http ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Στον τελικό Κυπέλλου ο Αστέρας!!!
Thursday, 21 March 2019 12:06

ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Στον τελικό Κυπέλλου ο Αστέρας!!!

Στον εξ αναβολής ημιτελικό Κυπέλλου της ΕΚΑΣΑΜΑΘ,  ο Αστέρας Καβάλας επικράτησε της ομάδας των Ικάρων Σερρών (U19)  στα  Ποταμούδια και με σκορ 66-60 και σφράγισε το εισιτήριο για τον τελικό, όπου τον περιμένει ο Πανσερραϊκός.

Σε έναν ενδιαφέροντα αγώνα οι νεαροί αθλητές των Ικάρων έβαλαν δύσκολα στους παίκτες του Αστέρα. Μάλιστα προηγήθηκαν με 11-13 σε κάποια χρονική στιγμή της πρώτης περιόδου. Ο Αστέρας αντεπιτέθηκε, βρήκε λύσεις τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση, με τον Δημήτρη Αθανασιάδη να πετυχαίνει δέκα συνεχόμενους πόντους (συνολικά δεκατρείς στην Α' Περίοδο). Η περίοδος έκλεισε με το υπέρ μας σκορ 23-13.

Στη δεύτερη περίοδο ο Αστέρας διατήρησε τη διαφορά και πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα εννέα πόντων (39-30).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ίκαροι προσπάθησαν να αντιδράσουν και μείωναν κατά διαστήματα , αλλά ο Αστέρας είχε την πείρα και την ποιότητα να επανακάμπτει και να συντηρεί μια διαφορά ασφαλείας.

**Διαιτητές: Κατρακάρης - Μυσιρλής

**Δεκάλεπτα: 23-13, 39-30 (ημ.), 49-42, 66-60

Η σύνθεση του Αστέρα (Μαγιάννης - Σχοινάκης): Παπαζώτος, Σαμαράς 6 (2) , Μπόζης 10, Σουλίδης 3 (1), Μακαρατζής, Θανάση, Αθανασιάδης 23 (4), Ιωαννίδης, Χαριζάνης 6,  Σιδεράς 12 (1), Γεωργιάδης 6, Τσάμης.

Read 1002 times Last modified on Thursday, 21 March 2019 12:11