http Α΄ ΕΠΣΚ: Ισοπαλία για τον ΜΑ Ορφανίου, στην κορυφή Βύρωνας και Ορφέας
Sunday, 17 November 2019 16:53

Α΄ ΕΠΣΚ: Ισοπαλία για τον ΜΑ Ορφανίου, στην κορυφή Βύρωνας και Ορφέας

Published in Α’ ΕΠΣΚ

Η ισοπαλία του Μ.Α. Ορφανίου (1-1) στον Αμυγδαλεώνα και οι παράλληλες εκτός έδρας νίκες του Βύρωνα και του Ορφέα Ελευθερούπολης έφεραν τις δύο τελευταίες στην κορυφή της κατάταξης μετά την 9η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας.  Σπουδαίες εκτός έδρας νίκες για την Κεραμωτή και την Αναγέννηση Λιμεναρίων. Πολύτιμο τρίποντο για το Ναζιανζό Ν. Καρβάλης, λευκή ισοπαλία στις Πηγές. Αναλυτικά:

Δόξα Αμυγδαλεώνα-Μ.Α.Ορφανίου: 1-1

Ισόπαλο, με 1-1, έληξε το παιχνίδι στον Αμυγδαλεώνα μεταξύ της τοπικής Δόξας και του Μ.Α. Ορφανίου για την 9η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Το παιχνίδι είχε καλές στιγμές για τις δύο ομάδες και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 45 με γκολ του Βεζυρόπουλου (0-1). Στο 70 ο Τσιτσόπουλος ισοφάρισε σε 1-1 και αυτό έμελλε να είναι και το τελικό σκορ. Στο 90 οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Κ. Μηλιάδη.

Ναζιανζός Ν. Καρβάλης-Αστέρας Φωλιάς: 1-0

Πολύτιμη νίκη, με 1-0, κατέκτησε ο Ναζιανζός Ν. Καρβάλης επί του Αστέρα Φωλιάς για την 9η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι είχαν κατοχή, ήταν πιο επικίνδυνοι όμως πήραν το τρίποντο στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων όταν από εκτέλεση κόρνερ ο Γκρουνόφ πήρε τη κεφαλιά και βρήκε δίχτυα. Νωρίτερα, στο 70ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι είχαν εκτέλεση φάουλ στο δοκάρι. Ο Ναζιανζός ζήτησε πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο, όταν μετά από σουτ του Καρακεϊσογλου η μπάλα κόντραρε σε χέρι αμυντικού.

Απόλλων Χρυσοχωρίου-Βύρωνας Καβάλας: 0-1

Ψυχωμένος ο Απόλλων Χρυσοχωρίου, με νέο προπονητή τον Γιάννη Κοπανάκη, στην κόντρα με τον δυνατό Βύρωνα Καβάλας στο ματς της 9ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας και οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις στην επανάληψη και πήραν το τρίποντο με 0-1. Το πρώτο ημίχρονο ήταν μέτριο χωρίς φάσεις. Στην επανάληψη και δη στο 65, μετά από σέντρα του Κυγάη, ο Καλτσίδης με κεφαλιά έκανε το 0-1 Ο Βύρωνας είχε άλλες δύο καλές στιγμές, μια με τον Παντελίδη και μια με τον Κυγάη.

Άρης Πηγών-Βρασίδας Ν. Περαμου: 0-0

Με κορυφαίο τον Παύλο Αγαθόπουλο ο Βρασίδας Ν. Περάμου κατέκτησε πολύτιμο εκτός έδρας βαθμό στις Πηγές με αντίπαλο τον τοπικό Άρη για την 9η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Πιο συγκεκριμένα, στο 7ο λεπτό οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι,  στην «βούλα» πήγε ο Αθανασάκης όμως απέκρουσε ο έμπειρος τερματοφύλακας της Νέας Περάμου. Στο 2ο ημίχρονο οι γηπεδούχοι πίεσαν, είχαν τέσσερα τετ-α-τετ με Αθανασάκη, Μανούσι και Γούναρη αλλά ο Αγαθόπουλος είπε και πάλι «όχι».

ΑΕΚ Καβάλας-Ορφέας Ελευθερούπολης:  0-2

Ο Ορφέας Ελευθερούπολης κατέκτησε το «διπλό» με 0-2 στο Βερούλειο στο ματς της 9ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας με την ΑΕΚ. Η ομάδα του Παν. Στυλιανού μπήκε καλύτερα στο ματς, στο 10ο λεπτό προηγήθηκε με τον Κυρ. Βακιρτζή με 0-1 και μέχρι το μισάωρο χάθηκαν και άλλες ευκαιρίες. Η ΑΕΚ ισορρόπησε, στο 38 ο Τομπούλης πέτυχε γκολ που ακυρώθηκε ως οφσάιντ και το ημίχρονο έληξε χωρίς να αλλάξει το σκορ. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά όμως ο Ορφέας ισορρόπησε και ήταν αυτός που σκόραρε στο 87ο λεπτό. Πιο συγκεκριμένα, εκτέλεση φάουλ, έδιωξε ο Χαδόλιας και στην επαναφορά ο Γιαλαμής με προβολή διαμόρφωσε το τελικό 0-2. Η ΑΕΚ ζήτησε και πέναλτι στον Άγγο.

Ατρόμητος Χαλκερού-Κεραμωτή:  1-3

Η Κεραμωτή κατέκτησε το «διπλό», με  1-3, στο Χαλκερό επί του Ατρόμητου σε ένα κρίσιμο και για τις δύο ομάδες παιχνίδι στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο σκορ με εύστοχο πέναλτι του Μανδαλιανού (1-0). Ο Παυλακάκης με κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ισοφάρισε σε 1-1 και έτσι έληξε το ημίχρονο. Ο Αρμάντο Ράμο, μετά από ασίστ του  Παπαστεφάνου, έκανε την ολική ανατροπή για το 1-2. Ο Παπαστεφάνου διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Φρίξος Πλατανοτόπου-Αναγέννηση Λιμεναρίων: 1-3

Η Αναγέννηση Λιμεναρίων είχε την υπεροχή και κέρδισε με 1-3 στον Πλατανότοπο τον τοπικό Φρίξο στο ματς της 9ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας. Στο 23ο λεπτό ο Δούμπλατζης με σουτ έκανε το 0-1. Μέχρι την λήξη του ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι είχαν μια ευκαιρία με τον Χιονίδη και η Αναγέννηση άλλες δύο. Στο 55 ο Αγγελίδης έκανε το 0-2 και στο 65 εκτέλεση φάουλ του Αγγελίδη από πλάγια θέση και ο Δούμπλατζης με κεφαλιά ανέβασε τον δείκτη στο 0-3. Στο 87 ο Γκάγκαλης μείωσε στο τελικό 1-3.