http ΚΥΠΕΛΛΟ Β΄ ΕΠΣΚ (1ος όμιλος): Τροπαιούχος ο Ηρακλής Καβάλας
Sunday, 15 December 2019 20:12

ΚΥΠΕΛΛΟ Β΄ ΕΠΣΚ (1ος όμιλος): Τροπαιούχος ο Ηρακλής Καβάλας

Published in ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Ο Ηρακλής Καβάλας δημιουργεί τη δική του ιστορία στο Κύπελλο κατηγοριών της ΕΠΣ Καβάλας. Πέρυσι κατέκτησε τον τίτλο στον 2ο όμιλο της Β΄ κατηγορίας και φέτος πήρε τη κούπα στον 1ο όμιλο της Β΄ κατηγορίας.

Ο τελικός έγινε στο Βερούλειο, υπό το φως των προβολέων και παρουσία πολλών φιλάθλων και η ομάδα του Ηρακλή σήκωσε το τρόπαιο με 5-3 στην παράταση (2-2 κ.α.) επί του Ποσειδώνα Καβάλας. Θα συμμετέχει πλέον στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ερασιτεχνών της ΕΠΣ Καβάλας.

Στο 2ο μόλις λεπτό ο Σαντογιάννης έκανε το 1-0 για να απαντήσει στο 5΄ με εκτέλεση φάουλ ο Γραμματικόπουλος σε 1-1. Στο 40 ο Ποσειδών έκανε την ολική ανατροπή για το 1-2 με γκολ του Τσαγκαράκη. Στο ξεκίνημα της επανάληψης, ο Πελτέκης ισοφάρισε σε 2-2 και αυτό ήταν το σκορ του 90λεπτου. Στο ξεκίνημα της παράτασης έγινε το 3-2 με τον Κρομμύδα, λίγο μετά το 4-2 με τον Σαντογιάννη και στο 104 ο Πολατίδης μείωσε σε 4-3. Στο 2ο ημίχρονο της παράτασης έγινε το 5-3 με γκολ του Παπαδόπουλου. Στο 120 ο Ποσειδών κέρδισε πέναλτι, στην εκτέλεση πήγε ο Οικονόμου όμως απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Ηρακλή Καβάλας, στην επαναφορά σουτ του Οικονόμου και νέα απόκρουση και σε 3η προσπάθεια ο Γραμματικόπουλος έστειλε τη μπάλα άουτ.

Τις απονομές κυπέλλων και μεταλλίων έκαναν  ο Γιώργος Πριονίδης και ο αντιδήμαρχος αθλητισμού Απόστολος Μουμτσάκης.

Φωτογραφίες: Ηρακλής Καβάλας/fb

Read 1366 times Last modified on Sunday, 15 December 2019 20:15