http Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΠΣΚ: Τέσσερα «διπλά», δύο αναβολές και μια ισοπαλία
Sunday, 25 October 2020 17:30

Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΠΣΚ: Τέσσερα «διπλά», δύο αναβολές και μια ισοπαλία

Η 3η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας ΕΠΣ Καβάλας περιελάμβανε τέσσερα «διπλά» και δη για Βύρωνα Καβάλας, Βρασίδα Ν. Περάμου, Κεραυνό Ελευθερών και Αναγέννηση Λιμεναρίων. Οι δύο πρώτοι παραμένουν αήττητοι στην διοργάνωση με 3 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια. Ισοπαλία στο γήπεδο του Ποτού. Αναβλήθηκαν δύο παιχνίδια. Αναλυτικά:

Ορφέας-Βύρωνας Καβάλας: 1-3

Ο Βύρωνας Καβάλας με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ιάσονα Παντελίδη που πέτυχε χατ-τρικ πέρασε από το γήπεδο των Αντιφιλίππων όπου πραγματοποιήθηκε το ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας με τον Ορφέα Ελευθερούπολης. Στο 25ο λεπτό ο άσος των φιλοξενούμενων με ατομική προσπάθεια έκανε το 0-1 και στο 40…ξαναχτύπησε για το 0-2. Στο 45 οι φιλοξενούμενοι είχαν αποβολή του Παπαστεργίου και στην επανάληψη είχαν αριθμητικό μειονέκτημα. Στο 54 μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κ. Βακιρτζή και κόντρες στην περιοχή έγινε το 1-2 από τον Αθανασάκη. Μετά από δέκα λεπτά, ο Παντελίδης διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας-Βρασίδας Ν. Περαμου: 1-2

Ο Βρασίδας Ν. Περάμου πέρασε δύσκολα, με 1-2, από το Παλαιοχώρι και τη κόντρα με την τοπική Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας στο ματς της 3ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και στο 6ο λεπτό κεφαλιά του Αποστολίδη κατέληξε άουτ. Στο 8 ο Σπυρίδης με όμορφη προσπάθεια έκανε το 0-1. Στο 10 από κόρνερ του Παντίδη, τακουνάκι του Αποστολίδη, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και απομακρύνθηκε. Στο 20 ο Μίνγκας είχε δοκάρι. Στο 21 σουτ του Παρασκευά απέκρουσε ο Αγαθόπουλος σε κόρνερ. Στο 29 ο Παρασκευάς από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα για το 1-1. Στο 37 σουτ του Αποστολίδη άουτ. Στο 38 σέντρα του Κυγάη, κεφαλιά του Μίνγκα στο δοκάρι και άουτ. Στο 44 εκτέλεση φάουλ του Δαύτσιου, ο Παπαδόπουλος έκανε σουτ από κοντά όμως έπιασε ο Αγαθόπουλος. Ο Βρασίδας ήταν αυτός που μπήκε καλύτερα και στην επανάληψη, πίεσε ψηλά και στο 63ο λεπτό κατάφερε να πάρει το κεφάλι στο σκορ, 1-2. Νωρίτερα, στο 57 φάουλ του Παντίδη, εντυπωσιακή απόκρουση του Φασουλή σε κόρνερ. Στην εκτέλεση του, αναμπουμπούλα στην περιοχή και διώξιμο πάνω στην γραμμή. Στο 64 σουτ του Τσέχου δεν βρήκε στόχο. Στο 72 ο Ζέκια έκανε σουτ στην αγκαλιά του Αγαθόπουλου. Στο 82 εκτέλεση κόρνερ για την Ένωση, η μπάλα πέρασε από όλους, κοντινή κεφαλιά του Ζέκια άουτ, σε μια από τις μεγάλες ευκαιρίες του αγώνα.

Αστέρας Φωλιάς-Κεραυνός Ελευθερών: 0-1

Καλό παιχνίδι, με ευκαιρίες εκατέρωθεν, πραγματοποιήθηκε στη Φωλιά μεταξύ του τοπικού Αστέρα και του Κεραυνού Ελευθερών για την 3η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας και οι φιλοξενούμενοι ήταν οι μεγάλοι νικητές με 0-1. Το γκολ τρίποντο πέτυχε ο Γ. Κωνσταντάρας στο 41ο λεπτό. Ο Αστέρας έμεινε με παίκτη λιγότερο στο τελευταίο δεκάλεπτο λόγω αποβολής με 2η κίτρινη κάρτα του Μπαϊρακτάρη.

Κεραυνός Κρηνίδων-Αναγέννηση Λιμεναρίων: 0-2

Η Αναγέννηση Λιμεναρίων μπήκε δυνατά στο ματς της 3ης  αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας με τον Κεραυνό στις Κρηνίδες και κατέκτησε το «διπλό» με 0-2. Ήταν παράλληλα και η πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα ενώ ο Κεραυνός είναι στο μηδέν. Ο Γερογιάννης έκανε το 0-1 για την ομάδα της Θάσου και ο νεαρός Ρίγκερς, μετά από συνεργασία του Γ. Αγγελίδη με τον Δούμπλατζη, διαμόρφωσε το τελικό 0-2 στο 20λεπτο. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι είχαν και άλλες ευκαιρίες που πέρασαν ανεκμετάλλευτες.

Δόξα Θεολόγου-Άρης Ζυγού: 1-1

Ισοπαλία, με 1-1, είχαμε στο γήπεδο του Ποτού στο ματς της Δόξας Θεολόγου με τον Άρη Ζυγού στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα με τους φιλοξενούμενους να έχουν ένα δοκάρι σε κεφαλιά του Κιτσικόπουλου. Στο 50 ο Μάριος Μπράτσι έκανε το 0-1. Στο 55 όμορφη εκτέλεση φάουλ από τα 30μ. του Τζερτζελά για το 1-1. Η Δόξα είχε την υπεροχή και κατοχή και πίεσε ακόμη περισσότερο μετά την αποβολή του Βλαχογιάννη στο 78ο λεπτό. Χαμένες ευκαιρίες είχαν οι Τσετάνι, Λορέντζος, Ζαφειρίου, Λαπούσι, Ευθυμιάδης με το νεαρό τερματοφύλακα του Άρη Ζυγού να είναι ο κορυφαίος της αναμέτρησης.