http ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΠΣΚ: Εκτός έδρας προκρίσεις για εννέα συλλόγους
Saturday, 31 August 2019 17:18

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΠΣΚ: Εκτός έδρας προκρίσεις για εννέα συλλόγους

Με πέντε αγώνες άνοιξε η αυλαία του Κυπέλλου ΕΠΣ Καβάλας της αγωνιστικής περιόδου 2019-2020.

Ο Ορφέας Ελευθερούπολης και ο Άρης Πηγών πήραν τα πρώτα εισιτήρια στην Α΄ κατηγορία και μάλιστα με εκτός έδρας νίκες επί της ΑΕΚ και του Ατρόμητου Χαλκερού αντίστοιχα.

Η Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας πέρασε από το Μελισσοκομείο, ο ΠΑΟΚ λύγισε στην παράταση τον Μακεδονικό Αγιάσματος και ο ΑΟ Κάρυανης προκρίθηκε στη Νικήσιανη μετά την διαδικασία των πέναλτι.

Την Κυριακή 1/9, δεύτερη μέρα των αγώνων, την πρόκριση σφράγισαν ο Βύρωνας Καβάλας, ο Βρασίδας Ν. Περάμου, ο Μ.Α. Ορφανίου αλλά και η Αναγέννηση Λιμεναρίων. Στην Β΄ κατηγορία, πήραν εισιτήρια ο Μακεδονικός Αμισιανών, ο Άγιος Λουκάς, ο ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα, ο Κεραυνός Ελευθερών, το Βυζάντιο Κοκκινοχώματος, η Ασπίδα Πολυστύλου και ο Ηρακλής Καβάλας.

Ο Κεραυνός Καλλιράχης πήρε άνευ αγώνα πρόκριση αφού ο Πανιώνιος Ξεριά δήλωσε ότι δεν θα κατέβει στην διοργάνωση (έχει προγραμματιστεί γενική συνέλευση και για το μέλλον του συλλόγου στο πρωτάθλημα). Άνευ αγώνα πρόκριση και για τον Άρη Πρίνου αφού η Θράκη Γραβούνα έστειλε επιστολή ότι δεν δύναται να κατέβει στο ματς όμως θα είναι πανέτοιμη στο πρωτάθλημα. Αναλυτικά:

Α΄ κατηγορία

ΑΕΚ Καβάλας-Ορφέας Ελευθερούπολης:  1-5

Ο Ορφέας Ελευθερούπολης με όπλο την εμπειρία των παικτών του πέρασε με 1-5 από τον Αμυγδαλεώνα και την κόντρα με την ανανεωμένη ΑΕΚ για την 1η φάση του Κυπέλλου ΕΠΣ Καβάλας. Στο 10ο λεπτό ο Γιαλαμής έκανε το 0-1 και στο 15 ο Ν. Άγγος, μετά από μπαλιά του πατέρα του Κώστα, ισοφάρισε σε 1-1. Λίγα λεπτά μετά η ΑΕΚ ζήτησε πέναλτι που δεν δόθηκε και αντ΄ αυτού ο Γιαλαμής έκανε το 1-2. Ο Ζαρωτιάδης «χτύπησε» για το 1-3 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στην επανάληψη, ο Καπνόπουλος σκόραρε για το 1-4 και ο Γιαλαμής  διαμόρφωσε το τελικό 1-5 φτάνοντας παράλληλα σε χατ-τρικ.

Ατρόμητος Χαλκερού-Άρης Πηγών: 2-3

Ο Άρης Πηγών πέρασε με 2-3 από το Χαλκερό και την κόντρα με τον Ατρόμητο στην πρεμιέρα του Κυπέλλου ΕΠΣ Καβάλας. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο οπότε και προηγήθηκαν με 1-3. Στο ίδιο διάστημα ο Ατρόμητος είχε προσωρινά ισοφαρίσει με τον Καλαϊτζή. Στο 2ο μέρος οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Ασπιώτη σε 2-3 όμως στη συνέχεια δεν κατάφεραν κάτι καλύτερο. Για τον Άρη Πηγών δύο τέρματα πέτυχε ο Βλάχος και ένα ο Αθανασάκης.

**Ο ΑΜΣ ΑΡΗΣ ΠΗΓΩΝ ανακοίνωσε στα μέσα της εβδομάδας την απόκτηση του ταλαντούχου νεαρού αμυντικού Αποστόλη Γαβριήλ από το Νέστο Χρυσούπολης, την απόκτηση του τερματοφύλακα Θανάση Γαβριήλ από τον Μακεδονικό Αγιάσματος και την απόκτηση του τερματοφύλακα Δημήτρη Γκίνη από τον Αστέρα Εξαρχείων Αθήνας.

Αναγέννηση Λιμεναρίων-Φρίξος Πλατανοτόπου: 2-1

Η Αναγέννηση Λιμεναρίων συνεχίζει στην 2η φάση του Κυπέλλου ΕΠΣ Καβάλας μετά το 2-1 επί του Φρίξου Πλατανοτόπου. Στο 15ο λεπτό ο Αγγελίδης έκανε το 1-0 για τους  γηπεδούχους και στο 31 μετά από ωραία ατομική προσπάθεια του Κουκουτάρα, ο Μαμουλάρι με προβολή έκανε το 2-0. Στο 43 ο Σαουλίδης με εύστοχο πέναλτι μείωσε σε 2-1 και αυτό έμελλε να είναι το σκορ ημιχρόνου αλλά και αγώνα. Στην επανάληψη το ματς ήταν δυνατό και οι δύο άμυνες άντεξαν στην πίεση που ασκήθηκε εκατέρωθεν.

Βύρωνας Καβάλας-Κεραμωτή: 2-1

Ο Βύρωνας Καβάλας πήρε το εισιτήριο για την 2η  φάση του Κυπέλλου με 2-1 επί της Κεραμωτής. Στο 20ο λεπτό ο Κυγάης έκανε το 1-0. Στο 35 ο Τσανακτσόγλου κέρδισε τις κόντρες και με διαγώνιο σουτ ισοφάρισε σε 1-1. Στο 85 ο Παπάς με σουτ έξω από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Ναζιανζός Ν. Καρβάλης-Βρασίδας: 1-3

Ο Βρασίδας, που υπερασπίζεται τον τίτλο του Κυπελλούχου Α΄ κατηγορίας, ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο θεσμό, με 1-3 στη Νέα Καρβάλη. Ο Τραγαντζόπουλος με εύστοχο πέναλτι έκανε το 0-1 για να ισοφαρίσει ο Ισάκου σε 1-1. Στο 65 οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Χατζηβασιλειάδη. Στο 75 ο Πετροδημόπουλος έκανε το 1-2 και στο 84 ο Δούμας διαμόρφωσε το τελικό 1-3. Ο Βρασίδας είχε και δοκάρι με τον Χριστοδουλάκη.

Αστέρας Φωλιάς-ΜΑ Ορφανίου: 2-3

Δύο νέοι στην Α΄ κατηγορία, δύο γείτονες, ο Αστέρας Φωλιάς και ο ΜΑ Ορφανίου, αναμετρήθηκαν το απόγευμα της Κυριακής 1/9 για την 1η φάση του Κυπέλλου ΕΠΣ Καβάλας και τη νίκη-πρόκριση πήραν οι φιλοξενούμενοι με 2-3. Ο Ηλ. Βεζυρόπουλος έκανε το 0-1 και ισοφάρισε ο Ορφανίδης σε 1-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Ο Παλληκαράς έδωσε εκ νέου προβάδισμα στον Μέγα, 1-2 και ο ίδιος παίκτης είχε και χαμένο πέναλτι. Ο Ηλ. Βεζυρόπουλος ανέβασε τον δείκτη στο 1-3 για να μειώσει ο Μπαϊρακτάρη στο τελικό 2-3.

Β΄ κατηγορία-1ος όμιλος

Ηρακλής Καβάλας-Θεαγένης: 2-0

Με δύο τέρματα στα τελευταία λεπτά ο Ηρακλής Καβάλας-Κυπελλούχος του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας πέρυσι- κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για την 2η φάση του Κυπέλλου ΕΠΣ Καβάλας. Στο 87 ο Μιχαηλίδης έκανε το 1-0 και στο 90+ ο νεαρός Αραμπατζής διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

ΠΑΟΚ-Μακεδονικός Αγιάσματος:  2-2κ.α., 3-2παρ.

Στο φινάλε της παράτασης, στο 120ο λεπτό, ο ΠΑΟΚ Καβάλας έκανε το 3-2 επί του Μακεδονικού Αγιάσματος και πανηγύρισε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου ΕΠΣ Καβάλας. Το 90λεπτο έληξε ισόπαλο με 1-1 με τον Καμτσικλή να κάνει το 0-1 και τον Δελή να ισοφαρίζει. Στην παράταση, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με τον Γκαϊτατζή για να ισοφαρίσει ο Τσεμπελίδης σε 2-2. Στο 120 από εκτέλεση κόρνερ, με κεφαλιά ο Λημναίος διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

Άγιος Λουκάς-Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄:  2-1

Ο Άγιος Λουκάς και η Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄ παρουσιάστηκαν ανανεωμένες στο μεταξύ τους παιχνίδι για την 1η φάση του Κυπέλλου ΕΠΣ Καβάλας και οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη πρόκριση με 2-1 μετά από 120 λεπτά αγώνα!!! Ο Πατσιάς έκανε το 1-0 και αυτό ήταν το σκορ ημιχρόνου. Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Ζώγας ισοφάρισε σε 1-1 και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο και γύρω στο 110 ο Μ.Σίμα διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Β΄ κατηγορία -2ος όμιλος

Βυζάντιο-Κεραυνός Κρηνίδων: 3-2

Πολύ δυνατό το παιχνίδι στο Κοκκινόχωμα μεταξύ του Βυζαντίου και του Κεραυνού Κρηνίδων για την 1η φάση του Κυπέλλου και τελικά τη νίκη πρόκριση πήρε στις καθυστερήσεις ο γηπεδούχος, με 3-2. Στο 44 ο Κρόκος έκανε το 0-1 για να απαντήσει στο 45 με εύστοχο πέναλτι ο Τσότρας για το 1-1. Στο 70 ο  Ξηντάρας έδωσε και πάλι προβάδισμα στον Κεραυνό, 1-2. Στο 89 με εύστοχο πέναλτι του Τσότρα έγινε το 2-2 και στις καθυστερήσεις ο Αναχωρλής έκανε την ολική ανατροπή για το τελικό 3-2.

ΑΟ Ποταμιάς-Κεραυνός Ελευθερών: 0-2

Με πολλές απουσίες, με πολλά νεαρά πρόσωπα στην σύνθεση του, ο ΑΟ Ποταμιάς κόντραρε τον Κεραυνό Ελευθερών –που πέρυσι είχε κατακτήσει τον τίτλο στον 3ο όμιλο της Β΄ κατηγορίας- και οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη-πρόκριση με 0-2 με τα δύο τέρματα να επιτυγχάνονται στα τελευταία λεπτά. Ο Τσοχαταρίδης στο 86 έκανε το 0-1 και ο Ι. Μυτιληναίος στο 90 διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Ελπίδες Καβάλας-Ασπίδα Πολυστύλου:  1-3

Η Ασπίδα Πολυστύλου πέρασε με 1-3 από το Ενωσιακό και την κόντρα με τις Ελπίδες Καβάλας. Στο 7ο λεπτό ο Σουρανάκης έκανε το 0-1. Στο 40 ο Συμεωνίδης με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 0-2. Στο 65 ο Μπάσσιας με προβολή ανέβασε τον δείκτη στο 0-3. Στο 76 ο Δημόπουλος μείωσε στο τελικό 1-3.

ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα-ΜΑ Φιλίππων:  2-1

Ο ΜΑ Φιλίππων προηγήθηκε στο «Δ. Παρίδης» στην κόντρα Κυπέλλου με τον ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα όμως οι γηπεδούχοι έκαναν την ολική ανατροπή στην επανάληψη και πήραν τη νίκη-πρόκριση με 2-1. Πιο συγκεκριμένα, στο 5ο λεπτό ο Χαλεπλίδης έκανε το 0-1. Στο 70 ο Χατζησάββας ισοφάρισε σε 1-1. Στο 82 μετά από αναμπουμπούλα ο Σκαμνιώτης διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Αίας Παναγίας-Μακεδονικός Αμισιανών:  1-4

Ο Μακεδονικός Αμισιανών δεν άφησε πολλά περιθώρια στην Παναγία, που παρουσιάστηκε με σύνθεση ανάγκης, καθώς πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση με 1-4. Το ημίχρονο έληξε με 0-2 με γκολ από τους Κυριαζούδη και Λόλακα. Ο Λόλακας ανέβασε τον δείκτη στο 0-3, ο Γιριχίδης μείωσε σε 1-3 και ο Κεχαγιάς διαμόρφωσε το τελικό 1-4.

ΑΣ Παγγαίο-ΑΟ Κάρυανης: 0-0κ.α., 0-0παρ., 6-7πεν.

Ο ΑΟ Κάρυανης πήρε την πρόκριση επί του ΑΣ Παγγαίο μετά από την ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι, με συνολικά 14 τέρματα και 6-7 τελικό σκορ!!! Οι δύο ομάδες είναι ανανεωμένες σε έμψυχο υλικό και στο ξεκίνημα τους προσπάθησαν αμφότερες για την πρόκριση. Θα σημειώσουμε πως το παιχνίδι ξεκίνησε με καθυστέρηση ώστε να έρθει ο γιατρός.

ΑΕ Πιερέων 2004- Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας:  0-3

Η Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας προκρίθηκε με 0-3 επί της ΑΕ Πιερέων 2004 στην 1η φάση του  Κυπέλλου ΕΠΣ Καβάλας. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Ο Κεχαγιάς άνοιξε το σκορ, 0-1. Ο Γ. Ελευθεριάδης έκανε το 0-2 και ο Κεχαγιάς διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΧΑΛΚΕΡΟΥ-ΑΡΗΣ ΠΗΓΩΝ   2-3

ΑΕΚ-ΟΡΦΕΑΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΣ            1-5

ΒΥΡΩΝ ΚΑΒΑΛΑΣ-Π.Ο. ΚΕΡΑΜΩΤΗΣ        2-1

ΝΑΖΙΑΝΖΟΣ-ΒΡΑΣΙΔΑΣ Ν.ΠΕΡΑΜΟΥ       1-3

ΑΣΤΕΡΑΣ ΦΩΛΙΑΣ-Μ.Α. ΟΡΦΑΝΙΟΥ            2-3

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΛΙΜΕΝΑΡΙΩΝ-ΦΡΙΞΟΣ ΠΛΑΤΑΝΟΤΟΠΟΥ 2-1

ΠΑΟΚ ΚΑΒΑΛΑΣ-ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΑΓΙΑΣΜΑΤΟΣ    1-1κ.α., 3-2παρ.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΞΕΡΙΑ-ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΚΑΛΛΙΡΑΧΗΣ    0-3 Α.Α.

ΑΣ ΠΑΓΓΑΙΟ-Α.Ο. ΚΑΡΥΑΝΗΣ                          0-0κ.α., 0-0παρ., 6-7πεν.