http ΚΥΠΕΛΛΟ Β΄-Γ΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ: «Σφραγίστηκαν» τα εισιτήρια των προημιτελικών
Saturday, 03 October 2020 16:46

ΚΥΠΕΛΛΟ Β΄-Γ΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ: «Σφραγίστηκαν» τα εισιτήρια των προημιτελικών

Published in ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Με δύο παιχνίδια άνοιξε η αυλαία της Β΄ φάσης του Κυπέλλου Β΄-Γ ΄ κατηγορίας ΕΠΣ Καβάλας. Η ΑΕΚ Καβάλας πέρασε με 0-3 από το Χρυσόκαστρο και η Ασπίδα Πολυστύλου προκρίθηκε με 1-0 κόντρα στην ΑΕ Πιερέων 2004.

Την Κυριακή 4/10 εισιτήρια σφράγισαν με εκτός έδρας νίκες, ο Μακεδονικός Αγιάσματος, ο Μακεδονικός Αμισιανών, ο ΠΑΟΚ Καβάλας, η Θράκη Γραβούνα και ο Ατρόμητος Ακροβουνίου. Εντός έδρας νίκη πρόκριση για τον Ατρόμητο Χαλκερού. Αναλυτικά:

Φίλιππος Χρυσοκάστρου-ΑΕΚ Καβάλας: 0-3

Η ΑΕΚ Καβάλας βρέθηκε στο ανακαινισμένο γήπεδο του Χρυσοκάστρου για την κόντρα με τον τοπικό Φίλιππο, που επέστρεψε στη δράση μετά από αρκετά χρόνια απουσίας, και πήρε τη νίκη-πρόκριση με 0-3. Στο 40 ο Χρυσικός με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 0-1. Ο Δάδαρος σκόραρε για το 0-2 και ο Νινίκας διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

Ασπίδα Πολυστύλου-ΑΕ Πιερέων 2004: 1-0

Η Ασπίδα Πολυστύλου πήρε τη νίκη πρόκριση με 1-0 επί της ΑΕ Πιερέων 2004. Το γκολ-τρίποντο πέτυχε στο 20ο λεπτό ο Άρμεν Αρακελιάν σε ένα καλό ματς.

Ατρόμητος Χαλκερού-Απόλλων Χρυσοχωρίου: 1-1κ.α., 2-1παρ.

Ο Απόλλων Χρυσοχωρίου προηγήθηκε στο Χαλκερό με αντίπαλο τον τοπικό Ατρόμητο όμως οι γηπεδούχοι έκαναν την ολική ανατροπή για το τελικό υπέρ τους 2-1 μετά και από 30λεπτη παράταση. Πιο συγκεκριμένα, στο 25 ο Ράδος με κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ, έκανε το 0-1 ενώ στη συνέχεια ο Απόλλων κέρδισε πέναλτι, στην «βούλα» πήγε ο Τσίρτσος όμως απέκρουσε ο Καζανίδης. Οι φιλοξενούμενοι είχαν λίγο μετά και ένα χαμένο τετ-α-τετ.

Στο 60 ο Μανδαλιανός με απευθείας εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε σε 1-1 και το Χαλκερό είχε τις δικές του καλές ευκαιρίες να πάρει το ματς. Το 90λεπτο έληξε ισόπαλο και όλα κρίθηκαν στην παράταση, με το γκολ του Εγκίστ.

Λίγο πριν την λήξη του αγώνα οι δύο ομάδες έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Τσιτσιλικάκη και του Ηλ. Τσάκωνα και προέκυψε ένταση. Ο Δημ. Τσάκωνας εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο και αυτό προκάλεσε και την αποβολή του με κόκκινη κάρτα.

Κεραυνός Καλλιράχης-Μακεδονικός Αγιάσματος: 0-2

Δυνατό και με αρκετές καλές στιγμές το παιχνίδι στην Καλλιράχη μεταξύ του τοπικού Κεραυνού και του Μακεδονικού Αγιάσματος και οι φιλοξενούμενοι πήραν την πρόκριση με 0-2. Στο 30ο λεπτό ο Νικολόπουλος έκανε το 0-1 και στο 72 ο Γατίδης με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 0-2. Στο 0-0 ο Νικολόπουλος είχε δοκάρι.

Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄ - Θράκη Γραβούνα: 1-2

Η Θράκη Γραβούνα κέρδισε με 1-2 στο Κωτσάλου την Καβάλας 2004/ΑΕΚ Β΄ και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου. Στο 39 ο Τσομπανίδης έκανε το 0-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι μπήκαν για να πιέσουν όμως σε μια αντεπίθεση έγινε το 0-2 με αυτογκόλ του Χατζατίδη. Στο 76 ο Πουλής, με εύστοχο πέναλτι, μείωσε στο τελικό 1-2.

Ναζιανζός Ν. Καρβάλης-Μακεδονικός Αμισιανών: 1-2

Το παιχνίδι Ναζιανζός-Αμισιανά πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο του Αμυγδαλεώνα και οι τυπικά φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη πρόκριση με 1-2. Στο 8ο λεπτό ο Ματσάγκος έκανε το 0-1 για να ισοφαρίσει στο 40 ο Χαραλαμπίδης σε 1-1. Στο 76 ο Παναγιωτόπουλος διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα-ΠΑΟΚ Καβάλας:  2-3

Ο ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα και ο συνονόματός του ΠΑΟΚ Καβάλας συναντήθηκαν στο «Δ. Παρίδης» για την Β΄ φάση του Κυπέλλου ΕΠΣ Καβάλας και οι φιλοξενούμενοι πήραν το εισιτήριο για τα προημιτελικά με 2-3. Στο 7ο λεπτό ο Λόλακας έκανε το 1-0. Στο 15 ο Σαντογιάννης με εύστοχο πέναλτι ισοφάρισε σε 1-1. Στο 41 ο Τσέλα έκανε την ολική ανατροπή για το 1-2. Στο 60 ο Τσέλα σκόραρε και πάλι για το 1-3. Στο 87 ο Λόλακας μείωσε στο τελικό 2-3.

Ηρακλής Καβάλας-Ατρόμητος Ακροβουνίου: 1-1 κ.α., 2-3παρ.

O Ατρόμητος Ακροβουνίου πανηγύρισε την πρόκριση με 2-3 στο Βερούλειο επί του Ηρακλή Καβάλας μετά από 120 λεπτά αγώνα. Το 90 έληξε ισόπαλο με 1-1. Στο 5ο λεπτό ο Ζωγραφάκης με εύστοχο πέναλτι έκανε το 1-0 και στις καθυστερήσεις ο Βακιρτζής με εύστοχο πέναλτι (για το οποίο υπήρξαν διαμαρτυρίες) ισοφάρισε σε 1-1. Στο ξεκίνημα της παράτασης οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Σταυρίδη με απευθείας κόκκινη κάρτα. Στο 104 ο Καραγκιοζόπουλος έκανε το 1-2 και στο 113 ο Αμιάδης ανέβασε τον δείκτη στο 1-3. Στο 116 ο Παπαδόπουλος μείωσε στο τελικό 2-3.

Read 1868 times Last modified on Sunday, 04 October 2020 16:28