http ΠΑΝΘΗΡΕΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: Πολύτιμες εμπειρίες για τις νεανίδες στο διεθνές τουρνουά της Ηλιούπολης
Monday, 07 March 2022 12:18

Η ομάδα νεανίδων του συλλόγου «Πάνθηρες Καβάλας» συμμετείχε στο διάστημα 4-6/3 στο διεθνές τουρνουά μπάσκετ της Ηλιούπολης και αποκόμισε πολύτιμες εμπειρίες.  Ήταν ένα πολύ δυνατό τεστ και μια μοναδική εμπειρία για τις αθλήτριες που ετοιμάζονται για την τελική φάση του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Νεανίδων της ΕΟΚ.

Έπαιξε στην πρεμιέρα με την Valencia και ηττήθηκε με 80-56. Στην 2η μέρα κέρδισε τις Εσπερίδες με 62-46 και στην 3η μέρα έχασε με 40-33. Αναλυτικά:

1ο ΠΑΙΧΝΙΔΙ

ΠΑΝΘΗΡΕΣ ΚΑΒΑΛΑΣ-VALENCIA:80-56

Με το παιχνίδι Πάνθηρες-Valencia άνοιξε η αυλαία του διεθνούς τουρνουά που διοργάνωσε το τριήμερο 4-6/3 ο Δήμος Ηλιούπολης και η Baseline Events υπό την αιγίδα της ΕΟΚ.

Οι Πάνθηρες ξεκίνησαν νωθρά το παιχνίδι και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 24 -12 στο τέλος του Α' δεκαλέπτου μη μπορώντας να βρουν ρυθμό απέναντι στην επιθετική άμυνα των Ισπανίδων.

Στη συνέχεια, η ομάδα της Καβάλας βρήκε λύσεις μέσα από τη γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας, μειώνοντας τη διαφορά σε μονοψήφια νούμερα κερδίζοντας το επιμέρους δεκάλεπτο και κλείνοντας τελικά το ημίχρονο με σκορ 41 - 30 υπέρ της Valencia.

Με συνεχόμενες καλές άμυνες και παίρνοντας σκορ από διαφορετικές παίκτριες, έφερε το ματς σε απόσταση αναπνοής στα μέσα του Γ' δεκαλέπτου, το οποίο τελικά έκλεισε με σκορ 57-44.

Στο Δ' δεκάλεπτο, εμφανίστηκαν αναμενόμενα σημάδια κούρασης τα οποία έδωσαν το δικαίωμα στη Valencia να ξεφύγει στο σκορ και να ολοκληρώσει το παιχνίδι με τελικό σκορ 80 - 56.

**Ταδεκάλεπτα: 24-12, 17-18 (41-30), 16-14 (57-44), 23-12 (80-56)

Συνθέσεις

Valencia: SARRIO ASSENCIO 9(1), RIVAS PAIMER 8, MONTANANA 7(1), FERRIS ORTEGA 2, SAIZ CARLOS 3, REVERT PRAZ, FRANCES SERANUC, SANCHEZ PITARCH 17 (2), CABALLERO LARIOS 13 (2), FAM THIAN 12, RUIZ NAVARRO 7 (1), SARRIO ASSENCIO.

Πάνθηρες Καβάλας: ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΟΥ 7, ΤΣΙΝΕΚΙΔΟΥ, ΑΛΠΕΝΤΖΟΥ, ΤΑΣΕΛΑΡΙΔΟΥ, ΒΕΛΛΙΔΗ, ΣΠΑΝΙΔΟΥ 5 (1), ΑΡΓΥΡΟΥ 9 (2), ΚΕΛΕΜΕΝΗ 16 (1), ΚΕΡΑΣΟΒΙΤΗ 19, ΦΡΑΓΚΑΚΗ.

2ο ΠΑΙΧΝΙΔΙ

ΠΑΝΘΗΡΕΣ ΚΑΒΑΛΑΣ-ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ: 62-46

Δεύτερο παιχνίδι για τους Πάνθηρες εναντίον των Εσπερίδων Καλλιθέας. Μπαίνοντας δυνατά από την αρχή και με όπλο την άμυνα, οι Πάνθηρες προηγήθηκαν στο σκορ χωρίς να χάσουν το προβάδισμα μέχρι το τέλος του αγώνα.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με σκορ 31-17. Στο 3ο δεκάλεπτο οι Εσπερίδες ελέγχοντας τα ριμπάουντ και βρίσκοντας λύσεις από την περιφέρεια, μείωσαν το σκορ στους 6 πόντους για να κλείσει τελικά η περίοδος με σκορ 47-41.

Παρά την αντεπίθεση των Εσπερίδων, η ομάδα της Καβάλας αύξησε σταδιακά την διαφορά σε διψήφια νούμερα και μοίρασε τον χρόνο σε όλες τις αθλήτριες. Το ματς ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικό και αποτέλεσε μία σπουδαία ευκαιρία για τους προπονητές να δοκιμάσουν σχήματα και τακτικές.

**Τα δεκάλεπτα: 19-10, 12-7 (31-17), 17-24 (48-41),14-5 (62-46)

Συνθέσεις

Πάνθηρες Καβάλας: ΠANAΓIΩTIΔOY, TΣINEKIΔOY, AΛΠETZOY 2, TAΣEΛAPIΔOY 6, BEΛΛIΔH, ΣΠANIΔOY 4 (10 ριμπάουντ), APΓYPOY 8 (2), KEΛEMENH 8 (15 ριμπάουντ), KEPAΣOBITH 23(2 τρίποντα και 11 ριμπάουντ), ΦPAΓKAKH 11(2)

Εσπερίδες Καλλιθέας: ΣTOΛIΓKA 15 (1), MΠEΣH, APΣENIAΔOY 2, TΣIOYPNTOY 2, KAPΔIAΣMENOY, AΓPAΦIΩTH 3, NTAKA 5 (1), KOΣKINA 2, ANAΣTAΣAKOY, ΣTAMOYΛOY 10 (2), MAPΓEΛOY 7, KΩΣTAKH

3ο ΠΑΙΧΝΙΔΙ

ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ-ΠΑΝΘΗΡΕΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: 40-33

Στο τελευταίο ματς εναντίον της δις πρωταθλήτριας Νεανίδων και γηπεδούχου ομάδας της Ηλιούπολης, οι Πάνθηρες ηττήθηκαν με σκορ 40-33. Νευρικότητα και κακές επιλογές στην επίθεση - ως αποτέλεσμα της σωματικής και πνευματικής κόπωσης -χαρακτήρισαν το παιχνίδι των νεαρών αθλητριών της Καβάλας στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.

Η Ηλιούπολη αν και διατηρούσε μία μονοψήφια διαφορά στο πρώτο μέρος δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ ενώ  ένα καλό τετράλεπτο για τους Πάνθηρες ήταν αυτό που άλλαξε τις ισορροπίες - προσωρινά όπως αποδείχθηκε- και τους έφερε μπροστά στο σκορ με 3 πόντους και σκορ 33-30.

Τελικά, η κυριαρχία των γηπεδούχων στη ρακέτα καθώς και η επιθετική αφλογιστία στα τελευταία λεπτά οδήγησαν στην επικράτηση της Ηλιούπολης με τελικό σκορ 40-33.

**Τα δεκάλεπτα: 13-9, 8-6 (21-15), 9-11 (30-26), 10-7 (40-33).

Συνθέσεις

ΓΣ Ηλιούπολης: ΒΟΥΓΙΟΥΚΑ Χ. 5 (1), ΑΛΕΞΙΑ 11, ΑΡΒΑΝΙΤΗ 4, ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ 13 (3), ΚΑΛΛΕΡΑΝΤΕ 3 (1), ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΥ 4, ΒΟΥΓΙΟΥΚΑ Κ.

Πάνθηρες Καβάλας: ΣΠΑΝΙΔΟΥ, ΚΕΛΕΜΕΝΗ 16 (1), ΤΑΣΕΛΑΡΙΔΟΥ 2, ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΟΥ 5 (1),ΤΣΙΝΕΚΙΔΟΥ, ΒΕΛΛΙΔΗ, ΑΛΠΕΤΖΟΥ, ΑΡΓΥΡΟΥ 4, ΚΕΡΑΣΟΒΙΤΗ 6(1).

Read 198 times Last modified on Monday, 07 March 2022 12:20