http Γ΄ Εθνική: Πολύτιμες νίκες για Αετό και Νέστο, έχασε την ευκαιρία ο ΑΟΚ
Sunday, 17 December 2017 21:10

Γ΄ Εθνική: Πολύτιμες νίκες για Αετό και Νέστο, έχασε την ευκαιρία ο ΑΟΚ

Published in Γ' Εθνικη

Με νίκες ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στο 2017 ο Νέστος Χρυσούπολης και ο Αετός Ορφανού καθώς για την 10η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής λύγισαν την αντίστοιχα της Δόξας Προσκυνητών και της ΑΕ Διδυμοτείχου αντίστοιχα. Ο ΑΟΚ ηττήθηκε στην Ξάνθη με 1-0 και έχασε μεγάλη ευκαιρία να πλησιάσει στην κορυφή. Αναλυτικά:

Αετός Ορφανού -ΑΕ Διδυμοτείχου: 1-0

Ο Αετός Ορφανού κατέκτησε πολύτιμο τρίποντο στο Οφρύνιο κόντρα στην ΑΕ Διδυμοτείχου με 1-0. Το γκολ τρίποντο πέτυχε στο 39ο λεπτό ο  Φ. Τζαπέγια με μακρινό φάουλ. Στην επανάληψη, η ομάδα της Καβάλας είχε τις περισσότερες ευκαιρίες στο ματς όμως  δεν κατάφερε να τις αξιοποιήσει. Στο 75 ο διαιτητής του αγώνα απέβαλε με απευθείας κόκκινη κάρτα τους Αποστολίδη και Εμρέ για μεταξύ τους συμπλοκή. Στο ξεκίνημα της επανάληψης είχε αποβάλει και τον προπονητή του Διδυμοτείχου.

**Διαιτητές: Γεωργιτσόπουλος, Χασιώτης, Ραβίκαλης (ΕΠΣ Δράμας)

Συνθέσεις

Αετός Ορφανού

Τοπαλίδης, Παυλίδης, Κάμπατζης, Κωνσταντινίδης, Μαυρομάτης, Καραγιαννίδης, Ελέζη (86 Ευκαρπίδης), Τζαπέγια Φ. (92 Ρήντα), Τζαπέγια Γ. (60 Σαλπιγγίδης), Αποστολίδης,  Σαββατιανός (70 Δουμάνης).

ΑΕ Διδυμοτείχου

Συριτούδης, Θάνος (67 Αλεξακίδης), Καζάλας, Κουρδάκης, Τζανετάκος, Πετρόπουλος, Εμρέ, Αβογιάν, Πατιαλιάκας (55 Παπούδης), Γιαννόπουλος, Νικολαΐδης (48 Ζαφειρόπουλος).

Δόξα Προσκυνητών-Νέστος Χρυσούπολης: 1-2

Ο Νέστος κατέκτησε το «διπλό» με 1-2 επί της Δόξας Προσκυνητών με ανατροπή στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και είχαν δύο καλές στιγμές με τον  Κοβάτση, μια στο 7ο και μια στο 10ο λεπτό.  Στο 32 ο Παπαδόπουλος έκανε σουτ που απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Νικολίτσας. Στο 32 σουτ του Σιχλιμοίρη άουτ. Στο 54 ο Κρολ βγήκε τετ α τετ με το Νικολίτσα, έκανε το σουτ όμως η μπάλα βρήκε στο πάνω μέρος του δοκαριού και κατέληξε άουτ. Στο 68 σουτ του Δραγανίδη, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και στην επαναφορά ο Σιχλιμοίρης με ωραίο διαγώνιο σουτ, έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Αθανασίου (1-0). Στο 73 σέντρα του Τσανακτσόγλου, κεφαλιά του Παυλακάκη και 1-1. Στο 80 ο Μιχαηλίδης έκανε μπαλιά στον Κρολ που με σουτ διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

**Διαιτητές: Σιδηρόπουλος, Τερζόπουλος, Κίτσος (ΕΠΣ Έβρου)

Συνθέσεις

Δόξα Προσκυνητών

Νικολίτσας, Πατούλιας (91 Γαβριήλ), Μόσχος, Σιδηρόπουλος, Βελή Μεμέτ Χακάν (55 Κελεσίδης), Tρίχας, Δραγανίδης, Κρεμμύδας (46 Καραγιαννίδης), Σιχλιμοίρης, Βάσκος, Ιωαννίδης.

Νέστος Χρυσούπολης

Αθανασίου, Μπαντάνης, Φραγκούλης, Πουλακάκης, Ναουμίδης, Λαδάκης, Μαϊδανός (68 Μιχαηλίδης), Παπαδόπουλος, Κρολ, Κοβάτσης (92 Μούτσα), Αρετάς (65 Τσανακτσόγλου).

Ορφέας Ξάνθης-ΑΟ Καβάλα: 1-0

Ο Ορφέας Ξάνθης και ο ΑΟΚ αναμετρήθηκαν για την 10η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Γ΄Εθνικής και οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν πολύτιμη νίκη με 1-0. Το γκολ-τρίποντο πέτυχε στο 58ο λεπτό ο Χαλήλ Ιμπραήμ που εκμεταλλεύτηκε την έξοδο του Δήμιζα και ενώ είχε κερδίσει νωρίτερα τη μπάλα από κόντρες. Στο 25 ο Πασχαλάκης έκλεψε τη μπάλα αλλά σε κενή εστία δεν κατάφερε να σκοράρει. Στο 32 ο Γρ. Παπαδόπουλος έκανε σουτ λίγο έξω από την περιοχή όμως η μπάλα κατέληξε άουτ. Στο 35 ο Χακή Τζαμπάζ έφυγε μόνος του από την δεξιά πλευρά, έκανε το σουτ όμως  ο Δήμιζας έκανε την απόκρουση του αγώνα. Στο 42 ο Βαλαβανόπουλος πέτυχε γκολ που όμως  ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Για αρκετή ώρα το παιχνίδι διεξαγόταν υπό ισχυρή βροχόπτωση γεγονός που μετέτρεψε και το γήπεδο σε βούρκο.

**Διαιτητές: Τεβεκέλης, Τσιότσος, Φράγιος (ΕΠΣ Μακεδονίας)