http Γ΄ Εθνική: Τρίποντα για ΑΟΚ και Αετό, εντός έδρας ήττα για το Νέστο
Sunday, 10 December 2017 21:08

Γ΄ Εθνική: Τρίποντα για ΑΟΚ και Αετό, εντός έδρας ήττα για το Νέστο

Published in Γ' Εθνικη

Πολύτιμες νίκες κατέκτησαν για την 9η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής ο ΑΟΚ και ο Αετός Ορφανού. Ο Νέστος υπέστη εντός έδρας ήττα. Αναλυτικά:

Μ.Α. Καρπερής-Καβάλα: 1-3

Ο ΑΟΚ ήταν καλύτερος του ΜΑ Καρπερής στο μεταξύ τους παιχνίδι στο γήπεδο του δεύτερου και πήρε το «διπλό» με 1-3. Οι «αργοναύτες» προηγήθηκαν με εύστοχο πέναλτι του Γρ. Παπαδόπουλου στο 30ο λεπτό (0-1). Στο 50 ο Λυμπεράκης έκανε το 0-2. Στο 64 ένας πρώην, ο Γκόγκας, μείωσε σε 1-2 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι που κέρδισε ο Μπάρδας. Στο 78 ο Βαλαβανόπουλος διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

**Διαιτητές: Φωτιάδης Βασίλης, Κεσίσογλου, Δεμερτζής Γ. (ΕΠΣ Πέλλας)

Συνθέσεις

TODAY’S ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΑΡΠΕΡΗΣ: Μπρόκος, Παπανικολάου, Γκάλιος Ν. (52 Χριστοφορίδης), Μάνος (60 Γκάλιος Χ.), Ζάντσιος, Αγγελίδης (75 Νέδος), Νικολίτσας, Μαυρουδής (52 Μπίντσης), Μπάρδας, Κούτλας, Γκόγκας.

ΑΟ ΚΑΒΑΛΑ

Δήμιζας, Γιαλαμούδης, Λυμπεράκης (90 Τσακιρίδης), Παυλίδης, Σέχου, Ψάλτης, Παπαδόπουλος Γρ., Ρομπέρ (85 Χατζηκυριάκου) , Μπλιός (75 Θωμαϊδης), Αδαμάκης (88 Προβατίδης), Βαλαβανόπουλος

Αετός Ορφανού-Δόξα Προσκυνητών: 3-2

Τα εύκολα δύσκολα έκανε ο Αετός Ορφανού το κρίσιμο παιχνίδι με την Δόξα Προσκυνητών για την 9η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής. Προηγήθηκε με 2-0 στο 20λεπτο της αναμέτρησης, το σκορ δεν άλλαξε μέχρι την λήξη του ημιχρόνου, η Δόξα ισοφάρισε σε 2-2 με δύο γκολ σε διάστημα δύο λεπτών. Λίγο πριν το φινάλε ο νεαρός Σαλπιγγίδης, που μπήκε ως αλλαγή, έλυσε το γόρδιο δεσμό για το τελικό 3-2.

Τα γκολ του αγώνα

**Στο 3ο λεπτό διαγώνιο σουτ του Γ. Τσαπέγια και 1-0

**Στο 19 εκτέλεση κόρνερ του Δουμάνη, κεφαλιά του Καραγιαννίδη για το 2-0.

**Στο 62 σουτ του Σιχλιμοίρη, η μπάλα βρίσκει και σε αντίπαλο για το 2-1.

**Στο 63 εκτέλεση φάουλ του Μόσχου για το 2-2.

**Στο 91 γύρισμα του Κάμπατζή για τον Σαλπιγγίδη που με προβολή διαμόρφωσε το τελικό 3-2 σε έντονους πανηγυρισμούς.

**Διαιτητές:  Στόλης, Καμπούρης, Αναστασιάδης (ΕΠΣ Σερρών)

Συνθέσεις

Αετός Ορφανού

Τοπαλίδης, Ράνος (62′ Μπαμπατζάνης), Κάμπατζης, Κωνσταντινίδης, Μαυρομάτης, Καραγιαννίδης (85 Σαλπιγγίδης), Ελέζι (94 Ρήντα), Τσαμπέγια Φ., Τσαμπέγια Γ. (80 Σαββατιανός), Δουμάνης, Αποστολίδης.

Δόξα Προσκυνητών

Νικολίτσας, Πατούλιας (84 Ζουμπιάδης), Φαρμάκης, Μόσχος (77 Ζήνωνος), Καραγιαννίδης, Τρίχας, Δραγανίδης, Μεμέτ Χασάν, Σιχλιμοίρης, Βάσκος, Ιωαννίδης.

Νέστος-Ελπίδα Σκουτάρεως: 0-1

Ο Νέστος δεν κατάφερε να κάνει… ζημιά στην 2η της κατάταξης Ελπίδα Σκουτάρεως στο μεταξύ τους παιχνίδι για την 9η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής καθώς ηττήθηκε με 0-1 και έμεινε στην 4η θέση. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, προηγήθηκαν στο 42ο λεπτό με γκολ του Ζυγκερίδη, είχαν δοκάρι με τον Κεχαγιά στο 10ο λεπτό και  διπλή ευκαιρία με το Νικολίτσα στο 17ο λεπτό και αντίστοιχα διπλή απόκρουση του Αθανασίου με την μπάλα να βρίσκει τελικά στο δοκάρι. Χαμένη ευκαιρία για το Νέστο είχε ο Κρόλ στο 30.

Το δεύτερο μέρος ήταν πιο ισορροπημένο με τους φιλοξενούμενους όμως να κρατούν τη νίκη για λογαριασμό τους. Ο Νέστος απείλησε στο 77 και στο 84 με τον Μιχαηλίδη.

**Διαιτητές: Κακουλίδης (ΕΠΣ Θράκης), Κουλά Χουσεϊν, Εμίν Κεχαγιά (ΕΠΣ Ξάνθης)