http Α΄ ΕΠΣΚ: Πρωταθλήτρια η Δόξα Θεολόγου
Sunday, 05 May 2019 15:22

Α΄ ΕΠΣΚ: Πρωταθλήτρια η Δόξα Θεολόγου

Published in Α’ ΕΠΣΚ

Η Δόξα Θεολόγου πέρασε με 1-2 από την Ελευθερούπολη και το ματς με τον τοπικό Ορφέα στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας και πανηγυρίζει για την κατάκτηση του τίτλου και την άνοδο στην Γ΄ Εθνική.

Μια ιστορική στιγμή για ένα σωματείο που  τα τελευταία χρόνια πάλευε για την υπέρβαση και πλέον ετοιμάζει τη δική του φιέστα στο εντός έδρας ματς με τον Φρίξο Πλατανοτόπου. Στο 30ο λεπτό ο Σολακίδης έκανε το 1-0. Στο 45 ο Τσανακτσόγλου έκανε σουτ, η μπάλα πήγε στο δοκάρι και 1-1. Στο 90 ο Μουσάς διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

Βρασίδας Ν. Περάμου-Μ.Α. Φιλίππων   3-1

Ο Βρασίδας Ν. Περάμου πήρε τη νίκη με 3-1 επί του ΜΑ Φιλίππων για την 25η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας και ανέβηκε στην 3η θέση της κατάταξης έχοντας μάλιστα την καλύτερη επίθεση (52 γκολ, όσα και ο Βύρωνας). Στο 30ο λεπτό σουτ του  Τσότρα άουτ. Στο 37 σέντρα του Τσότρα, απόκρουση και στην επαναφορά ο Πετροδημόπουλος έκανε το 1-0. Στο 41 κάθετη του Φουστέρη, σουτ του Πετροδημόπουλου στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Καλτσίδης έκανε το 2-0. Στο 65 ο Φουστέρης ανέβασε τον δείκτη στο 3-0. Στο 90 ο Μίχος μείωσε στο τελικό 3-1. Δύο καλές στιγμές είχε για τον Βρασίδα, που παρατάχθηκε σε ένα ακόμη ματς με πολλά νεαρά παιδιά, ο Μπαρμπαγιάννης.

ΑΕΚ Καβάλας-Θεαγένης:  1-1

Ισόπαλο, με 1-1, έληξε το παιχνίδι στο Κωτσάλου μεταξύ του ΑΕΚ και του Θεαγένη για την 25η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Στο 45ο λεπτό ο Ευθυμιάδης έκανε το 1-0 και στο 60 ο Ηλιάδης ισοφάρισε στο τελικό 1-1. Αρκετά τα νέα πρόσωπα στη σύνθεση της ΑΕΚ, μεταξύ των οποίων και ο 15χρονος τερματοφύλακας Παπαγιάννης.

Αναγέννηση Λιμεναρίων-Άρης Πηγών: 3-3

Ισόπαλο, με 3-3, έληξε το παιχνίδι στα Λιμενάρια μεταξύ της Αναγέννησης και του Άρη Πηγών για την 25η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Στο 20ο λεπτό από μπαλιά του Κουκουτάρη, ο Δούμπλατζης έκανε το 1-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στο 55 έγινε το 1-1. Στο 67 από εκτέλεση κόρνερ του Αγγελίδη, ο Σιδηρόπουλος έκανε το 2-1. Στο 80 έγινε το 2-2 και στο 87 έγινε η ολική ανατροπή για το 2-3. Στο 90 ο Αγγελίδης έκανε ατομική προσπάθεια και κέρδισε πέναλτι. Στην εκτέλεση πήγε ο  Δούμπλατζης για το τελικό 3-3. Για τον Άρη Πηγών σκόραραν οι Λέξας, Βλάχος και Γαμβρέλης.

Ναζιανζός- Κεραυνός Κρηνίδων: 0-0

Με νεανικά σύνολα παρατάχθηκαν ο Ναζιανζός και ο Κεραυνός Κρηνίδων στο μεταξύ τους παιχνίδι για την 25η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας και μοιράστηκαν τους βαθμούς χωρίς τέρματα. Θα σημειώσουμε πως την εστία των γηπεδούχων υπερασπίστηκε ο νεαρός Ν. Χατζηβασιλειάδης, που έκανε ντεμπούτο στην ομάδα ανδρών.

Φρίξος Πλατανοτόπου-Ατρόμητος Χαλκερού: 3-1

Ο Φρίξος Πλατανοτόπου κέρδισε τον Ατρόμητο Χαλκερού για την 25η αγωνιστική με 3-1 στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι για την φετινή Α΄ κατηγορία. Στο 28ο λεπτό ο Παρασκευάς έκανε το 1-0 και στο 37 ο Λαζαρίδης έκανε το 2-0. Στο 65 ο Τραγαντζόπουλος ανέβασε τον δείκτη στο 3-0. Στο 70 ο Μανδαλιανός μείωσε στο τελικό 3-1. Οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν με 11 παίκτες στον αγωνιστικό χώρο, με αρκετές μάλιστα αλλαγές σε σχέση με προηγούμενα ματς.