http Ιστορική νίκη για τον Αετό στο ντέρμπι με τον ΑΟΚ, τριάρα για το Νέστο
Sunday, 19 November 2017 21:26

Ιστορική νίκη για τον Αετό στο ντέρμπι με τον ΑΟΚ, τριάρα για το Νέστο

Published in Γ' Εθνικη

O Αετός Ορφανού πέτυχε ιστορική νίκη επί του ΑΟΚ στο πρώτο τοπικό ντέρμπι της φετινής Γ' Εθνικής. Τριάρα για το Νέστο. Αναλυτικά:

Αετός Ορφανού-ΑΟ Καβάλας: 1-0

Πραγματικό ντέρμπι ήταν το παιχνίδι στο ανακαινισμένο γήπεδο του Οφρυνίου μεταξύ του τοπικού Αετού και του ΑΟΚ για την 7η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής. Οι γηπεδούχοι είχαν πάθος και έβγαλαν μεγάλη ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο και κατάφεραν να πάρουν την πολύτιμη αλλά συνάμα και ιστορική νίκη με 1-0. Πολλοί οι φίλαθλοι που βρέθηκαν στο γήπεδο για να παρακολουθήσουν το πρώτο τοπικό ντέρμπι της σεζόν και δεν έλειψε-δυστυχώς-η ένταση. Παρών, μεταξύ άλλων, ο δήμαρχος Παγγαίου Φίλιππος Αναστασιάδης.

Το γκολ τρίποντο πέτυχε στο 35ο λεπτό με «βολίδα» ο Δούμπλατζης. Στο 2ο ημίχρονο οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι, οι γηπεδούχοι με τον Δουμάνη και οι «αργοναύτες» με τον Ρουμπέρ. Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο οπότε και προηγήθηκαν, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν στην επανάληψη όμως δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι καλό από το ματς.

**Διαιτητές:  Κιγιτζή, Τζιώτζιος (ΕΠΣ Θράκης), Κηλικιώτης (ΕΠΣ Ξάνθης)

Συνθέσεις

Αετός Ορφανού

Τοπαλίδης, Παυλίδης, Κάπατζης, Κωνσταντινίδης, Μαυρομάτης, Στογιάνοφ, Ελέζη (89 Ευκαρπίδης), Τσαπέγια Φ., Δούμπλατζης (60 Μπαμπατζάνης), Δουμάνης  (84 Ράνος), Αποστολίδης (72 Τσαπέγια Γ.).

ΑΟ Καβάλας

Δήμιζας, Γιαλαμούδης (46 Αδαμάκης), Λυμπεράκης (46 Μπλιος), Παπαστεριανός, Αλιατίδης, Ψάλτης, Παπαδόπουλος, Σέχου, Κεϊτά  (64 Θωμαϊδης), Ρομπέρ (78 Ζαρωτιάδης), Βαλαβανόπουλος.

Νέστος Χρυσούπολης-Δόξα Ν. Σιδηροχωρίου: 3-0

Παράσταση για έναν ρόλο ήταν το παιχνίδι στο δημοτικό στάδιο Χρυσούπολης μεταξύ του Νέστου και της Δόξας Ν. Σιδηροχωρίου για την 7η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής και έληξε με 3-0. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Κρόλ που σκόραρε δις. Ο Νέστος έφτασε στους 13β. και απέχει πλέον μόλις έναν από την κορυφή.

Φάσεις και γκολ

Στο 10ο λεπτό βολίδα του Τσανακτσόγλου απέκρουσε ο Συνοδινός. Στο 13 φάουλ του Μαυρίκη σε κόρνερ ο Αθανασίου. Στο 18 βολίδα του Τσανακτσόγλου στο οριζόντιο δοκάρι, στην επαναφορά σέντρα του Τσάκωνα κεφαλιά του Κρολ άουτ. Στο 26 σέντρα του Μπαντάνη, κεφαλιά του Κρολ στο παραθυράκι του Συνοδινού, 1-0. Στο 33 σέντρα του Μπαντάνη, κεφαλιά του Κρολ έπιασε ο Συνοδινός. Στο 38 πλασέ του Ανυφαντάκης σίρριζα άουτ. Στο 53 δυνατό σουτ του Κρολ και απόκρουση του τερματοφύλακα. Στο 57 σέντρα του Μπαντάνη, κεφαλιά πάσα του Κρολ στον Λαδάκη που έκανε κεφαλιά στο δεξί κάθετο δοκάρι και άουτ. Στο 75 δυνατό σουτ του Φραγκούλη έγλιψε το δοκάρι. Στο 77 σουτ του Κοβάτση βρίσκει σε αντίπαλο για το 2-0. Στο 80 σέντρα του Τσάκωνα για τον Κρολ που διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

**Διαιτητές: Τσαλουχίδης, Κωτούλας, Ζιγκερίδης (ΕΠΣ Κιλκίς)