http Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (ΜΠΑΡΑΖ): Πανηγυρίζουν στον Αστέρα Φωλιάς, τρίποντο για τον Ατρόμητο
Wednesday, 08 May 2019 16:47

Με νίκες ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στα μπαράζ της Β΄ κατηγορίας ο Αστέρας Φωλιάς και ο Ατρόμητος Ακροβουνίου.

Ο πρώτος κέρδισε με 1-0 τον Μακεδονικό Αμισιανών που ολοκλήρωσε την πορεία του στο θεσμό με 1β. Ο Ατρόμητος πήρε τη νίκη με 2-1 επί του Άρη Ζυγού στα μπαράζ παραμονής. Η ομάδα του Ζυγού ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του με 3β.

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΑΜΙΣΙΑΝΩΝ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΦΩΛΙΑΣ: 0-1

Ο Αστέρας Φωλιάς κατέκτησε τη νίκη, με 1-0 στο γήπεδο των Ελευθερών, επί του Μακεδονικού Αμισιανών και μένει το τυπικό, το ματς με το Χρυσοχώρι, για να πανηγυρίσει την άνοδο στην Α΄ κατηγορία. Το χρυσό γκολ-τρίποντο πέτυχε ο Στ. Ξανθόπουλος στο 14ο λεπτό. Η ομάδα της Φωλιάς είχε και άλλες κλασσικές ευκαιρίες στο ματς, με Χατζησάββα, Ξανθόπουλο και Ρίνγκερς. Ο Μακεδονικός ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του με 1 βαθμό και θα αγωνιστεί τη νέα χρονιά στην Β΄ κατηγορία.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΚΡΟΒΟΥΝΙΟΥ-ΑΡΗΣ ΖΥΓΟΥ: 2-1

Ο Ατρόμητος Ακροβουνίου κέρδισε με 2-1 τον Άρη Ζυγού στον 1ο του αγώνα στα μπαράζ παραμονής στην Β΄ κατηγορία, στο γήπεδο των Αμισιανών. Στο 15, μετά από συνεργασία με τον Γ. Σαουλίδη, ο Β. Λεοντής έκανε το 1-0. Η ομάδα του Ακροβουνίου είχε την υπεροχή και τις ευκαιρίες όμως το ημίχρονο έληξε με 1-0. Στο 48 συνεργασία Κ. Σαουλίδη και Μ. Παπαντωνίου που έβγαλαν τετ-α-τετ τον Γ. Σαουλίδη για το 2-0. Στο 87 εκτέλεση φάουλ του Ζεϊτίδη για το τελικό 2-1. Ο Ατρόμητος παίζει για δύο αποτελέσματα στην τελευταία αγωνιστική, στις 11/5, κόντρα στην Παναγία ενώ ο Άρης Ζυγού ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του με 3β. και περιμένει.