http Α2 ΜΠΑΣΚΕΤ: Ροζ φύλλο αγώνα για τον Ολυμπιακό κόντρα στην Energean Kavala BC
Wednesday, 26 May 2021 16:43

Α2 ΜΠΑΣΚΕΤ: Ροζ φύλλο αγώνα για τον Ολυμπιακό κόντρα στην Energean Kavala BC

Η Energean Kavala BC προσπάθησε κόντρα στον δυνατό Ολυμπιακό στο εξ αναβολής παιχνίδι της 14ης αγωνιστικής της Α2 στο «Αλεξάνδρα Δήμογλου» όμως ηττήθηκε με 61-87.

Οι φιλοξενούμενοι, που είναι από τα φαβορί για την άνοδο στα σαλόνια, πήραν προβάδισμα από την αρχή και στο ημίχρονο το σκορ ήταν 32-48. H διαφορά παρέμεινε γύρω στους 16 πόντους έως και το 34ο λεπτό της συνάντησης  (56-72) όμως στη συνέχεια η ψαλίδα άνοιξε για το τελικό 61-87. Ο νεαρός Μακαρίτης ήταν αυτός που πέτυχε τον τελευταίο πόντο για την ΕΚ Καβάλας στο φετινό πρωτάθλημα, 20 δεύτερα πριν την λήξη της αναμέτρησης διαμορφώνοντας και το σκορ.

Ο αγώνας Ολυμπιακός – Απόλλων Πάτρας, στις 29/5/2021, για το πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών θα μεταδοθεί διαδικτυακά από το κανάλι YouTube του γηπεδούχου σωματείου. Αυτό θα είναι το τελευταίο παιχνίδι της Α΄ φάσης της φετινής Α2 και περιμένουμε στη συνέχεια την μάχη των «οκτώ» στην οποία θα συμμετέχει και ο ΓΣ Ελευθερούπολης.

**Δεκάλεπτα: 18-25, 32-48, 50-66, 61-87

ENERGEAN KAVALA BC (Πενταζίδης): Ζαραϊδώνης 6 (1), Σαββίδης 12 (1), Αμπατζάς 11 (1), Βακουφτσής 8, Καρκατσέλης 2, Καραγιώργος, Πάτρας 13, Καρακεχαγιάς 8 (2), Συλαίος, Μακαρίτης 1.

Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Μωραΐτης 3, Νικολαΐδης 12 (1), Κολοβέρος 7 (1), Καμπούρης 4, Τσόχλας 9 (1), Σκουλίδας 15 (5), Δρίτσας 3 (1), Κάδρας 4, Χρηστίδης 15 (1), Τσάμης 4, Μελισσαράτος 11.