http ΚΥΠΕΛΛΟ Α΄ΕΠΣΚ: Ο τίτλος πήγε στον Βύρωνα Καβάλας
Saturday, 07 December 2019 16:59

ΚΥΠΕΛΛΟ Α΄ΕΠΣΚ: Ο τίτλος πήγε στον Βύρωνα Καβάλας

Ο πρώτος τίτλος της χρονιάς, αυτός του Κυπελλούχου της Α΄ κατηγορίας, πήγε στον Βύρωνα Καβάλας που λύγισε με 1-0 την αντίσταση της Αναγέννησης Λιμεναρίων στον μεταξύ τους τελικό που έγινε το απόγευμα του Σαββάτου 7/12 στο Βερούλειο.

Ήταν ο δεύτερος τελικός του συλλόγου στην διοργάνωση και ο πρώτος του τίτλος. Αξίζει πάντως να σημειώσουμε πως οι δύο ομάδες προκρίθηκαν στα προημιτελικά του Κυπέλλου της ΕΠΣ Καβάλας.

Το γκολ που έκρινε τον τελικό πέτυχε στο 25ο λεπτό ο Στ. Αγγελίδης. Οι γηπεδούχοι είχαν και ένα χαμένο τετ α τετ του Βλάχου στο πρώτο  ημίχρονο ενώ οι φιλοξενούμενοι δύο καλές στιγμές με Κουκουτάρη και Αγγελίδη. Στην επανάληψη, η Αναγέννηση πίεσε, είχε πολύ καλές στιγμές για την ισοφάριση όμως ο Ευστρατίου έκανε δύσκολες αποκρούσεις σε γυριστό του Αγγελίδη και προσπάθεια του Κοντογεωργίου. Στο 80 μάλιστα ο Καλτσίδης πέρασε και τον τερματοφύλακα, πήγε πλάγια και δεν κατάφερε να σκοράρει.

Τις απονομές των Κυπέλλων και μεταλλίων στις δύο ομάδες έκαναν ο πρόεδρος της ΕΠΣ Καβάλας, Μιχάλης Παπαδόπουλος και ο Αντιδήμαρχος Αθλητισμού του Δήμου Καβάλας, Απόστολος Μουμτσάκης.

Read 1656 times Last modified on Saturday, 07 December 2019 17:11