http ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ ΜΠΑΣΚΕΤ: Έκανε το 3Χ2 και συνεχίζει η ΕΚ Καβάλας
Monday, 17 June 2019 17:30

ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ ΜΠΑΣΚΕΤ: Έκανε το 3Χ2 και συνεχίζει η ΕΚ Καβάλας

Οι κορασίδες της ΕΚ Καβάλας έκαναν το 3Χ2 στην προσπάθεια τους στον 1ο όμιλο της Β΄φάσης του Πανελλήνιου πρωταθλήματος της κατηγορίας που διεξάγεται στο Κ.Γ. Επταπυργίου.

Με αντίπαλο, για την 3η αγωνιστική, τον ΦΙΜΠΑ Πήγασο πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με 66-46. Ωστόσο το ξεκίνημα ήταν μουδιασμένο σε ένα ντέρμπι, διεκδίκησης της 1ης θέσης που οδηγεί στα τελικά της διοργάνωσης και στο 1ο δεκάλεπτο έχαναν με 10π. Έκαναν την ολική επαναφορά στο 2ο και ισοφάρισαν το ματς σε 28-28. Στο δεύτερο ημίχρονο έβγαλαν ψυχή, είχαν πάθος και δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στον ΦΙΜΠΑ φτάνοντας τελικά στους 20π. (66-46).

Η ΕΚ Καβάλας θα παίξει αύριο (18/6), στις 15.00, με αντίπαλο την Ιερισσό ΄99 με στόχο το αήττητο.

Τα δεκάλεπτα: 9-19, 28-28 (ημίχρονο), 47-39, 66-46

ΕΚ Καβάλας(Παγκαλίδης): Λυκάκη 3, Τσινεκίδου, Τουρετζόγλου 10(1), Παππά- Τζανέτου 2, Γιαντσακλίδου 12, Τζίτζιρα, Σπανίδου 4, Μελελούδη, Κελεμένη 33(1), Αργυρού 2, Κάπα, Τσαχιρίδου.

ΦΙΜΠΑ Πήγασος (Ρηγογιάννης-Ναούμης): Παπαροϊδάμη, Χαβέλα, Λιάπη Β. 7, Μακρή, Κολοκυθά, Πιστιόλα 13(2), Βλάχου 2, Παπαστάμου, Μπλαχούρα 19(1), Παπαθανασίου 2, Πέτροβα 8, Λιάπη Δ. 5.