http Α2 ΜΠΑΣΚΕΤ: Ευρεία νίκη για τον ΓΣΕ, ήττα για την ΕΚ Καβάλας
Saturday, 26 March 2022 17:12

Α2 ΜΠΑΣΚΕΤ: Ευρεία νίκη για τον ΓΣΕ, ήττα για την ΕΚ Καβάλας

Ο ΓΣ Ελευθερούπολης υποδέχθηκε τον Αμύντα για την 24η αγωνιστική της Α2 Εθνικής και πέτυχε επιβλητική νίκη με 88-50. Πήρε διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο και στη συνέχεια η ψαλίδα ολοένα και άνοιγε για τη τελική νίκη.

Η ΕΚ Καβάλας είχε δύσκολη αποστολή κόντρα στο Ψυχικό και τελικά ηττήθηκε με 67-75. Στο πρώτο ημίχρονο είχε μικρό προβάδισμα και αυτό έληξε με 33-31. Στη  επανάληψη οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ και πήραν και το ροζ φύλλο. Αναλυτικά:

ΓΣ Ελευθερούπολης-Αμύντας: 88-50

**Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ.-Μαραμής-Πράττος (Μπρίγκος)

**Δεκάλεπτα: 25-14, 48-23, 71-34, 88-50

ΓΣ Ελευθερούπολης (Παπαδόπουλος): Τουντζιαράκης 14, Ναούμης 2, Γοργόνης 19 (3), Στάθης 3, Δ. Ερμείδης 8, Σκουλίδας 15 (5), Σταμπουλής 12 (2), Π. Ερμείδης 2, Πάτρας 5, Τζόρτζεβιτς-Μαρίνκοβιτς 8 (2).

Αμύντας (Κωνσταντινίδης): Έξαρχος 2, Αβάρε 3 (1), Ζούπας 2, Τοπάλι 10 (2), Γκρέκας 1, Βαρδιάνος, Κουκουνιάς 7 (1), Γιούση 5 (1), Γκάτζο, Μπέλη 4, Βύρλας 2, Κανονίδης 14 (2).

ΈΚ Καβάλας-Ψυχικό: 67-75

**Διαιτητές: Σταματόπουλος-Ταρενίδης Στ.-Κατωτικίδης (Στουπίδης)

**Δεκάλεπτα: 21-17, 33-31, 55-60, 67-75

ΈΚ Καβάλας (Πενταζίδης): Άρμστεντ 9 (2), Αμπατζάς 5, Καψαλός 11 (3), Πρασίνης, Ζαρκαδούλας 8 (2), Ράπτης 13, Δρόσος 7, Αγγελάκος, Οκεκουόγεν 14.

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Κουκάς 17 (5), Παπανικολάου 7, Πολυτάρχου 5 (1), Μαλέλης 10 (3), Μαρίνος 3 (1), Ρίκετς 3 (1), Αθανασούλας 11 (2), Ματαλιωτάκης 17, Ιορδάνου 2.