http Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΠΣΚ: Τρία «διπλά», τρεις ισοπαλίες, εντός έδρας νίκη για την Καλλιράχη
Sunday, 18 October 2020 18:29

«Διπλά» κατέκτησαν, στην 2η αγωνιστική της Β΄ κατηγορίας, ο Ατρόμητος Ακροβουνίου, ο Μ.Α. Φιλίππων και ο Μακεδονικός Αμισιανών. Ισοπαλία στα δύο παιχνίδια που έγιναν στο Αγίασμα αλλά και στο Κωτσάλου. Εντός έδρας νίκη για τον Κεραυνό Καλλιράχης, αναβλήθηκε το ματς Θεαγένης-ΑΕΚ. Αναλυτικά:

Ηρακλής Καβάλας-ΠΑΟΚ Καβάλας: 0-0

«Λευκή» ισοπαλία στο Βερούλειο, στο καβαλιώτικο ντέρμπι μεταξύ του Ηρακλή Καβάλας και του ΠΑΟΚ για την 2η αγωνιστική της Β΄ κατηγορίας. Ήταν παιχνίδι κέντρου και στο 42ο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν ακυρωθέν γκολ του Λάιου ως οφσάιντ, με πολλές διαμαρτυρίες προς τον επόπτη. Στο 52 ο Λάιος είχε δοκάρι. Λίγο πριν την λήξη του αγώνα, ο ΠΑΟΚ είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Καληντέρη.

Ναζιανζός Ν. Καρβάλης -Θράκη Γραβούνα: 3-3

Χορταστική, με 3-3, ισοπαλία στο γήπεδο του Αγιάσματος στο ματς Ναζιανζός-Θράκη Γραβούνα για την 2η αγωνιστική της Β΄ κατηγορίας ΕΠΣ Καβάλας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-2 στο πρώτο 20λεπτο της αναμέτρησης και στο 40 ο Μποντίνι μείωσε σε 1-2 που ήταν το σκορ ημιχρόνου. Στο 56 ο Γεωργιάδης ισοφάρισε με πλασέ σε 2-2 και στο 70 με φάουλ του Καρακεϊσογλου έκανε την ολική ανατροπή για το 3-2. Η Θράκη πίεσε και στο 90 με εύστοχο πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 3-3. Για την ομάδα της Γραβούνας δύο τέρματα πέτυχε ο Ι. Ναθαναηλίδης και ένα ακόμη ο Μαρκάκης.

ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα-Ατρόμητος Ακροβουνίου: 0-3

Ο Ατρόμητος Ακροβουνίου πέρασε, με 0-3, από το «Δ. Παρίδης» στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Β΄ κατηγορίας. Στο 5ο λεπτό ο Μοσχοφίδης με εύστοχο χτύπημα πέναλτι έκανε το 0-1. Στο 40 ο Σταμπουλής είχε δοκάρι και στο 44 ο Βακιρτζής έκανε το 0-2 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στο 75 ο Χατζησάββας με όμορφο γκολ διαμόρφωσε το τελικό 0-3. Στο 82 ο Ατρόμητος έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής, με 2η κίτρινη κάρτα, του Σταμπουλή. Λίγο μετά, αποβλήθηκε από τον πάγκο του Ακροβουνίου και ο προπονητής Ανδρέας Βασιλόπουλος μετά από αψιμαχία με τον παρατηρητή του αγώνα.

Καβάλα 2004-Μακεδονικός Αμισιανών: 0-1

Ο Μακεδονικός Αμισιανών κατέκτησε πολύτιμο «διπλό» με 0-1 στο Κωτσάλου στο ματς με την Καβάλα 2004, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Β΄ κατηγορίας. Στο πρώτο ημίχρονο ο Μακεδονικός ήταν καλύτερος, είχε δοκάρι στο 18ο λεπτό και προηγήθηκε στο 28ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Παναγιωτόπουλου και λάθος εκτίμηση του Τσαπανίδη (0-1). Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ανέβασαν ταχύτητα, πίεσαν και είχαν ευκαιρίες με κυριότερες τα δύο χαμένα τετ-α-τετ με Πουλή και Τόνιο αλλά και το πλασέ του Χατζηαντωνίου που πήγε λίγο έξω από το δοκάρι. Στο 95 ζήτησαν πέναλτι για χέρι στην περιοχή μετά από κεφαλιά του προωθημένου στην περιοχή Τσαπανίδη.

Απόλλων Χρυσοχωρίου-Μ.Α. Φιλίππων: 0-1

Ο Μ.Α. Φιλίππων κατέκτησε το «διπλό», με 0-1, στο γήπεδο του Χρυσοχωρίου στην κόντρα της 2ης αγωνιστικής της Β΄ κατηγορίας με τον τοπικό Απόλλωνα. Το γκολ-τρίποντο πέτυχε ο Χαλεπλίδης στο 75ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι είχαν και άλλες ευκαιρίες αλλά και ένα δοκάρι.

Μακεδονικός Αγιάσματος -Ασπίδα Πολυστύλου: 0-0

«Λευκή» ισοπαλία στο γήπεδο του Αγιάσματος στο ματς του τοπικού Μακεδονικού και της Ασπίδας Πολυστύλου στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Β΄ κατηγορίας.  Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή, είχαν ευκαιρίες και δοκάρι ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο όμως δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Στο 80 ο Μακεδονικός έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Τσακμάκη με 2η κίτρινη κάρτα μετά από αψιμαχία με αντίπαλο. Οι φιλοξενούμενοι κατέκτησαν πολύτιμο εκτός έδρας βαθμό σε μια δύσκολη έδρα.

Κεραυνός Καλλιράχης-Ατρόμητος Χαλκερού: 2-1

Δυνατό, με αρκετές καλές στιγμές εκατέρωθεν ήταν το παιχνίδι στην Καλλιράχη μεταξύ του τοπικού Κεραυνού και του Ατρόμητου Χαλκερού για την 2η αγωνιστική της Β΄ κατηγορία που έληξε με 2-1. Ο Εγκίστ έκανε το 0-1 και ο Σινάνι με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Αβντίου, ισοφάρισε σε 1-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στο 40 ο Ατρόμητος έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Καραγιαννούδη με 2η κίτρινη κάρτα. Στην επανάληψη, ο Αβντίου με σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

**Η διοίκηση του Ατρόμητου Χαλκερού εξέφρασε πολλά παράπονα για τη διαιτησία του Αλχαζίδη και σε ανακοίνωση αναφέρονται τα εξής σχετικά: «Ρωτάμε σχετικά με τον κ. Αλχαζίδη. Πως είναι δυνατόν να έδωσε στην ομάδα μας έξι κίτρινες κάρτες στο πρώτο 25λεπτο. Ούτε στην ζούγκλα γίνονται αυτά. Πώς γίνεται να παίζει σε επαγγελματικές κατηγορίες και μην μπορεί να διαχειριστεί παιχνίδι του Β΄ τοπικού πρωταθλήματος. Παρακαλούμε τους υπεύθυνους του τοπικού μας ποδοσφαίρου να τον προσέξουν».

**Η διοίκηση του Ατρόμητου Χαλκερού ευχαρίστησε την αντίστοιχη του Κεραυνού Καλλιράχης για την φιλοξενία.