Wednesday, 23 February 2022 12:16

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΠΣΚ: Στα πέναλτι προκρίθηκε η Δόξα Θεολόγου, εισιτήριο για τον Βύρωνα

Rating :
(0 votes)

Η Δόξα Θεολόγου πήρε το πρώτο εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου ΕΠΣ Καβάλας στα πέναλτι κόντρα στον Άρη Πηγών. Ακολούθησε ο Βύρωνας Καβάλας που πέρασε από την Ελευθερούπολη με 0-3.

Η Δόξα υποδέχθηκε τον Άρη Πηγών, έγινε πολύ καλό παιχνίδι με φάσεις εκατέρωθεν και πήρε την πρόκριση με 5-4 στην διαδικασία των πέναλτι. Το 90λεπτο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα και το σκορ δεν άλλαξε στην παράταση. Οι γηπεδούχοι ευστόχησαν σε όλα τα πέναλτι, ο Άρης είχε 4 εύστοχα και ένα απέκρουσε ο νεαρός τερματοφύλακας Μπαμπούρης.

Το παιχνίδι στο δημοτικό στάδιο Ελευθερούπολης, μεταξύ Ορφέα και Βύρωνα, ήταν ντέρμπι για 80 λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να σκοράρουν στη συνέχεια τρεις φορές σε διάστημα πέντε λεπτών (!!!) και πανηγύρισαν για την πρόκριση. Στο 81' ο Πτηνόπουλος άνοιξε το σκορ, 0-1. Στο 83' ο Δουμάνης έγραψε το 0-2 και στο 85' ο Αθανασάκης σκόραρε για το τελικό 0-3.

Σήμερα (2/3) θα διεξαχθούν οι δύο εναπομείναντες προημιτελικοί σε Ζυγός και Κοκκινόχωμα.