http ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Δεύτερη νίκη για την Αγία Βαρβάρα, πρώτη για τον Αστέρα
Sunday, 01 May 2022 08:47

Η Αγία Βαρβάρα πέτυχε την δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια στην τελική φάση του πρωταθλήματος ανδρών της ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

Υποδέχθηκε το απόγευμα του Σαββάτου (30/4) το Ρούπελ Σιδηροκάστρου και πήρε το ροζ φύλλο με 54-43. Με τη νίκη αυτή παραμένει η μόνη αήττητη και τίθεται επικεφαλής της κατάταξης.  Η ομάδα της Αγίας Βαρβάρας ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι και πήρε μια διαφορά 10 πόντων.  Η συνέχεια ανήκει στις άμυνες με τις δύο ομάδες να παραμένουν σε χαμηλά επίπεδα σκοραρίσματος, με πιο χαρακτηριστικό, το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει με σκορ 4-3.

Ένα θεαματικό παιχνίδι έγινε αργά το απόγευμα του Σαββάτου 30/04/22 ανάμεσα στην Αγία Βαρβάρα και την αντίστοιχη της Θύελλας Φερρών για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος ανδρών της ΕΚΑΣΑΜΑΘ. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν νωθρά σε αντίθεση με την ΘΥΕΛΛΑ που μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και βρέθηκε προηγούμενη με 17-20 στο 1ο δεκάλεπτο! Στο 2ο δεκάλεπτο ο Αστέρας αντέδρασε και με έντονη πίεση στην άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση «έτρεξε» ένα σερί 22-10 και απέκτησε ένα προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου (39-30) που δεν το έχασε ποτέ! Μάλιστα όσο περνούσε η ώρα η διαφορά μεγάλωνε με το παιχνίδι να  τελειώνει 85-66! Αξιοσημείωτος ήταν ο βομβαρδισμός τριπόντων και από τις ΔΥΟ ομάδες, αφού σημειώθηκαν συνολικά ΕΙΚΟΣΙ ΠΕΝΤΕ(!). Δεκαπέντε για τον Αστέρα, δέκα για την Θύελλα.