http Α΄ ΕΠΣΚ: 5Χ3 για τον Μ.Α. Ορφανίου που μένει μόνος στην κορυφή
Sunday, 13 October 2019 17:40

Α΄ ΕΠΣΚ: 5Χ3 για τον Μ.Α. Ορφανίου που μένει μόνος στην κορυφή

Published in Α’ ΕΠΣΚ

Ο Μ.Α. Ορφανίου συνέχισε με νίκη στην 5η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας και σε συνδυασμό με το «Χ» του Ορφέα Ελευθερούπολης στη Νέα Πέραμο  έμεινε μόνος στην κορυφή. Πολύτιμα «διπλά» για Αστέρα Φωλιάς, Κεραμωτή και Φρίξο Πλατανοτόπου. Εντός έδρας τρίποντα για Βύρωνα Καβάλας και Άρη Πηγών. Αναλυτικά:

ΜΑ Ορφανίου -ΑΕΚ Καβάλας: 3-0

Ο Μ.Α. Ορφανίου κατέκτησε τη νίκη με 3-0 επί της ΑΕΚ Καβάλας για την 5η αγωνιστική, παραμένει αήττητος με 5 νίκες σε ισάριθμα ματς και βρέθηκε μόνος στην κορυφή μετά τις απώλειες βαθμών του Ορφέα στη Νέα Πέραμο. Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο ματς στο πρώτο μισάωρο, πίεσε ψηλά χωρίς όμως να δημιουργήσει μεγάλη στιγμή. Στο 35 από λάθος εκτίμηση του τερματοφύλακα της ΑΕΚ, παίκτης του Ορφανίου έκλεψε τη μπάλα και ο Βεζυρόπουλος με κεφαλιά έκανε το 1-0. Στο 40 δοκάρι για τον Μέγα με τον Λόλι. Στο 60 ήταν η σειρά του Άγγου να βρει δοκάρι. Στο 70 μπαλιά του Παλληκαρά για τον Βεζυρόπουλο που έκανε το 2-0. Στο 88 ο Αλεπίδης έβγαλε παράλληλη μπαλιά στον Βεζυρόπουλο που με πλασέ ανέβασε τον δείκτη στο 3-0 φτάνοντας παράλληλα σε χατ-τρικ.

**Στα μέσα του 2ου ημιχρόνου συγκρούστηκαν Γιάννα και Λιόλιος, ο πρώτος χτύπησε στο κεφάλι και ο δεύτερος απέκτησε ράμματα στο φρύδι. Η διοίκηση του Μ.Α. Ορφανίου εύχεται περαστικά και στους δύο παίκτες.

Βρασίδας-Ορφέας Ελευθερούπολης: 1-1

Ο Ορφέας είχε τις πρώτες απώλειες βαθμών στο γειτονικό ντέρμπι με τον Βρασίδα στη Νέα Πέραμο καθώς αυτό έληξε ισόπαλο με 1-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 25ο λεπτό με πλασέ του Αγγελίδη και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με πλασέ του Κυρ. Βακιρτζή στο 50.

Η ομάδα της Ελευθερούπολης είχε και δοκάρι με τον Προβατίδη και ευκαιρίες με Αναστασιάδη και Γιαλαμή. Ο Βρασίδας που πέτυχε το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα και παράλληλα κατέκτησε και τον πρώτο του βαθμό είχε και ευκαιρίες με Σάσσο, Δούμα και Τσέχου. Οι δύο ομάδες εξέφρασαν παράπονα για τη διαιτησία του Αναγνωστόπουλου.

Βύρωνας Καβάλας-Ατρόμητος Χαλκερού: 2-0

Ο Βύρωνας Καβάλας δεν δυσκολεύτηκε με αντίπαλο τον Ατρόμητο Χαλκερού στο ματς της 5ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας στο Βερούλειο και πήρε το τρίποντο με 2-0. Στο 15ο λεπτό από ασίστ του Καλτσίδη ο Βλάχος έκανε το 1-0. Στο 35 μπαλιά του Καλτσίδη για τον Βλάχο που σκόραρε για το 2-0. Οι γηπεδούχοι είχαν και δύο δοκάρια, ένα με τον Καλτσίδη στο πρώτο μέρος και ένα με τον Βλάχο στην επανάληψη.

Αναγέννηση Λιμεναρίων-Κεραμωτή: 0-1

Η Κεραμωτή, με τον Τάσο Τσαπανίδη να κάνει ντεμπούτο στον πάγκο, πέρασε με 0-1 από την έδρα των Λιμεναρίων και την κόντρα της 5ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας με την τοπική Αναγέννηση. Το παιχνίδι ήταν μέτριο και κρίθηκε με το γκολ του Αρμάντο Ράμο στο 60ο λεπτό.

**Η διοίκηση της Κεραμωτής και ο προπονητής του συλλόγου Τάσος Τσαπανίδης ευχαριστούν ιδιαίτερα την αντίστοιχη του Κεραυνού Κρηνίδων για την παραχώρηση για έναν χρόνο του Νάσου Γερμανίδη.

**Η διοίκηση της Αναγέννησης Λιμεναρίων είχε ετοιμάσει και απένειμε πλακέτα και μια ανθοδέσμη στον πρώην προπονητή της ομάδας,  Τάσος Τσαπανίδης, για την προσφορά του στο σύλλογο.

Άρης Πηγών-Ναζιανζός Ν. Καρβάλης: 2-0

O Άρης Πηγών είχε υπεροχή κόντρα στο Ναζιανζό Ν. Καρβάλης στο ματς της 5ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας και με πρωταγωνιστή τον Βασίλη Αθανασάκη πήρε το πολύτιμο τρίποντο με 2-0. Πριν τη συμπλήρωση του 1ου λεπτού ο έμπειρος επιθετικός έκανε το 1-0 μετά από ωραία ενέργεια του Σταμάτη. Στο 50 ατομική προσπάθεια του Αθανασάκη και σουτ, η μπάλα πήγε στο οριζόντιο δοκάρι και κατέληξε στα δίκτυα. Ο ίδιος είχε και ένα δοκάρι.

Δόξα Αμυγδαλεώνα-Φρίξος Πλατανοτόπου: 0-1

Ο Φρίξος Πλατανοτόπου πέρασε, με 0-1, από το γήπεδο του Αμυγδαλεώνα και την κόντρα με την τοπική Δόξα στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας και αυτή ήταν η πρώτη του νίκη στην διοργάνωση. Το γκολ-τρίποντο πέτυχε στο 30ο λεπτό ο νεοαποκτηθείς (από τον Φίλιππο Δροσερού) Μαξούμ Σαλήογλου. Πολλά παράπονα από την πλευρά των νικητών για τη διαιτησία του Λυμπερίδη ενώ όπως δηλώνουν ήταν καλοί οι βοηθοί του.

Απόλλων Χρυσοχωρίου-Αστέρας Φωλιάς: 2-3

Ο Αστέρας Φωλιάς κατάφερε να προηγηθεί με 0-3, στο πρώτο 15λεπτο της αναμέτρησης με τον Απόλλωνα Χρυσοχωρίου για την 5η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας, οι γηπεδούχοι όμως αντέδρασαν, μείωσαν σε 2-3 και αυτό έμελλε να είναι και το τελικό σκορ. Πιο συγκεκριμένα, ο Δεσίλλας άνοιξε το σκορ στο γήπεδο του Χρυσοχωρίου (0-1), ο Ι. Χρυσανίδης σκόραρε για το 0-2 και στο 14 ο Μπαϊρακτάρη ανέβασε τον δείκτη στο 0-3. Στο 35 ο Χαλπέτης μείωσε σε 1-3 και στο 60 ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το τελικό 2-3.