http Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ: Τρίποντο για Νέστο και Αετό Οφρυνίου, ήττα για την Δόξα
Sunday, 26 January 2020 15:40

Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ: Τρίποντο για Νέστο και Αετό Οφρυνίου, ήττα για την Δόξα

Ο Νέστος και ο Αετός Οφρυνίου κατέκτησαν τη νίκη με αντιπάλους τον Άρη Αβάτου και τον Ηρακλή Ν. Ζυγού αντίστοιχα για την 17η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής. Εντός έδρας ήττα για την Δόξα Θεολόγου, με 0-1, από την Ένωση Αλεξανδρούπολης. Ο Κεραυνός Πέρνης έχασε το Σάββατο 25/1 στο εκτός έδρας ματς με την Δόξα Κάτω Καμήλας.

Ο Νέστος υποδέχθηκε τον Άρη Αβάτου στο δημοτικό στάδιο Χρυσούπολης και κατέκτησε το τρίποντο με 2-0. Σε συνδυασμό με την ισοπαλία του Πανσερραϊκού στο τοπικό ντέρμπι με τον Απόλλωνα Παραλιμνίου τον πλησίασε στην κορυφή στους -5β. Στο 24ο λεπτό ο Δόντσιος έκανε το 1-0. Στο 82 ο Λαζαρίδης διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Προηγήθηκαν δύο επεμβάσεις του Νομικού στα σουτ των Ανδρεάδη και Κοβάτση στο 60′ και το 71′ αντίστοιχα, ενώ μεγάλη ευκαιρία για το Άβατο έχασε ο Γκουτσίδης στο 76′ αστοχώντας από πλεονεκτική θέση όντας ολομόναχος.

Ο Αετός Οφρυνίου υποδέχθηκε τον Ηρακλή Ν. Ζυγού και κατέκτησε πολύτιμο τρίποντο με 1-0. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Τουμανίδης στο 55ο λεπτό της αναμέτρησης, με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Η Δόξα Θεολόγου έπαιξε στο γήπεδο του Λιμένα με αντίπαλο την Ένωση Αλεξανδρούπολης και ηττήθηκε με 0-1. Στο 3ο λεπτό σουτ του Λάτα έδιωξε σε κόρνερ ο Συνοδινός. Στο 7 σουτ του Καβατζικιώτη άουτ. Στο ξεκίνημα της επανάληψης, σουτ του Μουλλάι άουτ και λίγο μετά, στο 52ο λεπτό, το γκολ-τρίποντο πέτυχε ο Κομεσίδης (0-1).  Στο 72 σουτ του Καβατζικιώτη στο δοκάρι και άουτ. Στο 77 τετ-α-τετ του Καρακασίδη σωτήρια επέμβαση του Τζιώρτζη. Στο 78 κεφαλιά του Λάτα έδιωξε σωτήρια ο Συνοδινός.  Στο 80 ο Λαζαρίδης έχασε μοναδική ευκαιρία για την Ένωση.