http Τα παιχνίδια της 4ης αγωνιστικής της Γ’ Εθνικής
Sunday, 22 October 2017 18:21

Τα παιχνίδια της 4ης αγωνιστικής της Γ’ Εθνικής

Published in Γ' Εθνικη

Δύσκολη νίκη (1-0) για τον ΑΟΚ στο εντός έδρας παιχνίδι με την ΑΕ Διδυμοτείχου για την 4η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Γ' Εθνικής. Λευκή ισοπαλία στην Χρυσούπολη, δεύτερη σερί ήττα για τον Αετό Ορφανού. Αναλυτικά:

ΑΟ Καβάλα-ΑΕ Διδυμοτείχου: 1-0

Ο ΑΟΚ υποδέχθηκε το απόγευμα της Κυριακής (22/10) την ΑΕ Διδυμοτείχου για την 4η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής και κατέκτησε δύσκολη νίκη με το εύθραυστο 1-0, χωρίς να πιάσει καλή απόδοση. Το γκολ-τρίποντο της συνάντησης στο «Ανθή Καραγιάννη» πέτυχε στο 62ο λεπτό ο Γρηγόρης Παπαδόπουλος με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Οι «αργοναύτες» κρατάνε το τρίποντο που τους έφερε στην 2η θέση της κατάταξης και συνεχίζουν.

Οι κυριότερες στιγμές του αγώνα

**Στο 13 εκτέλεση  φάουλ του Παπαδόπουλου, κεφαλιά Σέχου άουτ.

**Στο 18 κοντινό πλασέ του Γιαννόπουλου χωρίς στόχο.

**Στο 29 ο τερματοφύλακας του ΑΟΚ πρόλαβε να μαζέψει προ του Γιαννόπουλου.

**Στο 61 παράλληλη μπαλιά του Ρομπέρ, ο Βαλαβανόπουλος δεν κατάφερε να την αξιοποιήσει.

**Στο 62 ανατροπή του Κεϊτά στην περιοχή και πέναλτι για τον ΑΟΚ μέσα σε διαμαρτυρίες από την πλευρά των φιλοξενούμενων. Στην «βούλα» πήγε ο Γ. Παπαδόπουλος για το 1-0.

**Στο 75 χαμένη ευκαιρία του Βαλαβανόπουλου μετά από σέντρα του Λυμπεράκη.

**Διαιτητές: Κακουλίδης, Καραγιάννης, Γκιόση (ΕΠΣ

Θράκης)

Συνθέσεις

ΑΟ Καβάλας

Δήμιζας, Μπλιός (59 Αδαμάκης), Σέχου, Παπαστεριανός, Αλιατίδης, Λυμπεράκης, Ψάλτης, Γ. Παπαδόπουλος (90+ Παυλίδης), Κεϊτά (75 Ζαρωτιάδης), Ρομπέρ, Βαλαβανόπουλος (80 Ντουρτμές).

ΑΕ Διδυμοτείχου

Συριτούδης, Αλεξακίδης (46 Καζάλας), Παντελίδης, Κουρδάκης, Χρίστεφ, Πετρόπουλος, Εμρε (70 Παπούδης), Αβογιάν, Παταλιάκας (66 Σουλεϊμάν), Γιαννόπουλος, Ιντζές (78 Ζαφειρόπουλος).

Νέστος-Μ.Α. Ξηροποτάμου: 0-0

Ανοικτό ήταν το παιχνίδι στη Χρυσούπολη μεταξύ του τοπικού Νέστου και του ΜΑ Ξηροποτάμου για την 4η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής και όλα τα αποτελέσματα ήταν πιθανά, ωστόσο η μπίλια κάθισε στο «Χ» (0-0). Δημιουργήθηκαν ευκαιρίες εκατέρωθεν χωρίς όμως να σημειωθεί κάποιο τέρμα.

Ο προπονητής του Νέστου, Γιάννης Ισπυρλίδης, μετά την λήξη του αγώνα ζήτησε συγνώμη από τους φιλάθλους για την ισοπαλία αλλά και τους ευχαρίστησε για την συμπαράσταση.

Οι κυριότερες στιγμές

**Στο 11ο λεπτό σέντρα του Τσάκωνα, κεφαλιά του Φραγκούλη μπλόκαρε ο τερματοφύλακας.

**Στο 14 σουτ του Κιουπρόγλου, μπλόκαρε ο Αθανασίου.

**Στο 15 σουτ του Κοβάτση δοκάρι και άουτ.

**Στο 21 κεφαλιά του Κοβάτση έδιωξε ο τερματοφύλακας.

**Στο 23 κεφαλιά του Τσιάρα άουτ.

**Στο 28 πλασέ του Παπαδόπουλου άουτ.

**Στο 39 δυνατό σουτ του Κοβάτση άουτ.

**Στο 40 ο Κεχαγιάς εξ επαφής έστειλε τη μπάλα άουτ.

**Στο ξεκίνημα της επανάληψης, στο 46, εκτέλεση φάουλ του Μπαντάνη έδιωξε με γροθιές ο Κιουμορτζής.

**Στο 52 δυνατό σουτ του Κιουπρόγλου έβγαλε ο Αθανασίου.

**Στο 75 σουτ του Μακροβασίλη στο δοκάρι. **Διαιτητές: Τσοπουλίδης, Εμπλιούκ, Κηλικιώτης (ΕΠΣ Ξάνθης) (Αρνητικός πρωταγωνιστής που... έσφαξε με το γάντι το Νέστο και κατάφερε να εκνευρίσει τους παίκτες με τις υποδείξεις του).

Συνθέσεις

Νέστος Χρυσούπολης

Αθανασίου, Παυλακάκης, Χούσινετς, Μπαντάνης, Ναουμίδης, Λαδάκης, Φραγκούλης, Τσάκωνας, Κρολ, Παπαδόπουλος (82 Φαμπιόλ Μούτσα), Κοβάτσης (71 Τσανακτσόγλου).

Μ.Α. Ξηροποτάμου

Κιουμορτζής, Κεχαγιάς, Κονταξής, Τσιάρας, Βραμέντσαλης, Βουτσινάς, Αμαραντίδης (75 Καραγκιοζίδης), Μισίδης, Μπάμπουρας (57 Μακροβασίλης), Κιουπρόγλου (92 Τσοχαταρίδης), Μπερούκας (46 Παπίτσας).

Άρης Αβάτου-Αετός Ορφανού: 1-0

Ο Αετός Ορφανού δεν κατάφερε για δεύτερο σερί εκτός έδρας παιχνίδι να πάρει κάτι καλό. Πιο συγκεκριμένα, βρέθηκε το απόγευμα της Κυριακής (22/10) στο γήπεδο Φελώνης για την κόντρα της 4ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής με τον Άρη Αβάτου και ηττήθηκε με 1-0. Το γκολ-τρίποντο πέτυχε ο Σαρηγιαννίδης στο 76ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Αετός είναι στις τελευταίες θέσεις της κατάταξης με 2 βαθμούς

**Διαιτητές: Δρακίδης, Τζιώτζιος, Δανδανίδης (ΕΠΣ Θράκης)