http ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ: Αήττητοι Ολυμπιακός και Περιστέρι, αύριο το ντέρμπι
Thursday, 02 May 2019 19:26

Το Περιστέρι κέρδισε με 69-67 στο ντέρμπι με τον Άρη, ο Ολυμπιακός λύγισε εύκολα την αντίσταση του Κολοσσού Ρόδου και παραμένουν αήττητοι μετά την 2η αγωνιστική του 46ου Πρωταθλήματος Μπάσκετ Εφήβων, στο Κ.Γ. Ελευθερούπολης. Οι δύο ομάδες αναμετρώνται αύριο 3/5, στις 7μ.μ., στο ντέρμπι κορυφής που κρίνει και την πρωτιά…

Στο ματς που άνοιξε την αυλαία της ημέρας ο Προμηθέας Πάτρας πέτυχε την πρώτη του νίκη στην διοργάνωση με 90-51 επί της Ασπίδας Ξάνθης.

Τα παιχνίδια….

Περιστέρι-Άρης: 69-67

Το Περιστέρι, παρά την αστοχία των παικτών του στα τελευταία κρίσιμα δευτερόλεπτα από την γραμμή των βολών, κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα κόντρα στον Άρη με 69-67 και να κάνει το 2Χ2 στην διοργάνωση. Ο Άρης έκανε το 0-4 στο ξεκίνημα του αγώνα όμως οι τυπικά γηπεδούχοι απάντησαν για το υπέρ τους 18-12 στο 7ο λεπτό και το 21-15 στο 7.30. Οι κιτρινόμαυροι αντέδρασαν και έκαναν το 22-24 στο πρώτο ημίχρονο. Στο 11ο λεπτό έγινε το 25-24, στο 11.50 έγινε το 25-29 και ο Άρης κρατούσε την υπέρ του διαφορά φτάνοντας την τελικά στο +11 στο 18΄ και στο 37-44 στο ημίχρονο.

Στο 3ο δεκάλεπτο το Περιστέρι πλησίασε και στο 26ο λεπτό προηγήθηκε ξανά με 50-49. Από εκεί και μετά το ματς έγινε ντέρμπι και όλα έδειχναν ότι θα κριθεί στο φινάλε όπως και έγινε. Στα τελευταία δευτερόλεπτα και ενώ το σκορ ήταν 68-67 το Περιστέρι είχε 1 στις 4 βολές για το 69-67 και στα εναπομείναντα έξι δεύτερα ο Άρης δεν κατάφερε να ολοκληρώσει επίθεση που ίσως άλλαξε και την ροή του αγώνα…

**Δεκάλεπτα: 22-24, 37-44, 55-53, 69-67

**Διαιτητές: Τομάσοβιτς-Τσαρούχα-Ερικσον

Περιστέρι(Παπαμάρκος): Καράμπελας 9(1), Σκόρδος 6, Βησσαρίου 12(4), Μιχάλης 5(1), Πλευράκης, Παπαδόπουλος 1, Σταυρακούκας 2, Κάδρας 26(1), Καραμανλής 2, Κρασάκης 6.

Άρης (Μπουσβάρος): Βλάσιος 3(1), Κοτρώτσιος, Σπόντης, Βάνης 2, Φρύδας 3(1), Βουρτζούμης, Ανδρέου 3, Σιδηροηλίας 24(1), Γκοτζαμανίδης, Νετζήπογλου 9, Αργυρόπουλος 2, Κουρτίδης 21(2).

Ασπίδα Ξάνθης-Προμηθέας Πάτρας:  51-90

Η ομάδα της Πάτρας προηγήθηκε με 0-6 στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης όμως η Ασπίδα κατάφερε να μειώσει στο καλάθι (6-8) με τρίποντο του Παπαδόπουλου. Ένα σερί 11-0 για τον Προμηθέα έφερε τη διαφορά στο 6-19 και το 1ο δεκάλεπτο έληξε με 25-9.  Στο 2ο δεκάλεπτο η ψαλίδα άνοιξε και άλλο και στην λήξη του ημιχρόνου το σκορ ήταν στο 48-26. Στην επανάληψη η διαφορά έφτασε και στους 41 πόντους (90-49) και τελικά το ματς έληξε στο 90-51.

**Δεκάλεπτα: 9-25, 26-48, 42-76, 51-90

**Διαιτητές: Γιαλμάν, Γκιόργκι, Ζούπανσιτς

Ασπίς Ξάνθης (Κασαρτζίδης): Σμυρλόγλου 9(3), Χαραλαμπίδης 6(2), Παναγιωτόπουλος 2, Παπαδόπουλος 24(4), Καρανικολίδης, Μπουγιουκλού, Παυλάκης 3, Παπανικολάου, Τιτόπουλος, Μακρίδης, Δελιαννίδης 7(1).

Προμηθέας Πάτρας (Κεσαπίδης): Καφεζάς 15(3), Δατσιάδης 11(1), Μπαζίνας 5(1), Μαντζούκας 16(2), Κολιός 2, Μερμίγκης 11, Λογοθέτης 7, Κουρουπάκης 5,  Αδαμόπουλος 3, Γάρρας 5(1), Μαντίκος 10(2).

Ολυμπιακός-Κολοσσός Ρόδου:  94-55

Η ομάδα του  Ολυμπιακού ήταν το φαβορί για την κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα στο ματς με τον Κολοσσό Ρόδου και το κατέκτησε με το ευρύ 94-55. Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν δυνατά από την αρχή και προηγήθηκαν με 16-6 στο έκτο λεπτό. Η διαφορά ξεπέρασε και τους 20 πόντους, φθάνοντας στη μέγιστη τιμή της στο πρώτο ημίχρονο (45-19) λίγο πριν τη λήξη του με βολές του Οικονόμου και το ημίχρονο έληξε με 45-20.  Η διαφορά παρέμεινε σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το 28ο λεπτό όταν με βολές του Ζευγαρά έγινε το 64-34. Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Πειραιά έφθασε να προηγείται ακόμη και με 40 πόντους (83-43) για να τελειώσει με το επιβλητικό 94-55.

**Δεκάλεπτα: 25-13, 45-20, 71-41, 94-55

**Διαιτητές: Αταρντ-Τσαϊκόφσκι-Γιάκομπς

Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Κοσμόπουλος 5(1), Μωραϊτης 9(1), Σταματίου 2, Κολοβέρος 4, Τσολάκης 11, Οικονόμου 16, Δρίτσας 3(1), Ποκουσέφσκι 2, Μοσχόπουλος 3, Ζευγαράς 12(2), Αυτιάς 18, Μάντακας 9(1).

Κολοσσός Ρόδου(Γρεμμενάς): Τσακίρης 4, Μπακίρης 2, Κουρμαδιάς 16(4), Βαρβαρέσος Δ. 13(2), Ζαχαρίας, Φεσάκης, Βαρβαρέσος Φ. 8(2), Κωνσταντούρας 4, Μιροσάβιτς 4, Γανωτάκης, Χατζηιωάννου 2, Γκοτζάι 2.