http ΕΚ Καβάλας: Ήττα στην πρεμιέρα για τις κορασίδες
Saturday, 22 June 2019 17:52

ΕΚ Καβάλας: Ήττα στην πρεμιέρα για τις κορασίδες

Τα Χανιά επικράτησαν, με 49-59, της ΕΚ Καβάλας στο δεύτερο παιχνίδι της πρώτης ημέρας της Τελικής Φάσης του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Κορασίδων που διεξάγεται στα Λουτρά Αιδηψού.

Τα Χανιά παίζοντας περισσότερο συγκεντρωμένα προηγήθηκαν στο σκορ με 3-13 (4΄27΄΄), ενώ στη συνέχεια διεύρυναν τη διαφορά σε 11-22. Η Καβάλα κρατήθηκε κοντά στο σκορ με 16-24 (4΄25΄΄), ωστόσο τα Χανιά είχαν περισσότερες λύσεις στην επίθεση και βρέθηκαν να προηγούνται με 19-31 λίγο πριν το ημίχρονο.

Τα Χανιά συνέχισαν στο ίδιο τέμπο στο τρίτο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 25-40 (5΄35΄΄), ωστόσο η Καβάλα βελτιώνοντας θεαματικά την αμυντική λειτουργία της και με αντεπιθέσεις κατάφερε να μειώσει σε 37-45 στην εκπνοή της περιόδου.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου πλησίασαν στο σκορ με 41-47 (8΄35΄΄) όμως η ομάδα της Κρήτης ανέκτησε τον έλεγχο του αγώνα και ανεβάζοντας και πάλι τη διαφορά σε διψήφια νούμερα επικράτησε με το τελικό 46-59. Στα τελευταία λεπτά φάνηκε η κούραση των νεαρών αθλητριών της Ένωσης.

**Δεκάλεπτα: 11-22, 21-31, 37-45, 46-59

**Διαιτητές: Ντάνος, Αγραφιώτης.

ΕΚ Καβάλας (Παγκαλίδης): Τσινεκίδου, Τουρέτζογλου 9, Παππά-Τζανέτου, Σπανίδου 3(1), Κελεμένη 12, Αργυρού 6, Κάπα, Γιαντζακλίδου 16, Λυκάκη.

ΟΑ Χανίων (Δημητρουλάκη): Τσώνη 2, Λυβιάκη, Χαιρετάκη 10, Γιακουμάκη 2, Καραμούστου 6, Ακρίβου, Παπαδάκη 17, Δασκουλίδου 20(1), Κίντριλη 2.

Παναθηναϊκός ΑΟ – ΓΣ Κρόνος Αγίου Δημητρίου 39-60

ΕΚ Καβάλας – ΟΑ Χανίων 46-59

ΣΚ Σύλλας Αιδηψού – ΑΣ ΠΑΟΚ 61-57