http Ο Αετός Οφρυνίου κατέκτησε το 2ο Super Cup
Wednesday, 04 September 2019 16:59

Ο Αετός Οφρυνίου κατέκτησε το 2ο Super Cup

Ο Αετός Οφρυνίου «χτύπησε» με τον Φουστέρη σε καίριο σημείο του αγώνα με την Δόξα Θεολόγου, στο 78ο λεπτό (1-0), και κατέκτησε τον πρώτο του τίτλο, το 2ο Super Cup «Βασίλης Ραφτόπουλος» στο γήπεδο της Νέας Καρβάλης. Πριν την σέντρα του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Βασίλη Ραφτόπουλου, που ήταν εκ των ιδρυτών του σωματείου Μυρμιδόνες Καβάλας και μέλος του Δ.Σ. της ΕΠΣ Καβάλας.

Το παιχνίδι ήταν μέτριο με τις δύο ομάδες να παρατάσσονται με αρκετές απουσίες. Ο Αετός Οφρυνίου είχε αλλαγές ώστε να ξεκουραστούν κάποιοι από τους βασικούς που όμως πήραν θέση στα τελευταία λεπτά και έδωσα ώθηση στην ομάδα ώστε να φτάσει στη νίκη. Η Δόξα Θεολόγου παρατάχθηκε με απουσίες όμως έδειξε χαρακτήρα και ότι φυσικά θα είναι σκληρός αντίπαλος αν και πρωτάρα στην Γ΄ Εθνική.

Το γκολ της αναμέτρησης πέτυχε στο 78ο λεπτό ο Φουστέρης με πλασέ μετά από συνδυασμό που ξεκίνησε από τον Σαββατιανό και τον Ντόμπρο. Στο 23 σουτ του  Μουσά έπιασε ο τερματοφύλακας. Στο 45 φάουλ του Αλωπούδη άουτ. Στο 62 μπαλιά του Σαββατιανού ο Αποστολίδης έκανε από πλάγια σουτ που πέρασε παράλληλα άουτ. Στο 68 σέντρα σουτ του Δουμάνη η μπάλα πέρασε από όλους και πέρασε άουτ. Στο 72 σουτ του Δουμάνη άουτ.

Οι απονομές…

Ο νέος αντιδήμαρχος Αθλητισμού του Δήμου Καβάλας, Απόστολος Μουμτσάκης, έκανε την απονομή της πλακέτας στον πρώτο σκόρερ της Α΄ κατηγορίας 2018-2019, Νίκο Μουσά (Δόξα Θεολόγου, 19 τέρματα). Ο Κώστας Βακιρτζής έκανε την απονομή στον πρώτο σκόρερ της Β΄ κατηγορίας Αρμάντο Ράμο που είχε 21 τέρματα με την φανέλα της Κεραμωτής. Ο ίδιος παρέλαβε και την πλακέτα του συμπαίκτη του πέρυσι Σταύρου Βασιλειάδη που είχε επίσης 21 γκολ όμως απουσίαζε λόγω  γενεθλίων του γιου του.

Ο Πρόεδρος της ΕΠΣ Καβάλας, Μιχάλης Παπαδόπουλος, έκανε την απονομή των μεταλλίων και του Κυπέλλου στην φιναλίστ του θεσμού Δόξα Θεολόγου. Η νέα πρόεδρος της Κοινωφελούς Επιχείρησης Δήμου Παγγαίου, Μυρσίνη Χρυσαφούδη, έκανε την απονομή των μεταλλίων στον Αετό Οφρυνίου και ο Παναγιώτης Ραφτόπουλος, γιος του Βασίλη Ραφτόπουλου, απένειμε το Κύπελλο.

**Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Π. Τσιάρα που άφησε το παιχνίδι να εξελιχθεί αλλά και των βοηθών του Φ. Καμπερίδη και Αν. Κουκούμη. 4ος διαιτητής ήταν ο Ανάργυρος Κατσίνης.