http Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ: «Διπλά» για Νέστο, Αετό, πρώτη νίκη για την Δόξα
Sunday, 02 February 2020 14:59

Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ: «Διπλά» για Νέστο, Αετό, πρώτη νίκη για την Δόξα

Με σπουδαίες εκτός έδρας νίκες συνέχισαν στο πρωτάθλημα του 1ου ομίλου της Γ΄ Εθνικήςο Νέστος και ο Αετός Οφρυνίου επί της Ένωσης Αλεξανδρούπολης και της Δόξας Κάτω Καμήλας αντίστοιχα. Η Δόξα Θεολόγου πέρασε από τη Χρυσούπολη με 2-3 στο τοπικό ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής με τον Κεραυνό Πέρνης και αυτή ήταν η πρώτη νίκη της στο πρωτάθλημα. Αναλυτικά:

Ο Νέστος πέτυχε δύο τέρματα στο πρώτο ματς του αγώνα στην Αλεξανδρούπολη και αυτά ήταν αρκετά για να κατακτήσει και το «διπλό» που τον κρατά στην 2η θέση στους -5β. από την κορυφή. Ο Μπάμπουρας έκανε το 0-1 στο 33ο λεπτό και ο Αδαμάκης σκόραρε για το 0-2 στο 44ο λεπτό.

Ο Αετός Οφρυνίου πέταξε με 2-4 από την έδρα της Δόξας Κάτω Καμήλας. Αυτή τη φορά είναι μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιώργο Παυλίδη, που πέτυχε καρέ τερμάτων!!! Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 15ο λεπτό με τον Μπονέρη όμως ο Παυλίδης απάντησε στο 23ο και 24ο λεπτό για το 1-2. Ο Γεράκης έκανε το 2-2 στο 65 όμως ο Παυλίδης είχε πάλι τη λύση με άλλα δύο τέρματα στο 82ο και 84ο λεπτό για το τελικό 2-4.

Η Δόξα Θεολόγου ήταν η μεγάλη νικήτρια στο τοπικό ντέρμπι με τον Κεραυνό Πέρνης στο δημοτικό στάδιο Χρυσούπολης, με 2-3. Η ομάδα της Θάσου προηγήθηκε με 0-3 στο ημίχρονο. Στο 14ο λεπτό ο Μπλάτζιος άνοιξε το σκορ, 0-1, στο 16 ο Ανθουλάκης έκανε το 0-2 και στο 42 ο Μπλάτζιος ανέβασε τον δείκτη στο 0-3. Στην επανάληψη,  ο Κεραυνός μπήκε δυνατά μέχρι το 60 είχε πετύχει δύο τέρματα, ένα στο 53 με τον Τσάκωνα και ένα στο 59 με το νεοαποκτηθέντα Ακασού. Το σκορ όμως δεν άλλαξε στο τελευταίο μισάωρο παρά την πίεση και τις ευκαιρίες από πλευράς γηπεδούχων. Ο Κεραυνός Πέρνης είχε αποβολή του Κωνσταντάρα στο φινάλε του αγώνα. Για την Δόξα ήταν η πρώτη νίκη σε εθνικό πρωτάθλημα.