http Ν.Ο.Καβάλας: Διακρίσεις και εμπειρίες στους αγώνες «Απόστολος Παύλος»
Wednesday, 13 February 2019 11:06

Ν.Ο.Καβάλας: Διακρίσεις και εμπειρίες στους αγώνες «Απόστολος Παύλος»

Published in Κολύμβηση

Την Παρασκευή και το Σαββατοκύριακο 10-12/02/2019 διεξήχθη στο κλειστό κολυμβητήριο της Καβάλας η καλύτερη κολυμβητική διοργάνωση που έγινε στην Ελλάδα, μετά την Ολυμπιάδα του 2004.

Στους αγώνες πήραν μέρος περισσότεροι από 600 αθλητές. Ανάμεσα σ' αυτούς ήταν μεγάλα και πρωτοκλασάτα ονόματα της Εθνικής ομάδας κολύμβησης όπως Κριστιάν Γκολομέεφ, Απόστολος Χρήστου, Κέλλυ Αραούζου, Νικολέτα Παυλοπούλου, Γιώργος Αρνιακός, Νόρα Δράκου, Δημήτρης Νέγρης, Απόστολος Παπαστάμου και άλλοι πολλοί αξιόλογοι κολυμβητές από 61 σωματεία.

Ανάμεσα στο πλήθος αθλητών βρέθηκε και ξεχώριζε με την επιβλητική αλλά και απλή και προσιτή παρουσία της, μια κολυμβήτρια αήττητη τα τελευταία χρόνια σε παγκόσμιο επίπεδο έχοντας κατακτήσει 24 φορές την πρώτη θέση σε παγκόσμιους αγώνες και άλλες 30 φορές σε πανευρωπαϊκούς. Αποτελεί ένα είδωλο και έναν θρύλο εν ενεργεία, σαρώνοντας τα πάντα στο πέρασμά της από οποιαδήποτε κολυμβητική διοργάνωση. Μιλάμε για την μεγάλη πρωταγωνίστρια της κολύμβησης από την Ουγγαρία, την Ολυμπιονίκη, ΚΑΤΙΝΚΑ ΧΟΖΟΥ. Επίσης στους αγώνες πήρε μέρος και ο Βρετανός Ολυμπιονίκης και Πανευρωπαϊκός νικητής ΤΖΕΪΜΣ ΓΚΑΪ.  Όταν λαμβάνεις μέρος σε αγώνες και κολυμπάς δίπλα σε κολυμβητές αυτού του βεληνεκούς, ίσως τότε είναι το ανώτερο κίνητρο που μπορείς να έχεις, έτσι ώστε να δώσεις τον καλύτερο σου εαυτό και να επιτύχεις μεγάλες επιδόσεις.

Η ομάδα του ΝΟΚ συμμετέχοντας με 13 κολυμβητές/τριες με πολύ δυναμική παρουσία. Τα παιδιά του ΝΟΚ σημείωσαν πολλά ατομικά ρεκόρ και πήραν μέρος σε 3 μεγάλους τελικούς αλλά και σε 6 μικρούς τελικούς. Στους μεγάλους τελικούς κολύμπησαν η ΛΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΕΛΕΝΗ στα 100 και 200 ύπτιο, κατακτώντας την 7η και 3η θέση αντίστοιχα, και η ΚΕΜΕΚΕΝΙΔΟΥ ΜΕΛΙΝΑ στα 50 πρόσθιο όπου κατέκτησε την 7η θέση. Να σημειωθεί ότι η ΛΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΕΛΕΝΗ με την 3η θέση στα 200 ύπτιο, είχε την τιμή να ανέβει στο βάθρο των νικητών δίπλα στην ΚΑΤΙΝΚΑ ΧΟΖΟΥ η οποία φυσικά βγήκε 1η. Όταν επιτυγχάνεις τόσο μεγάλη διάκριση αν μη τι άλλο σου "ανοίγει η όρεξη" για ακόμη πιο σκληρή δουλειά. Πολλά συγχαρητήρια στην ΕΛΕΝΗ ΛΥΡΟΠΟΥΛΟΥ!

Οι αθλητές που κολύμπησαν στους μικρούς τελικούς είναι οι ΛΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ 50 ύπτιο και 50 πεταλούδα, ΛΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΕΛΕΝΗ 50 ύπτιο, ΓΕΡΟΒΑΣΙΛΕΙΟΥ ΜΑΡΙΑ 200 ελεύθερο, ΘΕΟΛΟΓΟΥΔΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ 50 ελεύθερο και 200 ελεύθερο.

Επίσης στην φάση των προκριματικών ο ΝΟΚ κατέκτησε 1 χρυσό μετάλλιο, 4 ασημένια και 6 χάλκινα. Τα μετάλλια κατέκτησαν οι ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ ΝΙΚΟΣ 1η θέση στα 50 ελεύθερο, 2η θέση στα 50 πεταλούδα και 200 ελεύθερο και 3η θέση στα 100 ελεύθερο. ΚΩΣΤΑΝΤΙΝΙΔΟΥ ΧΡΥΣΑΝΘΗ 3η θέση στα 50, 100 και 200 ύπτιο. ΘΕΟΛΟΓΟΥΔΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ 2η θέση στα 200 και 400 ελεύθερο. ΛΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΕΛΕΝΗ 3η θέση στα 200 ύπτιο. ΛΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ 2η θέση στα 50 ύπτιο.

Στους αγώνες πήραν μέρος και οι: ΑΝΤΕΣΧΟΥ ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ, ΓΙΑΝΚΟΥΛΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ, ΔΙΠΛΑΡΗ ΚΥΡ. ΛΥΔΙΑ, ΒΑΦΕΙΑΔΟΥ ΔΑΦΝΗ, ΑΝΔΡΕΑΔΑΚΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΙ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΟΣ.

Read 1142 times Last modified on Wednesday, 13 February 2019 11:11