http Α΄ ΕΠΣΚ: Ιστορικές στιγμές για την Δόξα Θεολόγου
Sunday, 12 May 2019 14:56

Α΄ ΕΠΣΚ: Ιστορικές στιγμές για την Δόξα Θεολόγου

Published in Α’ ΕΠΣΚ

Το μπουγέλο με σαμπάνια ήταν το κυρίως πιάτο των πανηγυρισμών της οικογένειας της Δόξας Θεολόγου μετά την λήξη του αγώνα με τον Φρίξο Πλατανοτόπου. Την απονομή του Κυπέλλου και μεταλλίων έκαναν τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου της ΕΠΣ Καβάλας, Παναγιώτης Διακουμής και Τάσος Στεφανίδης.

Για την ιστορία, το παιχνίδι έληξε με 2-0. Το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο 55 ο Νίκος Μουσάς έκανε το 1-0 και στις καθυστερήσεις ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το τελικό 2-0 και παράλληλα κατέκτησε τον τίτλο του πρώτου σκόρερ της φετινής Α΄ κατηγορίας. Επιπλέον, ο Παύλος Αγαθόπουλος έκανε το δικό του ρεκόρ έχοντας 20 συμμετοχές και δέχθηκε μόλις ένα γκολ στο 2019!!! Ακολούθησε… σουβλακοκατάσταση αλλά και πάρτι για όλους…

Μια ιστορική στιγμή για το σύλλογο που παλεύει χρόνια για μια διάκριση, μια μεγάλη στιγμή για το νησί που έχει και πάλι ομάδα στα Εθνικά σαλόνια, μετά από 13 χρόνια. Είχε προηγηθεί ο Θεαγένης με τριετή παρουσία (2003-2004, 2004-2005 και 2005-2006) στην τότε Δ΄ Εθνική. Θα σημειώσουμε πως πριν τη σέντρα του αγώνα της 26ης αγωνιστικής, έγινε και παιχνίδι με τη συμμετοχή των παιδιών της ακαδημίας.

Κοσμάς Βασίλης (πρόεδρος του Άρη Πρίνου):  «Η διοίκηση του Άρη Πρίνου και όλο το έμψυχο δυναμικό της ομάδας εύχεται στη Δόξα Θεολόγου συγχαρητήρια για τη μεγάλη άνοδο στη Γ΄ εθνική κατηγορία και της εύχεται καλή επιτυχία στα σαλόνια της. Έκαναν περήφανο όλο το νησί».

Κεραυνός Κρηνίδων-Ορφέας: 0-5

Με πρωταγωνιστή το νεαρό Κυριάκο Βακιρτζή που πέτυχε καρέ τερμάτων ο Ορφέας πέρασε με 0-5 από τις Κρηνίδες και το ματς της τελευταίας αγωνιστικής της φετινής Α΄ κατηγορίας με τον τοπικό Κεραυνό. Ο Ευκαρπίδης έκανε το 0-1 για την ομάδα της Ελευθερούπολης και το ημίχρονο έληξε με 0-2 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Κ. Βακιρτζή, το οποίο μάλιστα είχε ο ίδιος κερδίσει. Στην επανάληψη ο νεαρός άσος πέτυχε άλλα τρία τέρματα για το τελικό 0-5. Θα θυμίσουμε πως ο Κεραυνός υποβιβάζεται στη νέα Β΄ κατηγορία της  ΕΠΣ Καβάλας. Ο Ορφέας τερμάτισε στην 3η θέση της κατάταξης.

Θεαγένης-Αναγέννηση Λιμεναρίων: 2-3

Η Αναγέννηση Λιμεναρίων ολοκλήρωσε με νίκη, με σκορ 2-3, τις υποχρεώσεις του στο φετινό πρωτάθλημα της Α΄ κατηγορίας, κερδίζοντας μάλιστα με ολική ανατροπή στο σκορ τον Θεαγένη στο τοπικό ντέρμπι της αγωνιστικής.

Η ομάδα του Θεαγένη  προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο με γκολ του Αρμάντο Τσετάνι και ένα αυτογκόλ. Ο Σιδηράς μείωσε σε 2-1 και ο Ιακωβίδης έφερε το παιχνίδι στα ίσα, 2-2. Ο Κοντογεωργίου διαμόρφωσε το τελικό 2-3. Θα σημειώσουμε πως ο Θεαγένης υποβιβάστηκε στην Β΄ κατηγορία ΕΠΣ Καβάλας. Τα Λιμενάρια κατέκτησαν την 5η θέση στην τελική κατάταξη.

Άρης Πηγών-Βύρωνας Καβάλας: 1-5

Ο Βύρωνας Καβάλας κατέκτησε το «διπλό» με 1-5 στο γήπεδο των Πηγών στο φινάλε του πρωταθλήματος της Α΄ κατηγορίας και κατακτά την 2η θέση της κατάταξης. Στο 20ο λεπτό ο Κυγάης έκανε το 0-1. Στο 25 ο Παντελίδης σκόραρε για το 0-2 και αυτό ήταν το σκορ ημιχρόνου. Ο Σεφερίδης έκανε το 0-3, ο Γκάγκαλης το 0-4 και ο Κυγάης ανέβασε τον δείκτη στο 0-5. Ο Άρης Πηγών μείωσε στο τελικό 1-5 με τον Βλάχο. Θα σημειώσουμε πως ο Βύρωνας είχε κερδίσει τον Άρη Πηγών με το ίδιο σκορ και στον πρώτο γύρο, στο γήπεδο του Χαλκερού.

MA Φιλίππων-ΑΕΚ:  3-2

Ο ΜΑ Φιλίππων αποχαιρέτησε με νίκη γοήτρου της Α΄ κατηγορίας, με 3-2 επί της ΑΕΚ Καβάλας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 5ο λεπτό με τον Άγγο (0-1) όμως ο Μέγας απάντησε για το 2-1 και το ημίχρονο έληξε ισόπαλο με 2-2 με γκολ του Ευθυμιάδη. Στο 70 διαμορφώθηκε το τελικό 3-2. Για τον Μ.Α. Φιλίππων δύο γκολ πέτυχε ο Σακκόπουλος και ένα ακόμη ο Καϊσίδης.

Ναζιανζός Ν. Καρβάλης-Βρασίδας Ν. Περάμου: 2-1

Ο Ναζιανζός ολοκλήρωσε με νίκη την παρουσία του στην φετινή Α΄ κατηγορία, με 2-1 επί του Βρασίδα. Στο 35ο λεπτό ο Χαραλαμπίδης έκανε το 1-0 για να ισοφαρίσει στο 77 ο Μπατάκογλου σε 1-1. Στο 85 ο Χατζηβασιλειάδης διαμόρφωσε το τελικό 2-1.