http Γ΄ Εθνική: Στο μηδέν έμειναν οι τρεις της Καβάλας!!!

Γ΄ Εθνική: Στο μηδέν έμειναν οι τρεις της Καβάλας!!!

Published in Γ' Εθνικη

Στο… μηδέν έμειναν οι ομάδες της Καβάλας στην 16η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής. Ο ΑΟΚ και ο Νέστος έχασαν στα… σπίτια τους από Ελπίδα Σκουτάρεως και Άρη Αβάτου αντίστοιχα ενώ ο Αετός Ορφανού ηττήθηκε στο Παραλίμνι. Αναλυτικά:

Καβάλα- Ελπίδα Σκουτάρεως: 0-2

Η Καβάλας προσπάθησε στον βαρύ αγωνιστικό του «Ανθή Καραγιάννη» να πάρει το θετικό αποτέλεσμα στο ντέρμπι κορυφής με την Ελπίδα Σκουτάρεως όμως τελικά υπέστη την ήττα με 0-2. Στο 7ο μόλις λεπτό οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν με μακρινό σουτ του Κεχαγιά για το 0-1. Στο 52 οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι με τον Ψάλτη, στην «βούλα» πήγε ο Γρ. Παπαδόπουλος όμως απέκρουσε σωτήρια ο Ταταρίδης κρατώντας το μηδέν στην εστία του. Ήταν ένα κρίσιμο σημείο του αγώνα και αν γινόταν το 1-1 οι ηρωικοί φίλαθλοι που αψήφησαν την… Ιοκάστη και βρέθηκαν στις κερκίδες θα χαμογελούσαν. Αντ΄ αυτού στο 76 ο Γεράκης σε κενή εστία διαμόρφωσε με πλασέ το τελικό 0-2 και… πνίγηκε στις αγκαλιές της υπόλοιπης αποστολής της Ελπίδας.

Ο ΑΟΚ είναι στο -6 από την κορυφή και στις εναπομείνασες 6 αγωνιστικές δεν πρέπει να χάσει βαθμό και παράλληλα να ελπίζει σε στραβοπατήματα των αντιπάλων του!!!

**Διαιτητές: Κοτσάνης, Κουβαλάκης, Χασιώτης (ΕΠΣ Δράμας)

Συνθέσεις

Καβάλα

Δήμιζας, Αλιατίδης, Λυμπεράκης, Παπαστεριανός, Σέχου (60 Ηλιάδης), Ψάλτης, Παπαδόπουλος, Ξόμπλιος (63 Μπλιός), Αδαμάκης (60 Ντουρτμές), Πάλλας (74 Θωμαϊδης), Βαλαβανόπουλος.

Ελπίδα Σκουτάρεως

Ταταρίδης, Γεωργιάδης, Σαϊνατούδης, Κασμερίδης, Μουσικάκης, Αγγελίδης, Ζυγκερίδης (56 Στεφανίδης), Δαγκούλης, Παναγιωτίδης (86 Ταχματζίδης), Κεχαγιάς (86 Καπετάνος), Παπαβασιλείου (54 Γεράκης).

(Φωτογραφίες: Λάσκαρης Τσούτσας)

Νέστος Χρυσούπολης- Άρης Αβάτου: 0-1

Σε μπελάδες μπήκε στα… καλά καθούμενα ο Νέστος Χρυσούπολης. Ηττήθηκε με 0-1 στο εντός έδρας παιχνίδι της 16ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής με τον Άρη Αβάτου, με πέναλτι που αμφισβητήθηκε  έντονα και ξεκίνησε το μέτρημα των βαθμών. Ο Νέστος είχε να αντιμετωπίσει τον κακό διαιτητή και κακό πρώτο βοηθό του, τον βαρύ αγωνιστικό χώρο αλλά και τον σκληρό αντίπαλο του που παλεύει για την παραμονή. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο και κρίθηκε στο γκολ.

Φάσεις και γκολ

Στο 3ο μόλις λεπτό σουτ του Μαϊδανού, η μπάλα σε χέρι αμυντικού, οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι όμως ο διαιτητής έδειξε παίζεται. Στο 23 σουτ του Φραγκούλη μπλόκαρε ο Αμουτζάκης. Στο 29 ωραία εναλλαγή Γκουτσίδη και Τσάκωνα όμως ο τελικός αποδέκτης Κρολ δεν έκανε καλό κοντρόλ. Στο 49 σουτ του Χαριτίδη μόλις άουτ. Στο 50 λάθος του Αρετά και κλέψιμο από αντίπαλο, οι φιλοξενούμενοι έκαναν τρία σουτ που βρήκαν όμως όλα σε σώματα αμυντικών. Στο 60 σέντρα σουτ του Γκουτσίδη μπλόκαρε ο Αμουτζάκης. Στο 76 κεφαλιά του Κουτσούμπα, μπλόκαρε ο Αθανασίου που έδωσε γρήγορα την μπάλα. Δεν είδε καλά και την έδωσε στον Ευθυμιάδη, ο Λαδάκης έτρεξε να τον μαρκάρει αυτός έπεσε και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι. Στην «βούλα» πήγε ο Χαριτίδης για το 0-1. Στο υπόλοιπο του αγώνα ο Νέστος πίεσε με πλαγιοκοπήσεις αλλά και σέντρες χωρίς όμως αποτέλεσμα.

**Διαιτητές: Δραγούσης, Παπαδόπουλος (ΕΠΣ Κιλκίς), Οικονομίδης (ΕΠΣ Δράμας)

Συνθέσεις

Νέστος Χρυσούπολης

Aθανασίου, Μπαντάνης, Φραγκούλης, Χούσινετς, Ναουμίδης, Λαδάκης, Μαϊδανός (67 Φαμπιόλ), Τσάκωνας, Κρολ (57 Βέρα), Γκουτσίδης, Αρετάς (63 Φεράρι).

Άρης Αβάτου

Αμουτζάκης, Καλαϊτζίδης, Μπουνταγκίδης, Παπαδιώτης, Κουτσούμπας, Δόντσος, Γκέκας (66 Ταχτσίδης), Ευθυμιάδης Λαζαρίδης (88 Τουργαϊδης), Χαριτίδης (83 Κουτίνης), Σαρηγιαννίδης (92 Μπαρκάν).

Απόλλων Παραλιμνίου- Αετός Ορφανού: 1-0

Τέλος στο νικηφόρο σερί του Αετού Ορφανού έβαλε ο Απόλλων Παραλιμνίου κάνοντας ακόμη ένα βήμα προς τον πολυπόθητο τίτλο στον 1ο όμιλο της Γ΄ Εθνικής. Υποδέχθηκε τους νεοφώτιστους, που μετρούσαν επτά σερί νίκες στην διοργάνωση, για την 16η αγωνιστική και κέρδισε με 1-0.

Σε ένα πολύ δυνατό ματς, με αρκετή ένταση εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου και με αρκετό κόσμο, τόσο από την πλευρά των γηπεδούχων, όσο και από των φιλοξενουμένων, οι δύο ομάδες δημιούργησαν ένα πραγματικό ντέρμπι το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες και συγκεκριμένα στο γκολ του Γιάννη Ναλμπάντη στο 48ο λεπτό.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δυνατές μονομαχίες κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο, με τον Αετό Ορφανού να αφήνει καλά δείγματα γραφής, να στέκεται καλά και να περιορίζει τους χώρους δράσης του Απόλλωνα Παραλιμνίου, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να δημιουργηθούν ελάχιστες καλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.

Στο δεύτερο μέρος με το… καλησπέρα ο Απόλλων βρήκε το πολυπόθητο γκολ με τον Ναλμπάντη να δέχεται την ασίστ από τον μόνιμο σκόρερ Γαϊδαρτζή και να εκτελεί με σουτ τον Τοπαλίδη για το 1-0.

Η λάθος κίτρινη έφερε νεύρα!!!!

Αξίζει να σημειωθεί ότι κάποια στιγμή το παιχνίδι χάθηκε από τον έλεγχο του διαιτητή Αγγελάκη με την έννοια πως μετά από μία στιγμή έντασης που υπήρξε στο 68ο λεπτό ανάμεσα στον Τάντιτς και τον Παυλίδη, όπως λέει η πλειοψηφία, και κατόπιν συνεννόησης με τον βοηθό, μάλλον έκανε λάθος και έδειξε την κίτρινη κάρτα στον Κωνσταντινίδη, τον οποίον και απέβαλλε, καθώς ήταν η 2η και αυτό προκάλεσε την έκρηξη του πάγκου του Αετού με αποτέλεσμα να αποβληθεί και ο προπονητής Δημήτρης Σίτσας. Όπως είναι λογικό μέχρι το τέλος του αγώνα και με τους φιλοξενούμενους να παίζουν με παίκτη λιγότερο υπήρχε μία μόνιμη ένταση και το χρονικό διάστημα που παίχτηκε καθαρό ποδόσφαιρο ήταν ελάχιστο.

Μάλιστα μετά το τέλος του ματς δημιουργήθηκε και σύρραξη μεταξύ των ποδοσφαιριστών, με τους ψυχραιμότερους να κατευνάζουν τα πνεύματα.

**Διαιτητές: Αγγελάκης, Παπαδόπουλος Η., Νταβέλας (ΕΠΣ Μακεδονίας)