http ΚΥΠΕΛΛΟ Β΄ ΕΠΣΚ (2ος όμιλος): «Διπλά» για Ελευθερές, Αμισιανα, Βυζάντιο, πρόκριση για Παλαιοχώρι
Sunday, 06 October 2019 16:59

Εκτός έδρας νίκες αλλά και πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας κατέκτησαν ο Κεραυνός Ελευθερών, το Βυζάντιο αλλά και ο Μακεδονικός Αμισιανών. Την τετράδα συμπλήρωσε η Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας. Αναλυτικά:

Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας-ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα: 4-2

Η Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας πήρε τη νίκη πρόκριση με 4-2 επί του ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα με ολική ανατροπή μάλιστα στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Παντίδη, 0-1. Ο Δαύτσιος ισοφάρισε σε 1-2 όμως πριν την λήξη του ημιχρόνου χέρι του Κεχαγιά-υπό διαμαρτυρίες-και ο Παντίδης έκανε το 1-2. Στο ξεκίνημα της επανάληψης, ο Χωλίδης έκανε το 2-2. Ο Καραγιάννης έκανε την ολική ανατροπή για το 3-2 και ο Ζαπίδης με τακουνάκι, μετά από ωραία ασίστ του Ζέκια, διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

ΑΟ Κάρυανης-Βυζάντιο:  2-4

Το Βυζάντιο πήρε το «διπλό» με 2-4, στην Κάρυανη με αντίπαλο τον τοπικό σύλλογο και συνεχίζει στα ημιτελικά του Κυπέλλου του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Στο 4ο λεπτό χαμένο πέναλτι για τους φιλοξενούμενους με τον Τσότρα. Στο 10 ο Αν. Δημητριάδης έκανε το 0-1 και στο 40 ο Χατζησάββας έκανε το 0-2. Στο 55 ο Μητρούσης μείωσε σε 1-2. Στο 73 ο Ηλιάδης ανέβασε τον δείκτη στο 1-3 για να απαντήσει ο Σταμπολίδης για το 2-3. Στο 88 ο Τσότρας διαμόρφωσε το τελικό 2-4.

Ατρόμητος Ακροβουνίου-Κεραυνός Ελευθερών: 0-2

Ο Κεραυνός Ελευθερών κέρδισε, με 0-2, στο γήπεδο του Ακροβουνίου στον προημιτελικό του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο 65 ο Γ. Κωνσταντάρας έκανε το 0-1 και στο 80 ο Κλωναρίδης σκόραρε για το 0-2. Λίγο πριν την λήξη του αγώνα ο Κεραυνός κέρδισε πέναλτι και ο τερματοφύλακας του  Ατρόμητου, Τ. Χωλίδης, αποβλήθηκε. Κάτω από τα δοκάρια πήγε ο πολύπειρος Τσάβλος, στην «βούλα» πήγε ο Μουλάς όμως ο πορτιέρο απέκρουσε.

Ασπίδα Πολυστύλου-Μακεδονικός Αμισιανών: 0-0κ.α., 0-1παρ.

Μέτριο το παιχνίδι στο Πολύστυλο μεταξύ της Ασπίδας και του Μακεδονικού Αμισιανών για τα προημιτελικά του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και κρίθηκε στην παράταση. Πιο συγκεκριμένα, στο ξεκίνημα της παράτασης, στο 91ο λεπτό ο Ματσάγκος ήταν αυτός που έδωσε τη λύση.