http ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ: Με δύσκολες καιρικές συνθήκες η κατάκτηση ενός Κυπέλλου για τον ΑΣ Αετό στην Βουλγαρία
Wednesday, 21 April 2021 20:50

Η πρώτη διπλή επιτυχία των αθλητών - σκοπευτών  του Αθλητικού Συλλόγου «ΑΕΤΟΣ» Νέας Καρβάλης - Καβάλας για το 2021 είναι ήδη πραγματικότητα. Η διεθνής διαφήμιση - προβολή  της περιοχής και της πόλης, από την συμμετοχή των αθλητών του συλλόγου, και η κατάκτηση του κυπέλλου της πρώτης θέσης, έγιναν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Πιο συγκεκριμένα, στην τρίτη (3η) κατά σειρά συνεχόμενη συμμετοχή του ΑΣ «Αετός», στον διεθνή αγώνα σκοποβολής πήλινου στόχου, με την επωνυμία προς τιμήν του «Στρατηγός Λαβρόβ» που έγινε στην πόλη Πλέβεν της Βουλγαρίας, από τις 14 ως 19 Απριλίου 2021, συμμετείχαν στο Ολυμπιακό αγώνισμα του σκητ συνολικά τρεις (3) αθλητές.  Τα αποτελέσματα ήταν:

Ο Αθανάσιος Χάσπαρης, με επίδοση 85/125, στην κατηγορία των βετεράνων αναδείχθηκε πρώτος νικητής και κατέκτησε το έπαθλο.  Ο Δημήτρης Βαβάκας, με επίδοση 105/125, κατετάγη 20ος στην κατηγορία των ανδρών, και ο Αθανάσιος Ντενικοράκης 23ος  με επίδοση 100/125.

Στο ομαδικό ανδρών αγωνίσθηκαν επιπλέον ο Βαβάκας (140/175) και ο Ντενικοράκης (143/175), με την προσθήκη ενός εξαίρετου Βούλγαρου σκήτερ του Georgi Popov (157/175), κατετάγησαν τελικά στην 5η θέση με 440 β., που για μόνο 16 β. έχασαν την ευκαιρία να διεκδικήσουν μια θέση για την μάχη του χάλκινου μεταλλίου. Τέλος με ασφάλεια και υγιείς επέστρεψαν όλοι οι αθλητές στην βάση τους.