http Α΄ ΕΠΣΚ: Αήττητοι έμειναν Ορφέας, ΑΕΚ και Μ.Α. Ορφανίου
Sunday, 15 September 2019 20:40

Α΄ ΕΠΣΚ: Αήττητοι έμειναν Ορφέας, ΑΕΚ και Μ.Α. Ορφανίου

Published in Α’ ΕΠΣΚ

Ιδανικό ξεκίνημα με 2Χ3 για τον Ορφέα Ελευθερούπολης, την ΑΕΚ Καβάλας και τον… νέο Μ.Α. Ορφανίου στο πρωτάθλημα της Α΄ κατηγορίας. Σπουδαία «διπλά» για την Αναγέννηση Λιμεναρίων και τον Αστέρα  Φωλιάς, εντός έδρας νίκες για Βύρωνα Καβάλας και Ναζιανζό Ν. Καρβάλης. Αναλυτικά:

Ατρόμητος Χαλκερού-ΑΕΚ Καβάλας: 0-1

Η ΑΕΚ Καβάλας κατέκτησε την 2η σερί νίκη της στο πρωτάθλημα της Α΄ κατηγορίας, αυτή τη φορά στο Χαλκερό στο καβαλιώτικο ντέρμπι με τον Ατρόμητο Χαλκερού, με το ίδιο μάλιστα σκορ, 0-1. Στο 20ο λεπτό της συνάντησης, μακρινή εκτέλεση φάουλ από τον Γοριδάρη, ο Βακιρτζής βγήκε τετ-α-τετ, έκανε δύο κοντρόλ σκόραρε για το 0-1. Στο 65 ο Ευθυμιάδης είχε άλλη μια καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους.

**Τόσο το Χαλκερό όσο και η ΑΕΚ εξέφρασαν παράπονα για την διαιτησία του αγώνα.

Άρης Πηγών -ΜΑ Ορφανίου:   1-2

Δύο στα δύο για το νεοφώτιστο Μ.Α. Ορφανίου στο πρωτάθλημα της Α΄ κατηγορίας. Ταξίδεψε στις Πηγές για το παιχνίδι με τον τοπικό Άρη και πήρε πολύτιμο «διπλό» με 1-2. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 10ο λεπτό της συνάντησης με κεφαλιά του Αθανασάκη, 1-0. Στο 65 ο Παλληκαράς με κεφαλιά, μετά από στημένο, ισοφάρισε σε 1-1 και στο 72 ο Βεζυρόπουλος έκανε την ολική ανατροπή για το τελικό 2-1. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα ακυρωθέν γκολ στο 35 ως οφσάιντ ενώ ζήτησαν και ένα πέναλτι στο 40.

Φρίξος Πλατανοτόπου -Αστέρας Φωλιάς:  2-5

Μεγάλη νίκη για τον νεοφώτιστο Αστέρα Φωλιάς, με 5-2, στο γήπεδο του Πλατανοτόπου και την κόντρα με τον τοπικό Φρίξο για την 2η αγωνιστική. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο ματς, έκαναν το 0-2 και ο Παρασκευάς μείωσε σε 1-2 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Έγινε το 1-3 όμως ο Φρίξος μείωσε σε 2-3 με σέντρα- γκολ του Βερβερίδη, με την βοήθεια μιας λακκούβας που ξεγέλασε τον τερματοφύλακα. Στη συνέχεια, ο Αστέρας σκόραρε άλλες δύο φορές. Από δύο τέρματα πέτυχαν ο Δεσύλλας και ο Μπαϊρακτάρη και ένα ακόμη ο Βρέτο.

Ναζιανζός Ν. Καρβάλης-ΠΟ Κεραμωτής: 1-0

O Ναζιανζός κατέκτησε το τρίποντο, με 1-0, επί της νεοφώτιστης Κεραμωτής για την 2η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο 1ο ημίχρονο όπου είχαν κάποιες καλές ευκαιρίες. Στο 72ο λεπτό με κεφαλιά του Μακαρίδη μετά από εκτέλεση κόρνερ του Καρακεϊσογλου (1-0). Στο 86 σουτ του Χατζηβασιλειάδη στο οριζόντιο δοκάρι.

**Η διοίκηση της Κεραμωτής ανακοίνωσε την ανανέωση της συνεργασίας με τον έμπειρο επιθετικό Σταύρο Βασιλειάδη, που πέρυσι ήταν πρώτος σκόρερ στην Β΄ κατηγορία (με 21 τέρματα, όσα και ο συμπαίκτης του Αρμάντο Ράμο).

Ορφέας-Απόλλων Χρυσοχωρίου: 3-0

Ο Ορφέας έδωσε το δεύτερο του εντός έδρας ματς σε αντίστοιχες αγωνιστικές και κατέκτησε την 2η του σερί νίκη. Το απόγευμα της Κυριακής 15/9 έπαιξε κόντρα στον Απόλλωνα Χρυσοχωρίου τον οποίο κέρδισε με 3-0. Το ημίχρονο έληξε με 1-0 με πλασέ του  Τζαπέγια από το 20ο λεπτό. Στο 52 πλασέ του Τελλίδη για το 2-0. Στο 80 ωραία προσπάθεια του Γιαλαμή και ο Τελλίδης έκανε το 3-0. Στο 43 ο Χαλπέτης είχε προσπάθεια στο δοκάρι.

Βύρωνας Καβάλας-Βρασίδας Ν. Περάμου: 3-0

Ο Βύρωνας βρήκε λύσεις στην άμυνα του Βρασίδα στο 2ο ημίχρονο και κατέκτησε το τρίποντο, με 3-0, στο ματς της 2ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο 50 ο Σακκόπουλος έκανε το 1-0. Στο 70 φάουλ του Καλτσίδη για το 2-0. Στο 90 ο Σεφερίδης διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Δόξα Αμυγδαλεώνα -Αναγέννηση Λιμεναρίων: 1-3

Πολύ καλή παρουσία για την Αναγέννηση Λιμεναρίων στον Αμυγδαλεώνα στο ματς της 2ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας με τη νεοφώτιστη Δόξα και «διπλό» με 1-3. Στο 18ο λεπτό ο Κουκουτάρης με ατομική ενέργεια έκανε το 0-1 και ο Δούμπλατζης έκανε το 0-2 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στο 58 ο Αγγελίδης έκανε το 0-3. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 72 με τον Παυλίδη στο τελικό 1-3.