζός:  2-0

Η Δόξα Αμυγδαλεώνα λύγισε την αντίσταση του Ναζιανζού στο μεταξύ τους παιχνίδι για την 12η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας με 2-0. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο 48 ο Ευκαρπίδης έκανε το 1-0 και στο 64 ο Τσαρούχας διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Φρίξος Πλατανοτόπου-Απόλλων Χρυσοχωρίου: 2-1

Ο Φρίξος Πλατανοτόπου κατέκτησε πολύτιμη νίκη, με 2-1, επί του Απόλλωνα Χρυσοχωρίου στο ματς της 12ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο 50 ο Χιονίδης με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν, είχαν δύο χαμένα τετ-α-τετ με τον Ζαφειρίου και ένα με τον Χαλπέτη αλλά δεν σκόραραν. Αντ΄ αυτού, μετά από εκτέλεση φάουλ και σύγχυση στην περιοχή του Απόλλωνα ο Γκάγκαλης έκανε το 2-0. Στο 84 ο Τσομπανόπουλος, μετά από μπαλιά του Χαλπέτη, μείωσε στο τελικό 2-1.

Αναγέννηση Λιμεναρίων-Αστέρας Φωλιάς:  4-1

Η Αναγέννηση Λιμεναρίων κέρδισε με 4-1 τον Αστέρα Φωλιάς στο ματς της 12ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας ΕΠΣ Καβάλας, με ανατροπή στο σκορ. Πιο συγκεκριμένα, ο Βρέτο έκανε το 0-1 και οι φιλοξενούμενοι είχαν και ευκαιρίες για άλλο ένα τουλάχιστον. Αντ΄ αυτού, στο 44 ο Αγγελίδης κέρδισε πέναλτι, υπό έντονες διαμαρτυρίες, στην «βούλα» πήγε ο  Δούμπλατζης για το 1-1. Στο ξεκίνημα της επανάληψης, στο 48, εκτέλεση φάουλ του Αγγελίδη, απόκρουση, η μπάλα έφτασε στον Αγγελίδη που έκανε την ολική ανατροπή για το 2-1. Στο 55 μπαλιά του Μαμουλάρι, σουτ του Αγγελίδη για το 3-1. Στο 65 οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι που όμως απέκρουσε ο Παπαδόπουλος. Ο Δούμπλατζης με σουτ, μετά από ασίστ του Ιακωβίδη, διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

**Ο πρόεδρος του Αστέρα Φωλιάς, Μπάμπης Χρυσανίδης, έκανε την ακόλουθη δήλωση μετά την λήξη της αναμέτρησης στα Λιμενάρια: «Ήταν απαράδεκτοι κάποιοι φίλαθλοι της Αναγέννησης Λιμεναρίων καθώς και κάποιοι ποδοσφαιριστές της ομάδας για την συμπεριφορά τους προς τα μέλη της αποστολής του Αστέρα Φωλιάς. Δεν έχουμε κανένα πρόβλημα με τους παράγοντες της Αναγέννησης».

Βρασίδας Ν. Περάμου-ΑΕΚ Καβάλας: 0-0

Δίκαιη η μοιρασιά (0-0) στο γήπεδο της Νέας Περάμου στο κρίσιμο παιχνίδι μεταξύ του Βρασίδα και της ΑΕΚ. Το παιχνίδι ήταν παιχνίδι κέντρου, με δυνατές μονομαχίες και μοιρασμένο για τις δύο ομάδες. Ο Βρασίδας είχε δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο ενώ στο 75 ήταν η σειρά της ΑΕΚ να έχει ευκαιρία, όταν κεφαλιά του Άγγου απέκρουσε ο Αγαθόπουλος.