http ΚΥΠΕΛΛΟ Β΄ΕΠΣΚ (1ος όμιλος): Εισιτήρια για Ηρακλή, Ποσειδώνα, Καλλιράχη και Άγιο Λουκά
Sunday, 06 October 2019 17:16

Ο Ηρακλής Καβάλας συνεχίζει μετά το 1-3 επί του Άρη Ζυγού στα ημιτελικά του Κυπέλλου του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Στην τετράδα συνεχίζουν ο Ποσειδώνας Καβάλας, ο Κεραυνός Καλλιράχης αλλά και ο Άγιος Λουκάς. Αναλυτικά:

ΠΑΟΚ-Ποσειδών Καβάλας: 1-2

Πολύ καλό παιχνίδι έγινε το απόγευμα του Σαββάτου 5/10 στο Κωτσάλου μεταξύ του ΠΑΟΚ και του Ποσειδώνα Καβάλας, για τα προημιτελικά του Κυπέλλου του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας, με βασικά στοιχεία το πάθος, την δύναμη αλλά και την υπομονή. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, είχε φάσεις εκατέρωθεν και το αποτέλεσμα δεν μπορούσε να προβλεφθεί. Οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη και ταυτόχρονα την πρόκριση με 1-2.

Στο 8ο λεπτό ο Τσαγκαράκης μετά από κούρσα στην δεξιά γραμμή κόβει την μπάλα , αδειάζει τον αντίπαλο και πασάρει στον Κυργίδη ο οποίος με την σειρά του πασάρει στον Καργιανιώτη. Ο τελευταίος εκτελεί με ακρίβεια αφήνοντας όρθιο τον αντίπαλο τερματοφύλακα για το 0-2.

Στο 20 μετά από καλό συνδυασμό ο Φωτιάς ισοφάρισε σε 1-1. Στο 50 ο Γραμματικόπουλος κλέβει την μπάλα από τον τερματοφύλακα και σκοράρει για το 1-2.

Στο 55 προσπάθεια του Γραμματικόπουλου στο δοκάρι. Στο 75 ο ΠΑΟΚ έχαε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Ποσειδώνα με τους Τερλελέ, Κοτσέλα και Μαρούδα να διώχνουν πάνω στη γραμμή.

Άγιος Λουκάς-Ποντιακός Ποντολιβάδου: 2-1

Ο Άγιος Λουκάς ήταν ο κερδισμένος του προημιτελικού του Κυπέλλου του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας με αντίπαλο τον Ποντιακό Ποντολιβάδου, με 2-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0 στο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι που παρατάχθηκαν με 10 παίκτες μείωσαν σε 2-1 στην επανάληψη. Ο Λικολάρι έκανε το 1-0 και στο 40 ο Ποτόλιας μετά από ωραίο συνδυασμό έκανε το 2-0. Στην επανάληψη, ο Π Κανταϊδης μείωσε στο τελικό 2-1. Οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με τον Αθανάσογλου και δύο χαμένα τετ-α-τετ με το Μανασόπουλο.

Άρης Ζυγού-Ηρακλής Καβάλας: 1-3

Ο Ηρακλής Καβάλας, που υπερασπίζεται τον τίτλο του Κυπελλούχου του 2ου ομίλου, προκρίθηκε στα ημιτελικά του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας με 1-3 από το γήπεδο του Ζυγού μετά την κόντρα με τον τοπικό Άρη. Στο 35 ο Χατζηγεωργίου έκανε το 0-1 και στο 38 ο Κρομμύδας σκόραρε για το 0-2 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Ο Ταταλιάς μείωσε στο 52ο λεπτό σε 1-2. Στο 68 ο Μιχαλίτσης διαμόρφωσε το τελικό 1-3. Οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο δοκάρια με Αδαμίδη και Κρομμύδα. Στο 89 οι γηπεδούχοι, που παρατάχθηκαν με απουσίες, έχασαν μοναδική ευκαιρία με τον Ταταλιά όμως απέκρουσε πάνω στην γραμμή ο Ελευθεριάδης.

Κεραυνός Καλλιράχης-Άρης Πρίνου: 3-1

Ο Κεραυνός Καλλιράχης πήρε τη νίκη, με 3-1, επί του Άρη Πρίνου για τα προημιτελικά του Κυπέλλου του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και δημιουργεί τη δική του ιστορία στο θεσμό καθώς πέρυσι ήταν φιναλίστ. Το ημίχρονο έληξε με 3-0, με δύο τέρματα του Τζανετή και ένα του Σινάνι. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο τελικό 3-1 με τον Μανολάρι. Θα σημειώσουμε πως το παιχνίδι είχε διακοπή για περίπου μισή ώρα καθώς ο γιατρός έφυγε λόγω έκτακτου περιστατικού και όλοι τον περίμεναν να επιστρέψει (!!!).