http Α2 ΜΠΑΣΚΕΤ: Εντός εδρας ήττα για την ΕΚ Καβάλας
Saturday, 12 March 2022 17:39

Α2 ΜΠΑΣΚΕΤ: Εντός εδρας ήττα για την ΕΚ Καβάλας

Η ΕΚ ΚΑΒΑΛΑΣ υποδέχθηκε το απόγευμα του Σαββάτου 12/3 τον Χαρίλαο Τρικούπη για την 21η αγωνιστική της Α2 και ηττήθηκε με 74-77.

Η ομάδα του Ν. Πενταζίδη είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα τελικά όμως δεν κατάφερε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα. Κομβικό σημείο του αγώνα ήταν η αποχώρηση λόγω τραυματισμού του Μακ μετά την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Έπαιξε και άλλα δύο λεπτά στο τέλος όμως πονούσε και δεν μπόρεσε να βοηθήσει.  Το σκορ κρίθηκε με τρίποντο των φιλοξενούμενων στα τελευταία δευτερόλεπτα.

**Διαιτητές: Λόρτος-Ελευθεριάδης Πλ.-Παζώλης (Στουπίδης)

**Δεκάλεπτα: 21-8, 37-31, 53-51, 74-77

ΕΚ Καβάλας (Πενταζίδης): Άρμστεντ 3 (1), Αμπατζάς 13, Καψαλός 12 (1), Πιεβάλιτσα, Πρασίνης, Ζαρκαδούλας 11 (1), Ράπτης 13, Δρόσος 10, Οκεκουόγεν 12.

Χαρίλαος Τρικούπης (Μούτσιος): Χείλαρης, Βλάσιος, Δημητρακόπουλος 4, Παπαδιονυσίου 19 (2), Λιάπης 5 (1), Λεγκίκας 7 (1), Αλίχοντζιτς 18, Σοκ 9 (1), Σαχπατζίδης 15.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (21η αγωνιστική)

Κόροιβος Αμαλιάδας-Μαρούσι 93-82 (κ.α. 79-79)

Ψυχικό-Οίαξ Ναυπλίου 104-52

ΕΚ Καβάλας-Χαρίλαος Τρικούπης 74-77

Πανερυθραϊκός-Παγκράτι 93-62

Αμύντας-Τρίτων 87-73

*Ο αγώνας Καρδίτσα-Δάφνη Δαφνίου δεν διεξήχθη γιατί το φιλοξενούμενο σωματείο δήλωσε δυσκολία μετακίνησης στην πόλη της Θεσσαλίας. Για την τύχη του αγώνα θα αποφασίσει η Ελληνική Ομοσπονδία Καλαθοσφαίρισης.

*Ο αγώνας Αγρίνιο-Φίλιππος Βέροιας αναβλήθηκε και θα διεξαχθεί στις 30 Μαρτίου.