http Α2 ΜΠΑΣΚΕΤ: Εκτός έδρας νίκη για τον ΓΣΕ, ήττα για την Energean Kavala BC
Saturday, 15 May 2021 16:40

Α2 ΜΠΑΣΚΕΤ: Εκτός έδρας νίκη για τον ΓΣΕ, ήττα για την Energean Kavala BC

Ο ΓΣ Ελευθερούπολης βρέθηκε στο γήπεδο της Βέροιας για την κόντρα της 13ης αγωνιστικής της Α2 με τον Φίλιππο και πήρε σπουδαία νίκη με 77-92.

Οι γηπεδούχοι είχαν προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο της συνάντησης όμως η ομάδα του Κυριάκου Παπαδόπουλου αντέδρασε και από τα μέσα του 3ου δεκαλέπτου πήραν «κεφάλι» στο σκορ και έφτασαν στη νίκη. Το επιμέρους σκορ στο ημίχρονο ήταν 46-39 και στο 2ο 31-53.

Η διοίκηση του Φιλίππου Βέροιας είχε φροντίσει να υπάρχει φωτογραφία του Δημήτρη Γκίκα που πέθανε πριν ακριβώς από ένα χρόνο σε μια γωνιά του γηπέδου και οι δύο αποστολές τίμησαν τη μνήμη του καταθέτοντας από ένα λουλούδι.

Με τη σειρά της, η Energean Kavala BC ηττήθηκε εκτός έδρας από την Δάφνη Δαφνίου με 77-69 στο ντέρμπι ουραγών της ημέρας. Η ομάδα του Ν. Πενταζίδη πάλεψε όμως δεν κατάφερε να πάρει ένα ακόμη ροζ φύλλο.

Αναλυτικά:

Φίλιππος Βέροιας-ΓΣ Ελευθερούπολης:  77-92

**Δεκάλεπτα: 28-16, 46-39, 61-66, 77-92

Φίλιππος Βέροιας (Μπλατσιώτης): Καραγεωργίου 2, Νικάι, Τσεσμετζίδης, Ελευθεριάδης 28 (3), Πιπεράκης 3, Πολυμένης, Κοθράς 10 (2), Παραπούρας 6 (1), Σουτζόπουλος 21 (2), Πιλκούδης 7.

ΓΣ Ελευθερούπολης (Παπαδόπουλος): Παπασάβογλου 2, Μπάτσος, Τσιλούλης 24 (5), Τσουμάνης, Ράπτης 7, Σταμπουλής 8 (1), Ερμείδης 13 (1), Χαρίτογλου, Δημάκος 3 (1), Χάλαρης 11 (1), Σιγκούνας 9 (1), Νίκου 15 (4).

Δάφνη Δαφνίου-Energean Kavala BC:   77-69

**Δεκάλεπτα: 25-19, 44-34, 62-46, 77- 69

Δάφνη Δαφνίου (Καλαμπόκης): Σκόρδος 7, Κολτσίδας, Σούμαν, Μαλέλης 19 (1), Καννάς 4, Τσορμπατζόγλου 2, Τζουγκαράκης 6, Μπήλιος 3 (1), Μπέμπης 18 (4), Ζαραϊδώνης 6, Στεφανίδης 12 (2).

ENERGEAN KAVALA BC  (Πενταζίδης): Αμπατζάς 20 (2), Σαββίδης 2, Καρκατσέλης, Ζαραϊδώνης 6, Χιμένα-Κούλαλης, Καραγιώργος 1, Συλαίος, Πάτρας 18, Καρακεχαγιάς 11 (2), Βακουφτσής 11 (2), Μακαρίτης.