http Γ΄ Εθνική: «Χ» στο ντέρμπι, εντός έδρας ήττα για τον Αετό
Sunday, 04 March 2018 21:06

Γ΄ Εθνική: «Χ» στο ντέρμπι, εντός έδρας ήττα για τον Αετό

Published in Γ' Εθνικη

Ο Νέστος και ο ΑΟΚ μοιράστηκαν τους βαθμούς στο μεταξύ τους παιχνίδι της 19ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής. Εντός έδρας ήττα, με το ευρύ 2-5, για τον Αετό Ορφανού από την Ελπίδα Σκουτάρεως. Αναλυτικά:

Αετός Ορφανού- Ελπίδα Σκουτάρεως: 2-5

Ο Αετός Ορφανού δεν τα κατάφερε με αντίπαλο την αποτελεσματική Ελπίδα Σκουτάρεως και μοιραία υποχρεώθηκε σε βαριά ήττα με 2-5. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-2 στο 20λεπτο, το ημίχρονο έληξε με 1-2, η Ελπίδα έφτασε στο 1-5 με τρία γκολ σε διάστημα 10 λεπτών και λίγο πριν το τέλος διαμορφώθηκε το τελικό 2-5.

Τα γκολ του αγώνα

Στο 14 ο Γεράκης με πλασέ έκανε το 0-1. Στο 27 με απευθείας κόρνερ του Καπετάνου έγινε το 0-2. Στο 40 χέρι αμυντικού στην περιοχή της Ελπίδας και πέναλτι. Στην εκτέλεση πήγε ο Δουμάνης που μείωσε σε 1-2. Στο 75 σε αντεπίθεση, ο Νικολαϊδης έκανε το 1-3. Στο 79 τετ α τετ του Παναγιωτίδη με τον Τοπαλίδη και 1-4. Στο 80 αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Δαγκούλης καθώς είχε διαπληκτισμό με παίκτες του Αετού. Στο 86 ψιλοκρεμαστό σουτ του Κεχαγιά για το 1-5 και νέες αψιμαχίες καθώς ο σκόρερ ήταν προκλητικός στους πανηγυρισμούς με αποτέλεσμα να αποβληθεί με 2η κίτρινη κάρτα. Στο 93 κεφαλιά του Δούμπλατζη, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Δουμάνη, για το τελικό 2-5.

**Διαιτητές: Σιδηρόπουλος, Τερζόπουλος, Κίτσος (ΕΠΣ Έβρου)

Συνθέσεις

Αετός Ορφανού

Τοπαλίδης, Μαυρομάτης, Ζαρωτιάδης (70 Γκουντούνας), Παυλίδης, Κωνσταντινίδης, Καραγιαννίδης, Σαββατιανός (46 Ρήντα), Τζαπέγια Φ. (82 Ευκαρπίδης), Τζαπέγια Γ. (46 Μήττας), Δουμάνης, Δούμπλατζης.

Ελπίδα Σκουτάρεως

Ταταρίδης, Γεωργιάδης, Παπαβασιλείου, Κασμερίδης, Μουσικάκης, Δαγκούλης, Παναγιωτίδης, Νικολίτσας (56λτ Αγγελίδης), Γεράκης (82 Ταχματζίδης), Καπετάνος (54 Κεχαγιάς), Ζιγκερίδης (72 Νικολαΐδης).

Φωτογραφίες: Κική Αλεπίδου

Νέστος Χρυσούπολης- Καβάλα: 2-2

Μοιράστηκαν τους βαθμούς και στο 2ο μεταξύ τους τοπικό ντέρμπι Νέστος και ΑΟΚ. Αυτή τη φορά όμως, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής, είχαμε και τέσσερα γκολ. Το παιχνίδι δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας όμως είχε όλα τα χαρακτηριστικά του ντέρμπι, πάθος, ένταση, εναλλαγές στο σκορ, κόκκινες κάρτες. Ο Νέστος ξεκίνησε καλύτερα όμως μετά το 20λεπτο ο ΑΟΚ ισορρόπησε και κατάφερε να προηγηθεί δις. Στην επανάληψη δεν υπήρξαν πολλές καλές στιγμές και διαμορφώθηκε το τελικό 2-2.

Στο 13 ο Νέστος κέρδισε πέναλτι, στην εκτέλεση πήγε ο Γκουτσίδης όμως ο τερματοφύλακας του ΑΟΚ απέκρουσε και κράτησε το μηδέν. Στο 18 φάουλ του Γ. Παπαδόπουλου, ο Ναουμίδης πέτυχε αυτογκόλ για το 0-1. Στο 43 σουτ του Αρετά για το 1-1. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν άμεσα καθώς στο 44 με σουτ του Κέρθι έγινε το 1-2.  Στο 70 σέντρα του Φεράρι και ο Φραγκούλης με κεφαλιά ισοφάρισε σε 2-2. Μετά την λήξη του αγώνα υπήρξε ένταση μεταξύ Γκουτσίδη και Σέχου και τελικά ο διαιτητής τους θεώρησε αποβλητέους.

**Διαιτητές: Φωτιάς, Κεσίσογλου, Δεμερτζής (ΕΠΣ Πέλλας)

Συνθέσεις

Νέστος

Αθανασίου, Αϊβάζογλου, Φραγκούλης, Χούσινετς, Ναουμίδης, Λαδάκης, Φεράρι (88 Φαμπιόλ Μούτσα), Τσάκωνας (82 Παπαδόπουλος), Κρολ (73 Βέρα), Γκουτσίδης, Αρετάς (59 Κοβάτσης).

ΑΟΚ

Παγκάκης, Ηλιάδης, Λυμπεράκης, Παυλίδης, Αλιατίδης, Ψάλτης, Γ. Παπαδόπουλος (80 Περσίδης), Κέρθι, Πάλλας (81 Μπλιός), Θωμαϊδης (85 Σέχου), Ξόμπλιος.

Απών ο Βαλαβανόπουλος

Μεγάλη απουσία για τον ΑΟΚ, λίγες ώρες πριν τη σέντρα του ντέρμπι, ήταν αυτή του Νίκου Βαλαβανόπουλου που είχε τροχαίο ατύχημα. Δεν είχε σοβαρό πρόβλημα τραυματισμού όμως διακομίστηκε προληπτικά στο Γενικό Νοσοκομείο Καβάλας και μοιραία έχασε το ματς.

Φωτογραφίες: Λάσκαρης Τσούτσας

Read 602 times Last modified on Sunday, 04 March 2018 21:10