http Α΄ ΕΠΣΚ: Παραμένει μόνος στην κορυφή ο Μ.Α. Ορφανίου και άλλα τρία διπλά
Sunday, 20 October 2019 18:42

Α΄ ΕΠΣΚ: Παραμένει μόνος στην κορυφή ο Μ.Α. Ορφανίου και άλλα τρία διπλά

Published in Α’ ΕΠΣΚ

Ο Μ.Α. Ορφανίου κατέκτησε το «διπλό» στην Φωλιά και παραμένει μόνος στην κορυφή της κατάταξης της Α΄ κατηγορίας μετά την 6η αγωνιστική. Ο Ορφέας λύγισε τον Άρη Πηγών και παραμένει στην 2η θέση. Στην 3η ανέβηκε ο Βύρωνας που κέρδισε με 3-2 στο ντέρμπι του Βερούλειου την ΑΕΚ Καβάλας, σε ένα ιστορικό ματς που έγινε υπό το φως των προβολέων. Πολύτιμες νίκες κατέκτησαν ο Φρίξος Πλατανοτόπου, η Αναγέννηση Λιμεναρίων, η Κεραμωτή. Αναλυτικά:

Αστέρας Φωλιάς-ΜΑ Ορφανίου: 1-2

Ο Μ.Α. Ορφανίου κατέκτησε το «διπλό με 1-2 στο γειτονικό ντέρμπι στην Φωλιά με αντίπαλο τον τοπικό Αστέρα για την 6η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας και παραμένει στην κορυφή της κατάταξης. Στο 30ο λεπτό ο Παλληκαράς είχε προσπάθεια στο δοκάρι και στο 35 ο Κλ. Μαλουτά έκανε το 0-1. Στο 60 ο Αλεπίδης έκανε το 0-2. Στο 86 ο Γ. Μήττας μείωσε σε 1-2 και λίγο μετά ο Αστέρας είχε ευκαιρία για την ισοφάριση. Ο Αντωνιάδης, για τον Αστέρα Φωλιάς, δέχθηκε την κόκκινη κάρτα ενώ ήταν στον πάγκο.

**Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για οφσάιντ στην φάση του 1ου τέρματος του Μ.Α. Ορφανίου.

Ορφέας Ελευθερούπολης-Άρης Πηγών:  2-1

Ο Ορφέας Ελευθερούπολης αγωνίστηκε στο γήπεδο των Αμισιανών με αντίπαλο τον Άρη Πηγών για την 6η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας και πήρε πολύτιμη νίκη με 2-1. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα και τους τυπικά γηπεδούχους να έχουν δοκάρι με τον Βακιρτζή και μια χαμένη ευκαιρία με τον  Αναστασιάδη. Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Σολακίδης με κεφαλιά έκανε το 1-0. Ο Νικολόπουλος με κεφαλιά, μετά από γέμισμα σε φάουλ, ισοφάρισε σε 1-1. Στο 82, από πλάγια ο Προβατίδης έκανε την σέντρα και ο Αναστασιάδης βρέθηκε στο δεύτερο δοκάρι για το 2-1 που έμελλε να είναι το τελικό σκορ. Στο 90 οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Κ. Βακιρτζή με 2η κίτρινη κάρτα. Είχαν και ένα ακόμη δοκάρι με τον Γιαλαμή.

**Ο ΑΜΣ ΑΡΗΣ ΠΗΓΩΝ ανακοίνωσε την απόκτηση του μεσοεπιθετικού Νίκου Γούναρη, που τα τελευταία πέντε χρόνια αγωνιζόταν στον Φρίξο Πλατανοτόπου.

ΑΕΚ Καβάλας-Βύρωνας Καβάλας: 2-3

Ωραία ατμόσφαιρα δημιούργησαν οι φίλαθλοι στο τοπικό ντέρμπι ΑΕΚ-Βύρωνας  που έγινε βράδυ Σαββάτου (19/10) υπό το φως των προβολέων στο ανακαινισμένο Βερούλειο. Οι τυπικά μόνο φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο ματς και πήραν το τρίποντο με 2-3. Στο 10ο λεπτό ο Βλάχος έκανε το 0-1, μετά και από λάθος του Χαδόλια. Στο 25 ο Καλτσίδης σκόραρε για το 0-2. Ο Βύρων είχε και μια καλή στιγμή στο πρώτο μέρος με τον Κυγάη και στο ξεκίνημα της επανάληψης, ο ίδιος παίκτης είχε και κεφαλιά στο δοκάρι. Στο 67 ο Νομικός έκανε σουτ έξω από την περιοχή για το 1-2. Στο 68 ο Βύρωνας έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Μοσχόπουλου με απευθείας κόκκινη. Στο 80 ο Παντελίδης, που μόλις είχε περάσει ως αλλαγή, ανέβασε τον δείκτη στο 1-3. Στο 90 ο Αγγελόπουλος έκανε σουτ, η μπάλα πήγαινε στα χέρια του Οικονομόπουλου όμως του έφυγε για να διαμορφωθεί το τελικό 2-3.

ΠΟ Κεραμωτής-Βρασίδας Ν. Περάμου:                2-0

Η Κεραμωτή λύγισε την αντίσταση του Βρασίδα, με 2-0, στο ματς της 6ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας με το σκορ να διαμορφώνεται από το πρώτο ημίχρονο. Στο 3ο μόλις λεπτό ο Παπαστεφάνου έκανε το 1-0. Στο 25 ο Παπαδόπουλος έκανε το 2-0. Στο 2ο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν και άλλες ευκαιρίες και ένα δοκάρι με τον Μπαρκάν.

Ναζιανζός-Φρίξος Πλατανοτόπου:  0-2

Ο Φρίξος Πλατανοτόπου πραγματοποίησε καλή εμφάνιση και πέρασε, με 0-2, από τη Νέα Καρβάλη και το ματς με τον τοπικό Ναζιανζό στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας. Στο 21ο λεπτό ο Αρμάντο Λάμπσια έκανε το 0-1 και στο 50 ο Χιονίδης διαμεκόρφωσε το τελικό 0-2.

**Η διοίκηση του Φρίξου Πλατανοτόπου ανακοίνωσε την έναρξη συνεργασίας με τον Βασίλη Στεπανιάν. Επίσης, επέστρεψε στην ομάδα που τον ανέδειξε ο πολύπειρος Νίκος Κουτσογιάννης.

Αναγέννηση Λιμεναρίων-Απόλλων Χρυσοχωρίου:  2-1

Τόσο η Αναγέννηση Λιμεναρίων όσο και ο Απόλλων Χρυσοχωρίου χρειαζόταν τους βαθμούς στο μεταξύ τους παιχνίδι για την 6η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή, παρά το γεγονός ότι αγωνιζόταν –λόγω απουσιών-με πολλούς μικρούς στην ενδεκάδα, και πήραν το πολύτιμο τρίποντο με 2-1. Στο 35ο λεπτό ο Αγγελίδης δέχθηκε μπαλιά από το κέντρο, έκανε το κοντρόλ, το πλασέ και 1-0. Στο 60 ο Χαλπέτης με ένα ωραίο γκολ ισοφάρισε σε 1-1. Στο 76 ο Αγγελίδης με απευθείας εκτέλεση φάουλ διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Δύο καλές στιγμές είχε ο Κυπαρρισίου.

Ατρόμητος Χαλκερού-Δόξα Αμυγδαλεώνα: 0-4

Η Δόξα Αμυγδαλεώνα πέρασε με 0-4 από το Χαλκερό και την κόντρα της 6ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας με τον τοπικό Ατρόμητο. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο πιεστικά στο ματς όμως μετά το 20λεπτο επήλθε η ισορροπία και στο 36 ο Ντομί έκανε το 0-1. Στο 38 ο ίδιος παίκτης έκανε το 0-2 και στο 44 ο Σπυριάδης ανέβασε τον δείκτη στο 0-3. Στο 57 ο Τσιτσόπουλος διαμόρφωσε το 0-4 και στη συνέχεια τα πράγματα ήταν πιο απλά.

**Η ΔΟΞΑ Αμυγδαλεώνα ανακοίνωσε την απόκτηση του Θόδωρου Κογιομτζή. Ο 19χρονος (4.4.2000) αμυντικός αγωνιζόταν μέχρι πρότινος στη Α.Ε. Πυλαίας.