http Γ΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΠΣΚ: «Διπλό» για Παγγαίο και Λύκους, νίκη για την Ποταμιά, ισοπαλία στο Κωτσάλου
Sunday, 11 October 2020 15:14

Στην πρεμιέρα της Γ΄ κατηγορίας ΕΠΣ Καβάλας ο ΑΣ Παγγαίο και οι Λύκοι κατέκτησαν εκτός έδρας νίκες, επί του Χρυσοκάστρου και των Ελπίδων Καβάλας. Εντός έδρας νίκη για τον ΑΟ Ποταμιάς, ισοπαλία στο Κωτσάλου μεταξύ του Αγίου Λουκά και του Πανιωνίου Ξεριά. Ρεπό είχε στην πρεμιέρα ο Αίας Παναγίας. Αναλυτικά:

Φίλιππος Χρυσοκάστρου-Α.Σ. Παγγαίο: 1-2

Ο ΑΣ Παγγαίο πέρασε με 1-2 από το  γήπεδο του Χρυσοκάστρου στην κόντρα με τον τοπικό Φίλιππο στην πρεμιέρα της Γ΄ κατηγορίας. Ο Δημητρακούδης έκανε το 0-1 με εύστοχο πέναλτι που κέρδισε ο Μανιώρος. Ο Θ. Ελευθεριάδης ισοφάρισε σε 1-1, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Ο Δημητρακούδης διαμόρφωσε το τελικό 1-2 ενώ είχε και ένα δοκάρι.

Άγιος Λουκάς -Πανιώνιος Ξεριά: 2-2

Ισόπαλο, με 2-2, έληξε το παιχνίδι της πρεμιέρας της Γ΄ κατηγορίας στο Κωτσάλου μεταξύ του Αγίου Λουκά και του Πανιωνίου Ξεριά που επέστρεψε στον ποδοσφαιρικό χάρτη του νομού μας μετά από ένα χρόνο απουσίας. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα στο ματς και προηγήθηκαν με 0-2 στο 15λεπτο. Πιο συγκεκριμένα, ο Κοτσαμπασίδης έκανε το 0-1 και στο 15 ο Ραντάνι σκόραρε για το 0-2. Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν λίγο μετά και πέναλτι, στην εκτέλεση πήγε ο Παγωνόπουλος, που όμως έστειλε τη μπάλα άουτ. Αντ΄ αυτού, ο Κολέογλου μείωσε στο 1-2 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Ανοικτό το παιχνίδι και στο 2ο ημίχρονο με τον Άγιο Λουκά να διαμορφώνει το τελικό 2-2 με τον Ασλανίδη.

**Η διοίκηση του Αγίου Λουκά δίνει συγχαρητήρια στους παίκτες των δύο ομάδων για την παρουσία τους και εύχεται σε όλους καλή χρονιά.

Ακαδημία Ελπίδες-Οι Λύκοι: 1-3

Οι Λύκοι επέστρεψαν στην δράση και ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα της Γ΄ κατηγορίας, με 1-3, επί των Ελπίδων Καβάλας στο Ενωσιακό. Ο Ν. Μωϋσίδης έκανε το 0-1 για να ισοφαρίσει ο Σιδηρόπουλος σε 1-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Ο Ν. Μωϋσίδης έκανε το 1-2 και στο 85 οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με τον Ντίμη. Στο 90 με εύστοχο πέναλτι του Πεσκελίδη διαμορφώθηκε το τελικό 1-3.

ΑΟ Ποταμιάς-ΑΕ Πιερέων 2004:  2-0

Ο ΑΟ Ποταμιάς κέρδισε την ΑΕ Πιερέων 2004, με 2-0, στην πρεμιέρα της Γ΄ κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, είχαν καλύτερη ανάπτυξη και ευκαιρίες, όμως η Ποταμιά προηγήθηκε στο 40 με προβολή του Βασιλούδη, μετά από πλάγιο και γυριστή κεφαλιά (1-0). Στην επανάληψη, η ΑΕ Πιερέων 2004 πίεσε όμως στο 65 σε μια αντεπίθεση ο Στεφανόπουλος διαμόρφωσε το τελικό 2-0.