http Α΄ ΕΠΣΚ: Τρίποντα για Ορφέα και Θεαγένη, λευκή ισοπαλία στη Ν. Καρβάλη
Sunday, 10 February 2019 14:41

Α΄ ΕΠΣΚ: Τρίποντα για Ορφέα και Θεαγένη, λευκή ισοπαλία στη Ν. Καρβάλη

Published in Α’ ΕΠΣΚ

Ο Θεαγένης κατέκτησε πολύτιμο «διπλό» στο ντέρμπι παραμονής με τον ΜΑ Φιλίππων στο εξ αναβολής παιχνίδι της 11ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας. Τεσσάρα για τον Ορφέα Ελευθερούπολης, λευκή ισοπαλία στη Νέα Καρβάλη. Αναλυτικά:

Ορφέας Ελευθερούπολης-Ατρόμητος Χαλκερού   4-0

Ο Ορφέας Ελευθερούπολης δεν αντιμετώπισε προβλήματα κόντρα στον Ατρόμητο Χαλκερού στο εξ αναβολής παιχνίδι της 11ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας που έληξε με 4-0. Στο 10ο λεπτό ο Καπνόπουλος έκανε το 1-0 και στο 31 ο Αναστασιάδης έγραψε το 2-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στο 60 ο  Τελίδης ανέβασε τον δείκτη στο 3-0 και στο 75 ο Αναστασιάδης διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

ΜΑ Φιλίππων-Θεαγένης: 1-2

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη, με 1-2, κατέκτησε ο Θεαγένης στο ντέρμπι παραμονής με τον Μ.Α. Φιλίππων που εκκρεμούσε από την 11η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν στο 45ο λεπτό με τον Τσομπανόπουλο. Στο 60 ο Ηλιάδης έκανε το 0-2 και ο Μέγας μείωσε στο 75 με τον Αλ. Βασιλειάδηστο τελικό 1-2.

Ναζιανζός Ν. Καρβάλης-Δόξα Θεολόγου: 0-0

Λευκή ισοπαλία στο γήπεδο της Νέας Καρβάλης στο κρίσιμο βαθμολογικά παιχνίδι μεταξύ Ναζιανζού και της Δόξας Θεολόγου για την 11η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι κατέκτησαν πολύτιμο βαθμό ση μάχη παραμονής ενώ οι φιλοξενούμενοι έχασαν έδαφος από την κορυφή… Το παιχνίδι ήταν δυνατό, χωρίς πολλές καλές στιγμές. Οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν με αμυντικές διαθέσεις ώστε να σταματήσουν τους αντιπάλους τους που είναι από τους πρωταγωνιστές της  σεζόν και τα κατάφεραν. Στο 30ο λεπτό ο Γκορόγιας είχε σουτ που έβγαλε ο Ρίζος. Στο 43 ο Σόρα από την γραμμή της περιοχής έκανε σουτ που δεν βρήκε στόχο. Η Δόξα μπήκε καλύτερα στην επανάληψη είχε μια τριπλή ευκαιρία στο 70 όταν σουτ των Ζούλη, Θεοφυλάκη και Τσανακτσόγλου κόντραραν σε σώματα και την καλύτερη της στιγμή στο 90 όταν ο Οτέμπερης μοίρασε στον Ρουμελιώτη και αυτός έκανε σουτ από πλάγια που έβγαλε αμυντικός πάνω στη γραμμή.