http Α΄ ΕΠΣΚ: «Διπλό» για την Δόξα Θεολόγου και… φωτιά στην κορυφή
Sunday, 24 March 2019 18:46

Α΄ ΕΠΣΚ: «Διπλό» για την Δόξα Θεολόγου και… φωτιά στην κορυφή

Published in Α’ ΕΠΣΚ

Η Δόξα Θεολόγου κατέκτησε το «διπλό» στο ντέρμπι κορυφής με τον Βύρωνα για την 20η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας και τον πλησίασε στους -3β. Πολύτιμες νίκες για Βρασίδα Ν. Περάμου, Ορφέα Ελευθερούπολης, Ναζιανζό Ν. Καρβάλης και Φρίξο Πλατανοτόπου. Ισοπαλία στα Λιμενάρια. Άνευ αγώνα νίκη για τον Άρη Πηγών. Αναλυτικά:

Βύρωνας Καβάλας-Δόξα Θεολόγου: 0-1

Η Δόξα Θεολόγου έπαιξε με πάθος και θέληση, είχε την υπεροχή και κατέκτησε το σπουδαίο «διπλό» με 0-1 επί του πρωτοπόρου Βύρωνα για την 20η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας με αποτέλεσμα η μεταξύ τους διαφορά να μειωθεί στους 3β. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα με τους φιλοξενούμενους να έχουν δύο καλές στιγμές σε φάουλ του Τσανακτσόγλου και ένα σουτ του Οτέμπερη που απέκρουσε ο Σιαματάς. Στο 43 πλασέ του Άγγου άουτ. Στην επόμενη φάση η Δόξα έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Σ. Μαλίκι με 2η κίτρινη κάρτα. Στο 47ο λεπτό  χαμένο τετ-α-τετ του Τσανακτσόγλου και στο 55ο λεπτό ο Οτέμπερης με σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 0-1. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν παρά το αριθμητικό τους πλεονέκτημα-φάνηκε η κούραση από τα συνεχόμενα παιχνίδια- έχοντας μόνο μια καλή στιγμή με ανάποδο ψαλίδι του Άγγου. Αντ΄αυτού, η Δόξα είχε δύο καλές στιγμές, μια στο 87 σε προσπάθεια του Μουσά και άλλη μια στο 90 με τον Σόρρα με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Συνθέσεις

Βύρωνας Καβάλας

Σιαματάς, Γοριδάρης, Αγγελίδης, Σεφερίδης, Κυγάης (75 Φαρσάκογλου), Δελής, Κεφαλαδέλης (60 Κεσαπίδης), Τσίλογλου (65 Μαυρογιάννης), Καρίπογλου (75 Γκάγκαλης), Παντελίδης, Άγγος.

Δόξα Θεολόγου

Αγαθόπουλος, Ζενέλι (60 Θεοφυλάκης), Λαπούσι, Μπαϊρακταρίδης, Τζομιάδης, Ζούλης, Μαλίκι, Οτέμπερης, Ρουμελιώτης (85 Τσερτζελάς), Τσανακτσόγλου (60 Σόρρα), Μουσάς.

Ορφέας  Ελευθερούπολης-Μ.Α. Φιλίππων: 6-2

Ο Ορφέας Ελευθερούπολης επιβλήθηκε με 6-2 του ΜΑ Φιλίππων στο μεταξύ τους παιχνίδι για την 20η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο έληξε με 4-0 με δύο γκολ του Γ. Καπνόπουλου, ένα του Βερβερίδη και ένα του Ευκαρπίδη. Ο Αρ. Βακιρτζής ανέβασε τον δείκτη στο 5-0 για να μειώσει ο Καγκασίδης σε 5-1 και ο Στ. Παπαδόπουλος σε 5-2. Ο Μιχαηλίδης διαμόρφωσε το τελικό 6-2. Οι δύο ομάδες τελείωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ευστρατίου και του Στ. Παπαδόπουλου για μεταξύ τους διαπληκτισμό.

Ατρόμητος Χαλκερού-Βρασίδας Ν. Περάμου: 1-2

«Διπλό» για τον Βρασίδα Ν. Περάμου, με 1-2, στο Χαλκερό στην κόντρα με τον τοπικό Ατρόμητο για την 20η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα στο ματς, είχαν ευκαιρίες που έβγαλε σωτήρια εξ επαφής ο Κουνατίδης αλλά και ένα δοκάρι με τον Πετρόπουλο. Αντ΄ αυτού στο 37 με ατομική προσπάθεια ο Τσότρας έκανε το 0-1 και στο 44 ο Καλτσίδης με ατομική προσπάθεια σκόραρε για το 0-2 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Ο Ατρόμητος πίεσε στην επανάληψη όμως το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο τελικό 1-2 με τον Μανδαλιανό στο 70ο λεπτό.

Αναγέννηση Λιμεναρίων-Κεραυνός Κρηνίδων:  1-1

Τόσο η Αναγέννηση Λιμεναρίων όσο και ο Κεραυνός Κρηνίδων παρατάχθηκαν με πολλούς νεαρούς άσους στο μεταξύ τους παιχνίδι για την 20η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας και μοιράστηκαν τελικά τους βαθμούς με 1-1. Στο 25ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 0-1 με τον Τριανταφυλλίδη. Στο 70 ο Δούμπλατζης διαμόρφωσε το τελικό 1-1. Ο προπονητής της Αναγέννησης, Τάσος Τσαπανίδης, έδωσε χρόνο συμμετοχής στα παιδιά του τμήματος εφήβων καθώς το μυαλό όλων είναι στον επαναληπτικό ημιτελικό με τον Βρασίδα που ορίστηκε για τις 27/3.

Φρίξος Πλατανοτόπου-Θεαγένης: 3-1

Ο Φρίξος Πλατανοτόπου λύγισε με 3-1 την αντίσταση του Θεαγένη για την 20η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Ο Τραγαντζόπουλος έκανε το 1-0 για να ισοφαρίσει ο Ηλιάδης σε 1-1, μετά από ασίστ του  Τσομπανόπουλου.
Στο 87 ο Παπάς έκανε το 2-1 για τον Φρίξο και στις καθυστερήσεις ο Αθανασάκης διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Στο 1-1 οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, που αμφισβητήθηκε έντονα, ο Αθανασάκης πήγε στην «βούλα» όμως  απέκρουσε ο Τζιώρτζης.

AEK-Ναζιανζός: 1-2

Παλικαρίσια νίκη, με 1-2, κατέκτησε ο Ναζιανζός Ν. Καρβάλης στο Κωτσάλου και στην κόντρα της 20ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας με την ΑΕΚ. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν με 0-1 με γκολ του Β. Καρακεϊσογλου στο 20ο λεπτό με σουτ έξω από την περιοχή. Στο ξεκίνημα της επανάληψης, και δη στο 60, η ΑΕΚ ισοφάρισε με σουτ του Νομικού έξω από την περιοχή. Στο 70 οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Ίσα με 2η κίτρινη κάρτα. Στο 76 εκτέλεση κόρνερ και με κεφαλιά ο Κοπανάκης στο πρώτο δοκάρι διαμόρφωσε το τελικό 1-2. Στο 90 ήταν η σειρά του Ναζιανζού να μείνει με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Γκορόγια με 2η κίτρινη κάρτα.