http Α΄ ΕΠΣΚ: «Διπλά» για Βύρωνα, Λιμενάρια και Ορφέα
Sunday, 20 January 2019 17:57

Α΄ ΕΠΣΚ: «Διπλά» για Βύρωνα, Λιμενάρια και Ορφέα

Published in Α’ ΕΠΣΚ

Ο Βύρωνας Καβάλας έκανε την ολική ανατροπή στο Λιμένα με 1-4, η Αναγέννηση Λιμεναρίων πήρε το «διπλό» με 3-6 στους Φιλίππους και ο Ορφέας πήρε τη νίκη στη Νέα Καρβάλη για την 14η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Επιστροφή στις νίκες για τον Άρη Πηγών, ισοπαλίες στο ΑΕΚ-Βρασίδας και Κεραυνός Κρηνίδων-Φρίξος. Άνευ αγώνα νίκη για την Δόξα Θεολόγου. Αναλυτικά:

Θεαγένης-Βύρωνας Καβάλας: 1-4

Ο Θεαγένης έπαιξε με πάθος κόντρα στον πρωτοπόρο Βύρωνα σε βαρύ αγωνιστικό χώρο για την 14η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας, προηγήθηκε με 1-0 και μέχρι το 65ο λεπτό όλα έδειχναν ότι μπορούσε να διεκδικήσει κάτι θετικό από το ματς. Η αποβολή, με 2η κίτρινη κάρτα, του Ορ. Σέντα που ήταν εκ των κορυφαίων του αγώνα, άλλαξε τις ισορροπίες και τελικά η ομάδα της Καβάλας πήρε το «διπλό» με 1-4. Στο 38ο λεπτό εκτέλεση φάουλ του Μ. Προύντζου, η μπάλα κόντραρε και στο  τείχος για το 1-0. Στο 65 ο Σέντα αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα. Στο 67, μετά από σέντρα του Καρίπογλου, ο Άγγος ισοφάρισε σε 1-1. Στο 70 σέντρα του Καρίπογλου και ο Αγγελίδης έκανε την ολική ανατροπή για το 1-2. Ο Άγγος, από ασίστ του Φαρσάκογλου, ανέβασε τον δείκτη στο 1-3. Ο Παντελίδης διαμόρφωσε το τελικό 1-4.

Ναζιανζός -Ορφέας Ελευθερούπολης: 0-3

Ο Ορφέας πέρασε, με 0-3, από τη Νέα Καρβάλη και την κόντρα με τον τοπικό Ναζιανζό για την 14η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Στο 15ο λεπτό ατομική προσπάθεια του Γιαλαμή και ο Αναστασιάδης με πλασέ έκανε το 0-1. Στο 35 σέντρα του Χρυσικού, σουτ του Τελλίδη για το 0-2.

Στις αρχές της επανάληψης οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι όταν σε πλασέ του Ελ.Κόρτσα η μπάλα βρήκε σε χέρι αμυνόμενου. Στο 50 σουτ του Δημ.Μακαρίδη μέσα από την περιοχή απέκρουσε ενστικτωδώς ο τερματοφύλακας.  Στο 55 χαμένη ευκαιρία για τον Γιαλαμή, ο 60 σουτ του Τελλίδη άουτ. Στο 62 ο Μακαρίδης έκανε σουτ που απέκρουσε ο Ευστρατίου. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε σε μια αντεπίθεση στο 69΄λεπτό με πλασέ του Γιαλαμή. Στο 88 ο Ορφέας έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής, με 2η κίτρινη κάρτα, του Αναστασιάδη.

ΑΕΚ Καβάλας-Βρασίδας Ν. Περάμου: 2-2

Μοιρασιά, με 2-2, στην κόντρα ΑΕΚ-Βρασίδας στο παιχνίδι της 14ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας. Στο 15ο λεπτό ο Νάκου είχε κεφαλιά άουτ. Στο 20, μετά από ασίστ του Ντέντε, ο Πανάγου με πλασέ έκανε το 1-0. Στη συνέχεια, ο Καλτσίδης είχε ευκαιρία άουτ και το 1-0 έμεινε μέχρι την λήξη του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, ο Βρασίδας μπήκε εξαιρετικά δυνατά ωστόσο στο 57 ο Ντέντε είχε προσπάθεια που έδιωξε με τα πόδια ο Κουνατίδης. Στο 60 ο Φουστέρης ισοφάρισε σε 1-1 και στο 75 ο ίδιος παίκτης έκανε την ολική ανατροπή για το 1-2. Στο 93 φάουλ του Ντέντε, ο Ελευθεριάδης βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και ο Νάκου με κεφαλιά ισοφάρισε στο τελικό 2-2.

Κεραυνός Κρηνίδων-Φρίξος Πλατανοτόπου: 1-1

Ισόπαλο, με 1-1, έληξε το παιχνίδι στο γήπεδο των Ελευθερών με γηπεδούχο τον Κεραυνό Κρηνίδων και φιλοξενούμενο τον Φρίξο για την 14η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Καπακτσόγλου στο πρώτο μέρος και ο Βερβερίδης ισοφάρισε σε 1-1. Στο 80 οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, στην «βούλα» πήγε ο Λευθέρης όμως απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Κεραυνού.

ΜΑ Φιλίππων-Αναγέννηση Λιμεναρίων: 3-6

Η Αναγέννηση Λιμεναρίων πέρασε με το… αγγλικό 3-6 από το γήπεδο των Φιλίππων και την κόντρα με τον τοπικό Μέγα Αλέξανδρο στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Δούμπλατζη (0-1). Ο ίδιος παίκτης με εύστοχο πέναλτι που κέρδισε ο Αγγελίδης έκανε το 0-2 για να μειώσει ο Μέγας σε 1-2. Ο Αγγελίδης ανέβασε τον δείκτη στο 1-3 και ο ίδιος παίκτης έκανε το 1-4 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 2-4 όμως ο Δούμπλατζης απάντησε με ωραίο σουτ για το 2-5 και ο Αγγελίδης με ωραία προσπάθεια σκόραρε για το 2-6. Αμφότεροι δηλαδή πέτυχαν χατ-τρικ!!! Ο Μ.Α. Φιλίππων μείωσε στο τελικό 3-6. Δύο τέρματα για τον ΜΑ Φιλίππων πέτυχε ο Καραγιαννίδης και ένα ο Καμπούρογλου.

Άρης Πηγών-Ατρόμητος Χαλκερού: 4-2

Ο Άρης Πηγών επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο μήνες, με 4-2 επί του Ατρόμητου Χαλκερού στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας. Στο 14ο λεπτό ωραία ενέργεια του Δάδαρου και ο Παπαστεφάνου έκανε το 1-0. Στο 30 ενέργεια του Βλάχου, ατομική προσπάθεια του Εμμανουηλίδη και σουτ στο γάμα της εστίας για το 2-0. Στο 55 ο Παπαστεφάνου με πλασέ έκανε το 3-0. Στο 60 ο Ι. Ναθαναηλίδης κέρδισε πέναλτι, στην εκτέλεση πήγε ο Παπαστεφάνου όμως απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Ατρόμητου. Στο 70 το Χαλκερό μείωσε σε 3-1 με τον Καβουρίδη. Στο 75 ο Ιβανίδης κέρδισε πέναλτι, στην εκτέλεση πήγε ο νεαρός Μπίλιας για το 4-1. Στο 90 ο Καβουρίδης με κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

**Ο Κώστας Σιδηρόπουλος αποχώρησε από τον Ατρόμητο Χαλκερού και θα συνεχίσει στην ομάδα του χωριού του, τον Ποντιακό Ποντολιβάδου.