http ΜΠΑΣΚΕΤ: Πρεμιέρα με ήττα για τις νεανίδες του Αστέρα Καβάλας
Tuesday, 21 July 2020 11:13

ΜΠΑΣΚΕΤ: Πρεμιέρα με ήττα για τις νεανίδες του Αστέρα Καβάλας

Για την πρώτη μέρα του Α' ομίλου της Β' φάσης του Πανελληνίου Νεανίδων, στο κλειστό της Σταυρούπολης, ο Αστέρας Καβάλας δεν τα κατάφερε κόντρα στον Κεραυνό Αγίου Γεωργίου Γρεβενών καθώς ηττήθηκε με 63-56. Σε λίγες ώρες (στις 7.30μ.μ.) παίζει με τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Το παιχνίδι ήταν ένα αμφίρροπο, όπως αναμενόταν, ντέρμπι και οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά και με πολλές εναλλαγές στο σκορ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε ( 20-16 ).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε και με τις δύο ομάδες να αναζητούν λύσεις μέσα και έξω από τα 6,75 . Έκλεισε το ημίχρονο με ελαφρύ προβάδισμα του Κεραυνού 32-31.

Στην επανάληψη, η ομάδα της Καβάλας μπήκε πιο δυνατά έχοντας περισσότερες επιθετικές λύσεις και στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου είχε πάρει προβάδισμα (46-48).  Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Κεραυνός μπήκε δυνατά με ένα καταιγισμό τριών πόντων αλλά και με σπουδαία άμυνα και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα (63-56).

**Δεκάλεπτα: 20-16, 32-31, 46-48, 63-56

**Διαιτητές: Αγραφιώτης Γρ.-Παπαδόπουλος Κ.

Κεραυνός Αγίου Γεωργίου Γρεβενών (Βακουφτσή-Καραγιάννης): Ντόνα 2, Τζημορώτα 27, Παπαδημητρίου, Τσιαρτσιώτη 8, Λιακοπούλου 4, Δαδάλη 2, Θεοδώρου 14, Φάρρου, Ασλανίδου 6.

Αστέρας Καβάλας (Αϊβαζίδης-Δημητριάδης): Παναγιωτίδου 8, Δαδαρού 2, Μαραβέγια 22, Τσίλι 6, Βλαστού, Ψυλλάκη, Φύτα, Αγγή, Παπαδοπούλου 18.