http ΑΣ "ΑΕΤΟΣ" ΚΑΒΑΛΑΣ: Δύο μετάλλια σε αγώνα σκοποβολής στη Σκύδρα
Wednesday, 06 April 2022 13:02

ΑΣ "ΑΕΤΟΣ" ΚΑΒΑΛΑΣ: Δύο μετάλλια σε αγώνα σκοποβολής στη Σκύδρα

Οι αθλητές του Α.Σ. "Αετός" Καβάλας, Αθανάσιος Ντενικοράκης και Δημήτρης Βαβάκας, κατάφεραν να αναδειχθούν νικητές του αγωνίσματος σκοποβολής  στην α'  κατηγορία, στην δεύτερη (2η) και τρίτη (3η) θέση αντίστοιχα.

Το Σαββατοκύριακο 2 & 3 Απριλίου 2022, έγινε αγώνας σκητ β-γ κατηγορίας, στο σκοπευτήριο του Μαυροβουνίου, με διοργανωτή τον σκοπευτικό σύλλογο Σκύδρας «οι Μακεδόνες». Ο ΑΣ Αετός  δήλωσε παρών, και συμμετείχε με πέντε (5) αθλητές του συνολικά, στον πρώτο εγχώριο αγώνα της φετινής χρονιάς.

Οι καιρικές συνθήκες που επικράτησαν το διήμερο του αγώνα, δυστυχώς δεν ήταν καλές, και ο δυνατός αέρας που ήταν ο πρωταγωνιστής, εμπόδισε κατά πολύ τις καλές επιδόσεις των αθλητών, την ευχαρίστηση της προσπάθειας και συμμετοχής στον αγώνα.

Παρά ταύτα οι αθλητές του συλλόγου, αποκόμισαν δύο (2) διακρίσεις, που επέφεραν τα πρώτα μετάλλια της χρονιάς, για το ολυμπιακό άθλημα της σκοποβολής, στον σύλλογο και στην Καβάλα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αθλητών του ΑΣ "Αετός" Καβάλας ήταν τα εξής:

Α' κατηγορία, Αθανάσιος Ντενικοράκης 103/125 = 2ος, Δημήτρης Βαβάκας 99/125 = 3ος, Σοφοκλής Κουταλιάγκας 56/75 = 6ος

Β' κατηγορία, Δημήτρης Δαμιανός 77/125 = 8ος, Αθανάσιος Χάσπαρης 55/75 = 10ος, και 5ος στους βετεράνους.

Προσωπικά προβλήματα εμπόδισαν να αγωνισθούν την δεύτερη μέρα, τους αθλητές Κουταλιάγκα και Χάσπαρη, έτσι χάθηκε η ευκαιρία πιθανής κατάκτησης άλλων δύο (2) μεταλλίων.