http Τα παιχνίδια της 5ης αγωνιστικής της Γ’ Εθνικής
Sunday, 05 November 2017 18:42

Τα παιχνίδια της 5ης αγωνιστικής της Γ’ Εθνικής

Published in Γ' Εθνικη

Δύο ισοπαλίες και μια ήττα μέτρησαν οι εκπρόσωποι της ΕΠΣ Καβάλας στην 5η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής. Πιο συγκεκριμένα, είχαμε εκτός έδρας ισοπαλία, με 1-1 για τον ΑΟΚ στο δημοτικό στάδιο Σερρών κόντρα στην Ελπίδα Σκουτάρεως. Λευκή ισοπαλία για τον Αετό Ορφανού στη κόντρα με τον πρωτοπόρο Απόλλωνα Παραλιμνίου. Ο Νέστος ήταν κακός στην εκτός έδρας μάχη με τον Άρη Αβάτου και ηττήθηκε με 1-0.

Ελπίδα Σκουτάρεως-Καβάλα:  1-1

Τόσο η Ελπίδα Σκουτάρεως όσο και ο ΑΟΚ ήθελαν τη νίκη στο μεταξύ τους παιχνίδι στο δημοτικό στάδιο Σερρών, χάθηκαν αρκετές ευκαιρίες εκατέρωθεν και τελικά μοιράστηκαν τους βαθμούς με 1-1.

Στο 31 σουτ του Καπετάνου στο ύψος της μεγάλης περιοχής η μπάλα πήγε στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Δ. Στεφανίδης έπιασε κεφαλιά άουτ. Στο 54 οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, στην «βούλα» πήγε ο Ν. Στεφανίδης που ευστόχησε, 1-0. Στο 77 σουτ του Βαλαβανόπουλου για το 1-1. Στο 81 κεφαλιά του Ν. Στεφανίδη στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 89 σουτ του Βαλαβανόπουλου επίσης στο οριζόντιο δοκάρι. Στις καθυστερήσεις η Ελπίδα έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Γεωργιάδη με 2η κίτρινη κάρτα.

**Διαιτητές: Λυμπούδης Αριστείδης, Χαδήμογλου, Τυριακίδης (ΕΠΣ Μακεδονίας) (διαμαρτυρίες και από τις δύο ομάδες).

Συνθέσεις

Ελπίδα Σκουτάρεως

Καστανιώτης, Γεωργιάδης, Παπαβασιλείου, Κωφοκώτσιος, Κασμερίδης, Κεχαγιάς, Ζιγγερίδης (68 Πασχαλούδης), Δαγκούλης (82 Γεράκης), Στεφανίδης Ν., Καπετάνος, Στεφανίδης Δ.

ΑΟ Καβάλας

Δήμιζας, Γιαλαμούδης (64 Μπλιός), Λυμπεράκης, Παπαστεριανός, Ψάλτης, Θωμαϊδης (55 Αδαμάκης), Ρομπέρ, Παπαδόπουλος Γρ. (89 Τζιτζιφάκος), Κεϊτά (90+3 Ζαρωτιάδης), Βαλαβανόπουλος, Αλιατίδης.

Άρης Αβάτου-Νέστος Χρυσούπολης:  1-0

Ο Νέστος ήταν κακός στην Φελώνη στο ματς της 5ης αγωνιστικής με τον Άρη Αβάτου και μοιραία ηττήθηκε με 1-0. Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, χωρίς πολλές φάσεις και έμεινε στο 0-0. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στην επανάληψη και κατάφεραν δίκαια να πάρουν το πολύτιμο τρίποντο με σουτ του Π. Σαρηγιαννίδη στο 72ο λεπτό (1-0).

**Διαιτητές: Στόλης Διονύσης, Κρυωνάς, Αναστασιάδης (ΕΠΣ Σερρών)

Συνθέσεις

Άρης Αβάτου

Αμουτζάκης, Κούτρας, Ψεμματάς 60` Μπουνταγκίδης , Παπαδιώτης, Κουτσούμπας, Δόντσος, Γκέκας 90` Βαφειάδης , Ευθυμιάδης, Κοτόπουλος 81` Γεωργιάδης , Μελισσόπουλος 76` Τουργαϊδης, Σαρηγιαννίδης.

Νέστος Χρυσούπολης

Αθανασίου, Παυλακάκης,  Χούσινετς, Μπαντάνης, Ναουμίδης, Λαδάκης, Φραγκούλης, Τσάκωνας , Κρολ, Παπαδόπουλος (78 Τσανακτσόγλου), Κοβάτσης.

Αετός Ορφανού-Απόλλων Παραλιμνίου:  0-0

Στον Αετό Ορφανού ήξεραν καλά ότι είχαν απέναντι τους έναν δύσκολο αντίπαλο, τον πρωτοπόρο του ομίλου Απόλλωνα Παραλιμνίου και προσπάθησαν να τον περιορίσουν. Είχαν πάθος για το θετικό αποτέλεσμα που θα τους έδινε ανάσα για την δύσκολη συνέχεια και δεν άφησαν τους αντιπάλους να κάνουν το παιχνίδι τους φτάνοντας στο τελικό 0-0. Το παιχνίδι δεν είχε πολλές καλές στιγμές. Οι τυπικά μόνο γηπεδούχοι- το ματς έγινε στο δημοτικό στάδιο Ελευθερούπολης- απείλησαν με τον Δουμάνη και τον Αποστολίδη, οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο ευκαιρίες, μια στο πρώτο ημίχρονο με τον Μερεσιώτη και άλλη μια στα τελευταία λεπτά με τον Κουτσαβασίλη. Ντεμπούτο με εντός έδρας ισοπαλία έκανε στον πάγκο του Αετού ο Δ. Σίτσας.

**Διαιτητές: Πουλικίδης, Παστιάδης, Χασιώτης (ΕΠΣ Δράμας)

Συνθέσεις

Αετός Ορφανού

Τοπαλίδης, Ράνος (71 Παυλίδης), Κάπατζης, Κωνσταντινίδης, Μαυρομάτης, Καραγιαννίδης, Ελέζη, Τσαπέγια Φ. (46 Ευκαρπίδης), Δούμπλατζης (84 Σαλπιγγίδης), Δουμάνης, Αποστολίδης (76 Στογιάνοφ).

Απόλλων Παραλιμνίου

Γουναρίδης, Πολυζωϊδης, Τάκας (54 Λιάρας), Κουτσαβασίλης, Δέντσας, Τριανταφύλλου (84 Φιλέντας), Μουτεσίδης (54 Τσομαχασβίλι), Γαϊδαρτζής, Ναλμπάντης, Τάντιτς (84 Στεργίου).

**Πριν τη σέντρα του αγώνα ο πρόεδρος της ΕΠΣ Καβάλας, Μιχάλης Παπαδόπουλος, έκανε την απονομή του Κυπέλλου στον αρχηγό του Αετού Ορφανού Κώστα Καραγιαννίδη για την κατάκτηση του τίτλου στην περυσινή Α’ κατηγορία. Θα σημειώσουμε πως ο Καραγιαννίδης επέστρεψε στη δράση μετά τον τραυματισμό του σε θέση βασικού.

Read 418 times Last modified on Sunday, 05 November 2017 18:45